Hece'den sonra yeni bir kitap!

Atasoy Müftüoğlu, sağlık problemleri dolayısıyla İstanbul'da idi. Kendisini ziyaret ederek hayır duasını ve yeni kitap haberini aldık.

Hece'den sonra yeni bir kitap!

Geçtiğimiz Pazar günü Asım Gültekin’in davetine icabet ederek Çengelköy’de bir kahvaltı yaptık dunyabizim.com ekibi haber yazarları ile… Sonrasında ise bir büyüğümüzü, bir entelektüeli, bir müslüman adamı geçirdiği ameliyat sonrası ziyarete gidecektik.Atasoy Müftüoğlu

Eski heyecanlara dönmek

Kahvaltılar yapıldı ve sürekli Asım Gültekin’i rahatsız ederek bir an evvel yola çıkmamız gerektiğinin baskısını yaptım kendisine. Çünkü ziyarete gideceğimiz kişi Atasoy Müftüoğlu idi. “Modern tarih Avrupa barbarlığının tarihidir” diyen adamı, müslüman entelektüeli… Vakti Kuşanmak gibi kült bir kitabın yazarını…

Sonrasında yola çıktık. Tedavi için İstanbul’da bulunan, aslında Eskişehir’de yaşayan Müftüoğlu’nu görmek için çok iyi bir fırsattı bu.

Serince bir odada istirahat ederken karşıladı bizi Atasoy Müftüoğlu. Her ne kadar uzanmış, hastaneden yeni çıkmış da olsa yüzünde duru, sakin, güçlü, sıhhatli bir ifade vardı. Sanırım “hoş geldiniz” dedikten sonraki ilk ifadesi, “eski heyecanlara dönmek istiyorum” oldu. Yeni kitaplara, kaleme, kağıtlara…

Müftüoğlu’nun son kitabı: Zamanın Sınavından Geçmek

Henüz son kitabı Yeni Bir Zamanı Başlatmak Hece’den çıkmış olan Atasoy Müftüoğlu’nun yazacak, söyleyecek çok şeyi olduğunu anladım bu ifadelerden. “Dert söyletir” ifadesinin üstünde vazıh olarak görüldüğü bir yazar olarak Müftüoğlu’nun örnek baskısı yapılmış en son kitabını da gördük: Zamanın Sınavından Geçmek! Mana Yayınları tarafından baskı için hazırlanmış ve bir ihtimal bundan sonra yeni kitapları bu yayınevinden çıkabilir. Bir haftada bu yepyeni kitabı baskıya hazır hale getirmiş Mana Yayınları çalışanları.

Atasoy Müftüoğlu -Zamanın Sınavından Geçmek
(+)

Zaman çok önemli!

Müftüoğlu’nun hemen tüm kitaplarında “zaman/vakit” önemli bir mefhumdur. Vakti israf ettiğinizde varoluşu ve hayatı israf etmiş olursunuz. Varoluşu ve hayatı israf ettiğinizde ise geriye ne kalır? Aynı zamanda Müftüoğlu’nun vakit üzerinde bu kadar durmasının bir sebebi, bir yönü de müslüman dünyasının içinde bulunduğu durumdur. Bu zamanda müslümanlar bu durumdadır. Bu durumdan müslümanların ayağa kalkıp kurtulabilmesi için gerekli olan enerji de bu zamandadır. Ama elbette tarihsel sorumluluğun da farkına vararak… İşte tam da bu noktada Müftüoğlu’nun vakit mefhumuna bir tarihsel arka plan da giydirilmiş olur. Böylelikle vakit, dünü ve bugünü olan, hatta geleceğe dönük atıflarla üç yönü olan bir kavram olarak, ân’ı aşarak durur karşımızda.

Güzel duaların adamı

Müftüoğlu’nu ziyaretimiz kendisini yormamak için oldukça kısa sürdü. Galiba 7 dakikadan fazla durmadık yanında. Ama bu kadar kısa bir zaman bile kalbimizde yenilenen ve kıpırdayan bir şeylerin olduğunu gösterdi bize. Müftüoğlu, bizi, “sizi çok seviyorum, takdir ediyorum, bizim için dua ediniz” diyerek uğurladı.

Aklımda Atasoy Ağabey’in kalbinden yüzüne yansıyan dingin ve müslüman yüzü, Üsküdar’a doğru yürüdük.

 

Besim Bal kalbi ilham dolarak anlattı

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2010, 17:22
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatih PALA
Fatih PALA - 9 yıl Önce

Daha 'Yeni Bir Zamanı Başlatmak'ın kapağını kapatmadan yeni bir heyecanın haberini almak ne güzel.

Aslında bu haber bana sürpriz olmadı. Çünkü hatırlanacağı üzere 'Yeni Bir Zamanı Başlatmak'ın haberinde: "Yazarımız, can üstadımız Atasoy Müftüoğlu, Eylül 2009'da yayınevine ulaştırmış çalışmasını ama yaklaşık bir yıl sonra basımı gerçekleşmiş." demiştik. Eğer Hece zamanında basmış olsaydı, böyle arka arkaya gelmezdi eserler.

Bu güzel haberi bizimle paylaşan kardeşimize şükranlarımı su

Fatih PALA
Fatih PALA - 9 yıl Önce

Buradan bir ricam olacak hayır sahibi yayınevlerimize. Allah rızası için Atasoy üstadımızın bütün kitaplarını tek bir elde toplayın. Takip etmesi zorlaştı artık: Nehir mi, İnsan mı, Hece mi, Fide mi, Mana mı... hangisi yapacak bu işi. Zira hepsi çıkardı kitabını üstadımızın. Ricamızı duyarlar mı acaba?

Asım Gültekin bey bu meseleye bir eğilse de yayınevlerine fısıldasa, diyorum. Hayra geçer. Hani bir ara "Ben Ne İsterim" demiştin ya muhterem Gerçek Hayatta; işte ben de bunu istiyorum...

banner19

banner13