Hepimizin Muharrem'i bu!

Kerbela'nın acısını sadece Şii kardeşlerimiz değil, tüm mü'minler duymakta.

Hepimizin Muharrem'i bu!

Kerbelanın tarihçesi

İkinci Emevi hükümdarı Yezid ve ordusu h. 61/680 yılının Muharrem ayında onuncu Cuma günü Hz. Hüseyin Efendimiz’i ve yakınlarını şehid etmiştir. Daha sonra Şiiler tarafından bu gün matem günü ilan edilmiştir. Büveyhîler, Bağdad’ı yönetimi altına aldıklarında bu matem günü resmiyet kazanmış ve sürekli anılır olmuştur. Ancak Muharrem ayında, hususiyetle Aşure gününde, Sünniler de oruç tutmuş ve bu günleri edep dairesinde hissederek güzel adetler oluşturmuşlardır. 

9724Muharremin ilk on günü 

Tarik-i nazenin endişe ile Muharrem ayını beklerdi. Zira bu ayın gelmesini hiç istemezlerdi. Muharrem ayında kesme biçme işleri bitirilir ve sivri eşyalar kullanılmazdı. Hatta Rufaî tarikatı mensupları burhan dahi yapmazdı. Su içilmezdi. Bu ayda en çok okunan kitap Kerbela faciasını en ince detayına kadar olağanüstü bir dille anlatan Fuzulî’nin Hadikat’s-Süedâ’sı olurdu. Kap kacaklara dikkat edilir özellikle ağızları açık bırakılmazdı. Çünkü bu günlerde ağzı açık bırakılan kaba semadan zehir yağdığına inanılırdı. Hassaten içi görünmeyen kaplar kullanılırdı. Hüzzam makamında eserler dinlenirdi. Şen şakrak eserler ve şarkılar dinlemek adaba mugayirdi. O günlerde mükellef sofralar kurulmazdı. Kapıya gelen fukara, mümkün mertebe geri çevrilmezdi. 1 Muharrem’den 10 Muharrem’e kadar ki on gün boyunca lokmalar dökülürdü.  

(Buradaki bilgilerin birçoğu Veysel Dalsaldı Beyefendi’nin ehl-i meşk ile hallendiği esnada not edilmiştir.)

Aşure gününden bir hatıra

M. Serhan Tayşi Beyefendi anlatıyor: Çocukluğumda Aşure günü bir defasında yaz aylarına denk gelmişti. Buna daha sonraları da çok şahit oldum, o gün su istediğimizde yarım bardak verirlerdi. “Bugün Hz. Hüseyin Efendimiz Kerbelâ’da şehit düştüler. Susuzluktan perişan oldular. Evlâdım bugün fazla su içme. Günah olur!” derlerdi. “Karnımız acıktı”, desek mesela, her zaman kocaman bir dilim veriyorlarsa, Aşure gününde çeyrek bir dilim verirlerdi. Onlar oruçluydular. İftara kadar da bize bir şey vermezlerdi. Gece de normal yemeğimiz neyse onu yerdik hep beraber. Aşure günü adetleri, sadece 10 Muharrem günü yapılmazdı, 10 gün boyunca devam ederdi. Aşure gününde testilerle sebil olarak su ve ayran dağıtılırdı. (Ali Emiri’nin izinde, Bir kütüphanecinin hatıraları s. 167)  

Hz. Hüseyin'in kabri
Hz. Hüseyin'in kabri

Aşure günü nasıl değerlendirilir

Tabii ki bu günde oruçlu olmak sünnettir. Akabinde ise Ehl-i sünnet olan tarikatlar İstanbul’un Kerbela’sı olarak da adlandırılan Sünbül Efendi Camii’nde halen toplanmaktadır ve bu günü Hz. Hüseyin Efendimiz ve diğer şehitler için mevlid-i şerif okunur ve hazirunda huşu ile dinler. Birbirinden içli ilahiler, mersiyeler ve kasideler okunur. 

Meraklısına not: Bu arada klasik tavırla Kerbela mersiyesi okuyan Celal Yılmaz Hoca’yı da bu günlerde dinleyip hüzünlenmemek elde değildir.

Video: Ya Hussain Ya Hussain / Nusrat Fateh Ali Khan

Fotoğraf Galerisi: //www.dunyabizim.com/gallery.php?id=136

 

Taha Ceylan hüzünle yazdı

Yayın Tarihi: 17 Aralık 2009 Perşembe 09:33 Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2009, 09:24
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
eyvallah
eyvallah - 11 yıl Önce

Hakk razı olsun... Sünni müslümanlar muharreme/aşureye Hz İmam Hüseyin şehadeti ve bu şehadetin anlamı ve etkileri açısından bakmalılar. Yoksa aşure demek; aşure tatlısının pişildiği, tatlı yenilip tatlı konuşulduğu bir gün demek değildir.

banner26