Hangimiz bir duruş sahibiyiz?

Mustafa Celep, Osman Konuk'u yazdı.

Hangimiz bir duruş sahibiyiz?

Ağıt sahibiyiz artık!

Yaşadığımız seviyesizlik çağında ana uğraş itibariyle şiir sanatını hayatının merkezine titizlikle alan duruş ve ilke sahibi şairlerin sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Şiirde mutlak değerler alaşağı edileli beri (“Garip” bunda zafer kazandı diyebiliriz) insan altına menfezler açan süfli düşüşler giderek itibar kazandı, baş üstüne konuldu. Yaşanan manevi düşüşün müsebbiplerini belirleyerek kendi konumunu, duruşunu belirleyen şairlerden kim kaldı? Şunu sav söz olarak ifade etmek mümkün: Artık günümüzde şair tüm ikiyüzlülüğünü ve müptezelliğini takınarak iktidarla/düşmanla uzlaşı içindedir. Şair metal paranın bolluğu içinde kendi aslî duruşunu yitirmiş durumdadır. Şair acınacak durumdadır. Ağıt sahibiyiz artık, ardılları olarak. Peşinde koşturduğumuz şairler sözün değerini düşürmüştür. Söz tüm önemsizliğiyle ayak altındadır artık. Uzlaşımcı kültür şairin tüm haysiyetini değersizleştirmiştir.Osman Konuk

Duruşu olan bir şair

‘Duruşu olan bir şair’ ibaresini bile kullanmaktan çekiniyoruz. Görsel toplum şairi etiketler, sırtına ‘satılıktır’ ibaresini yapıştırır, şair de bu duruma sırıtmakla kalır. Şiirleriyle ‘modernizm yanılgısı’nı işaret eden kim kaldı? Bildik bir benzetmedir: Tünelin ucunda bir ışık belirir. Lokomotifin beliren ışığıdır bu. Yani hâlâ umut edebiliriz. Yani duruşun içindeki asil ve soylu pozu farketmenin sevinciyle evimize neşe gelmiş, içten içe sevinerek ironik bir biçimde mutlu olmuşuzdur. Asabımızın bozulmasına gerek yok, şair zaten asabımızı bozacaktır.

‘Adam gibi adam’ deriz

‘Adam gibi adam’ deriz, Osman Konuk işte bunlardan. Konuk, deyim yerindeyse ‘ironik ironik’ gülümser, ocakta yeni pişmeye başlayan bir odanın yeni sevinç rengiyle. Dünya halidir deriz, bu durumdan pek memnun olmasak da. Ali Şeriati de zaten ‘sizi rahatsız etmeye geldim’ demiyor mu? Eleştirel bir şiiri var Konuk’un. Biz de zaten eleştirel/muhalif şiirin gerekliliğine olan özlemle doluyuz. Burjuvazinin pişkinliğinden bıktık. Güçlü olmak istiyoruz. Dertsiz, tasasız, meselesiz şairlerden bıktık. Şairin denge arayışını istemiyoruz. Cemal Süreya güzel söyler: Şiir rahatsız eder, etmeli.

Osman KonukÇöküş zamanlarının şairi

Pespayeleşmiş toplumun çöküş zamanlarının şairi Osman Konuk. Kriz zamanlarının estetik ifadesi. İroni silahıyla toplumun çürüyen yanlarını tespit eder.

türk ticaret bankasında bulunmak iyidir

paran vardır ve Türksündür

ikisi de o sıralar işe yarar şeylerdir” (ikinci şart)

Şiirde duruş sahibi olmalıyız demekle olunmuyor. Hayalli cafcaflı imgelerle duruş sahibi olunmuyor. Gerçeğin gücüyle beslenen bir şiiri var Osman Konuk’un. Bir söyleşide bu ifade ettiğimize benzer bir cümle kurar. Bunu duvara asmalı veya pankart yapmalı derim.

Düş kurmak pasifliktir

“Ben hayal gücüyle değil gerçek gücüyle yazıyorum” der şair. Biz biliyoruz ki düş kurmak uzlaşımcı-liberal-kapitalist kültürü besleyen bir pasifliktir. Yine aynı şekilde hayalci düşlemci şiir yazmak, günümüzde yazılmakta olan şiirin kangrenlerinden biridir. Ciddiye alınması gereken bir sayrıllıktır. Aksi istikamette, hayat gücüyle yazmayı önerir Konuk. Bu öneriyi ciddiye alalım derim. Genel olarak düşçü bir şiir yazılıyor bugün. Düşçü ve soyut. Gerçeğin dinamizminden hareketle yazılmayan, pasif, edilgen, sızlanan, homurdanan, inleyen bir şiir bu.

Işık belirdi

Işık belirdi: Konuk’un şiiriyle yüzümüzü gerçeğe döndük. Tüm sertliği, tüm hırçınlığıyla gerçek, modernleşen/sekülerleşen hayatlarımızın yüzüne vurularak ironik anlamda sümenaltı edilen işte asıl gerçek gün yüzü görür. Şiir: büyük huzursuzluğumuz. Kibrin özündeki gerçek açığa çıkartılacaktır. Konuk’un, sanatıyla sondajlama/açığa çıkarma çabası içinde olduğu şey, modern algının gerisindeki gerçeğe ulaşmaktır. “Modernin kalbine modern olan bir şeyle saldırmak” der, yine bir söyleşiye verdiği cevapta. Modernin kalbine en iyi modern şiirle saldırılır. Bundan daha modern ve mücehhez bir alet düşünülebilir mi? Konuk, modernin kalbine modern reflekslerle saldırmaz ama.

Anti-modern

Tam adamına çattınız. Anti-moderndir bu konuda. Şeyleşmeye ve düşüşe karşı. Metalaşmaya ve düzeysizleşmeye karşı. Bir anti-konformist. Genele rağbet etmeyen bir tavır içindedir. Aceleci ve sıkıntılı. Osman Konuk’u tüm ironisiyle okuyun derim.

Öz cümle devinip duran bir ruha sahiptir: ‘sizi rahatsız etmeye geldim’

 

Mustafa Celep muhalefet etti

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2010, 21:04
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
mikail
mikail - 10 yıl Önce

"Modernin kalbine en iyi modern şiirle saldırılır." Arkadaşlarımız bir şeyler yazıyorlar, ama düşünmeden sallapati. Sormalı, modernizmin kalbi var mı? varsa sorun yoktur o zaman. Niye modernle savaşalım ki.

yani
yani - 10 yıl Önce

var mikail kardeş var, kötü kalbi var. bir çoğumuz kötü kalpli modernistleriz.

banner19

banner13

banner26