banner17

Her aklına geleni yapan insan 'özgür' mü?

İnsana mahsus "akletme" melekesiyle sonsuz bir idrak yolculuğa çıkmak yerine, zevklerin anlık hazlarına tutsak olunuyor. Ahmet Mercan yazdı.

Her aklına geleni yapan insan 'özgür' mü?

Kendini hiçbir değerle kayıtlı görmeyen, aklına geleni, hazzın her istediğini yapan insan modeli günümüzde özgür olarak kabul ediliyor.

Halbuki, bu bir sorumsuzluluk hali tam da; sadece içgüdüleriyle hareket eden, yemek, içmek ve cinsel ihtiyaçlarla programlanmış hayvanata ait şablonun içine girmek demek. Bu küçük şablona girebilmek için insanın çok küçülmesi gerekiyor.

Öyle de oluyor.

İnsana mahsus "akletme" melekesiyle sonsuz bir idrak yolculuğuna çıkmak yerine, zevklerin anlık hazlarına tutsak olunuyor.

Zevkler, elde edilene kadar merak dürtüsünün tahrikiyle geçici bir haz yaşatıyor. Ancak, yaratılıştan gelen ve dibe itilen fıtratın sesi bu halden rahatsız oluyor. Ve sonuçta her zevk sonrası, pişmanlıkla karışık, izah edilemez duygular bir bulut gibi insanı kavrar.

Bu kısa çatışma hali, tevbenin aradan sızabileceği anda, bir başka dünya penceresinden perdelerin havalanacağı andır.

Dikkat edilirse bu anda başka bir araç devreye girer. Uyuşturan, sarhoş eden bir nesne, o perdenin dalgalanmasını durdurmak ve derinde şikayete duran vicdanın/fıtratın rahatsızlığını gidermede aracılık eder.

Sonrası uyku.

Uyanınca, yeniden bir zevk anı bulma çabası devreye girer.

Bir Kitab'ın çocukları olan müslümanların hayatında durum çok farklıdır. Öncelikle her zevk, toplumsallık, diğer insanlar adına ölçüye taşınmıştır. Bazı zevkler, yıkıcılığı dolayısıyla meşru kabul edilmemiş, kimi ölçüye indirgenerek asıl amaçla uyumlu halde tutulmuştur.

Sabır göstererek gayri meşru alana geçmeyen mümin, bu aralıktan kıyısız okyanusa açılır.

Kendini, varlığı ve bütün bunları Vareden'in maharetini, hikmetini keşfetmeye koyulur. Suni sarhoşluluğun ötesinde bir haz haliyle, kıtadan kıtaya geçer.

Akla hayale sığmaz zevkler, keşifler elde eder. Üstelik her haz yeni bir kapı, yükseği gösteren bir penceredir.

 

Ahmet Mercan yazdı

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2015, 16:01
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20