Hem şair hem ressam!

Yayımlanmış iki şiir kitabı bulunan Bünyamin K.'nın aynı zamanda iyi bir ressam olduğu beyanındadır. Mustafa Nezihi, şairin resimlerine bakarak bir 'karakalem' çalışması yaptı.

Hem şair hem ressam!

Bünyamin Küçükkürtül… Nam-ı diğer Bünyamin K. Yayımlanmış iki şiir kitabı var. Şiirleri, mısraları, imgeleri, poetikası hakkında değerlendirmeler yapılabilir, yapılmalıdır da. Fakat ben burada onun başka bir sanatsal yönü üzerinde durmak istiyorum. Suyu ve boyayı kağıdınBünyamin K. üstünde buluşturduğu o ‘açılış’, o ‘kendini ifşa anlarına’ değinmek istiyorum. Ressam olmayan birinin acemice ‘karalamaları’ da denebilir bu çabaya; sübjektif bir dışardan okuma da…

Doğulu modernin yalnızlığı

Dışardan dediğime bakmayın siz. Aslında bu resimler tanımlanması zor bir ruh haliyle yakalıyor benliğimizi ve bizi içine çekiyor. Zorbalıkla değil, sühuletle tutup tabloların renklerine boyuyor gözlerimizi, yüreğimizi. Çoğu çalışmasında sağlı-sollu yerleştirilmiş ağaçlarla sahici bir sanatçının has evrenine buyur ediliyor kişi. Oraya girmeye başladığımızda bir doğulu modernin yalnızlığının renkleri ciğerimize işliyor.

O ağaçları biliyoruz çünkü. Onlar bu göklerin altında arkadaş bellediğimiz, yaslandığımız, altında buluştuğumuz, kalabalıklardan kaçtığımızda altına sığındığımız yalansız, ikiyüzlülük yapmayan varlıklar. Kökleriyle toprağa tutunan, müşteki olmayan ve bizi en iyi anlayan dert ortaklarımız. Güneş onları istediği renge boyuyor. Karşı koymaya kalkışmıyorlar başlarına gelene. Bu yüzden ressam seviyor onları. En zor zamanlarında bile onları kötülemiyor. Kimi götürüyorsa onların olduğu yere, bir gizli-açık imrenme siniyor renklere.

Bünyamin K.
(+)

Selamün aleyküm çocuklarım!

Bu yüzden tablolardaki kişileri dingin görüyoruz. Hallerinden memnunlar. Ressama müteşekkirler; kendilerine bu çağda böyle müstesna bir yer tahsis edildiği için. Sadece bu kadar değil elbette. Asıl güzellik yukardan gülümsüyor. Gök sanki sevincin, hüznün, aşkın, şiirin, umudun envai çeşit renklerini massetmiş ve ‘merhaba’ diyor yukardan. ‘Selamün aleyküm çocuklarım!’ diye sesleniyor usulcacık. Sesini yükseltmeden, bağırmadan. Naif bir dünya çünkü burası. Resimlerin en kalabalıklaştığı, pek çok kişinin tablolara doluştuğu zamanlarda bile bu naifliği, bu inceliği hissediyorsunuz.

Anasır-ı erbaa yalınlığı

‘Anasır-ı erbaa’nın en yalın haline çağırıyor bizi ressam Bünyamin K. Toprağın üzerine kurulup, birbirimize kelimesiz ve sözsüz açılmamızı istiyor gibi. Deniz kenarında oturup dalgınlığın ayrıcalığını keşfetmek veya bir sandala binip kendimizle başbaşa kalmak… En son ne zaman bu halleri yaşadınız?

Bünyamin K.
(+)

Tabloların acelesi olmayan talihli kişileri nefes alıp verirken tedirgin değiller. Ama bir ürperti olmadığını söylemek zor. Çünkü âteşin bir atmosfer oluşturulmuş renklerle. Hangi renkte olursa olsun, ressamın fırçası ateşten geçerek tuale dokunmuş sanki. Aşkın ateşi mi desek, varoluşun sırrından beslenen ve yayılan bir ateş mi desek. Ama dünyanın dışına çıkarmıyor bakıp göreni. Yaşamak güzel görünüyor; eğer bakabilirsen. Dünyanı kendine has kılabilecek kıvama eriş/tiril/mişsen.

Bünyamin K.Gölge kadar gerçeğiz biz de

Sanatın bu rafine hali bakınca görmüş. Evler, dağlar, kuşlar, Galata Kulesi, camiler, tellere takılmış bir uçurtma… Burası dünya çünkü. Ara sıra korkularını da bize resmeden sanatçı, dünyanın tekdüze olmadığını söylemek istiyor büyük olasılıkla. ‘Yüceltme’den kaçınıyor. Gerçeklikle barışmak zorundayız. Gölge nasıl bir açıdan bir gerçeklikse biz de o kadar gerçeğiz. Bu yüzden çalışmaya, balık avlamaya, oturmaya, yürümeye, düşünmeye, göğe bakmaya, kendimizle yüzleşmeye, sevmeye… devam etmeliyiz.

Bu çağda veya başka bir çağda. Ne farkeder. Yaşamak her zaman zorlu bir güzelliktir. ‘Arkadaşım, sevgilim, bahçem, içimde ışıldayan güneşim!’ diye seslenebildikten sonra sana bağışlanmış olan yüreğin atışı ne büyük bir nimettir.

Not: Bünyamin K.'nın resimlerinden bir seçkiyi fotogalerimizde görebilirsiniz.

 

Mustafa Nezihi Pesen yerle gök arasında yazdı

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2010, 16:39
YORUM EKLE

banner19