Hangi gazetede kaç sakallı yazar var?

Gazeteler yazarlarını seçerken saçına sakalına dikkat ediyor mu sizce?

Hangi gazetede kaç sakallı yazar var?

 

Her gazetenin kendine has bir yazar kadrosu ve bu kadroyu seçen bir ekibi vardır. Gazete editörleri yazarlarını seçerken öncelikle kendi görüşlerine yakın olanları seçerler bu doğru. Peki değerli editörlerimiz seçim yaparken yazarlarının saçına sakalına da dikkat ediyor mu acaba?

Sakalın siyasi simge sayılıp üniversitelere sakallı öğrenci girişinin yasaklanmasından yıllar geçti. 28 Şubat döneminde her sakallının öcü gibi gösterildiği, sakallı görünce terörist sanıp korkan insanların üzerinden ‘bin yıl’ geçti. Sakal artık bir siyasi veya dini simge olarak değil daha çok bir imaj unsuru olarak halkın gözünde yer etmekte. Peki çok zaman gündemde olan yazarlarımız ne kadarı sakallı?

Sakalımız yok ki!

Araştırmanın sonucunu genel perspektiften değerlendirecek olursak, en fazla sakallı yazarın bulunduğu gazete sizin de tahmin edemediğiniz gibi Taraf gazetesi. İslami çevrelere hitab eden birçok gazetede bile sayıları birkaçı geçmeyen sakallı yazar sayısının Taraf’ta olması ve Ergenekon davası sürecinde en çok sözü geçen gazete olması buna mukabil Bugün Gazetesinin 27 erkek yazarından sadece birinin sakallı olması ‘sakalımız yok ki sözümüz dinlensin’ deyimini de hatırlatmıyor değil.  İşte gazete başına düşen sakallı yazar oranlarımız:

Akşam Gazetesi Ahmet Taşgetiren

52 yazarı bulunan akşam gazetesinde erkek yazar sayısı 35. Sakallı yazar yalnızca Deniz Gökçe. Ancak, Mustafa Sapmaz ve Ali Ece’nin sakalları ise kirli sakal kategorisine girdiği için dâhil ediyoruz.

Bugün Gazetesi

32 yazarı bulunan Bugün Gazetesinin erkek yazar sayısı 27. Bunca erkek yazarın içerisinde yalnızca Ahmet Taşgetiren sakallı.

Cumhuriyet

Ülkedeki yönetim biçiminin adını taşıyan laik çağdaş gazetemiz Cumhuriyet’te ise 68 erkek yazardan 10 tanesi sakallı.Tuna Kiremitçi

Hürriyet

32 yazardan 22’sinin erkek olduğu Hürriyet gazetesinde ise sakallı yazar sayısı 7. Ahmet Hakan, İsmet Berkan gibi gür sakallı yazarların yanında Tuna Kiremitçi, Gökhan Kimsesizcan gibi sakalları yeni terleyen genç yazarları görmek mümkün.

Milli Gazete

7'si bayan, 101  yazarı olan Milli Gazete’de ise Mehmet Talû, Mevlüt Özcan, Zeki Ceyhan, Abdulkadir Özkan, Mahmut Toptaş ve Reşat Nuri Erol ile birlikte 15 sakallı yazar mevcut diyebiliriz.

Posta Gazetesi

41 yazardan 35’inin erkek olduğu gazetede Mehmet Ali Birand, Mehmet Coşkundeniz  ve Candaş Tolga Işık olmak üzere sadece sakallı 3 yazar var.

Star GazetesiAhmet Kekeç

48 yazarın 41’inin erkek olduğu gazetede sakallı yazar sayısı ise 7. Bu kadroyu ise, Ahmet Kekeç, Mehmet Altan, Eser Karakaş gibi gür sakallı yazarların yanında Paul Krugman, Tony Karon gibi keçi sakallı yazarlar da oluşturuyor.

Taraf Gazetesi

Hem yazar sayısı bakımından hem de sakallı yazar bakımından önde olan gazete Taraf Gazetesi. 90 kişilik kadrosundan 63’ü erkek olmasına rağmen 18 kadar sakallı yazarı ile birincilik ipini göğüslüyor. Bu yazarların içerisinde Ahmet Altan, Alper Görmüş, Etyen Mahçupyan, Önder Aytaç, Ümit Kıvanç gibi yazarlar başı çekiyor.

Yeni Şafak Gazetesi

Toplam 77 yazarı olan Yeni Şafak gazetesinde 69 erkek yazar olmasına rağmen sakallı yazar sayısı yalnızca 7. Buradaki sakallılar kadrosunu ise Akif Emre, Hayrettin Karaman, İhsan Öksüz, İsmet Badem, Gökhan Özcan, Yusuf Ziya Cömert gibi yazarlar oluşturuyor.

Abdurrahman DilipakYeni Akit Gazetesi

13 yazarı bulunan Yeni Akit Gazetesinde ise Ali İhsan Karahasanoğlu, Mustafa Özcan ve Abdurrahman Dilipak sakallı yazarlar.

Zaman Gazetesi

56’sı erkek 60 yazarı bulunan Zaman Gazetesinde ise yazar sayısının artmasıyla ters orantılı olacak şekilde yalnızca 3 sakallı yazar mevcut. Bunlardan biri Hekimoğlu İsmail diğerleri ise Ahmed Şahin ve Etyen Mahçupyan.

 

 

Burak Gültekin arayı arayı buldu

Not: Tüm gazeteleri taramadık elbet. Gazetelerin internet sitelerinden yararlandık haberimizi hazırlarken.

Yayın Tarihi: 30 Kasım 2011 Çarşamba 23:15 Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2011, 23:14
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali
ali - 10 yıl Önce

doğruhaber gazetesinden bihabersiniz galiba. birde oraya baksanız

meryem karagöz
meryem karagöz - 10 yıl Önce

Her gördüğün sakallıyı baban zannetmemi derler:)Sakallı Celal:"tanzimat ilan ettik,olmadımeşrutiyet ilan ettik olmadıcumhuriyet ilan ettik olmadıyahu biraz da ciddiyet ilan etsek!!!"

Emre ŞENER
Emre ŞENER - 10 yıl Önce

Acaba bu yazarların kaçının sakalı imaj, kaçının sakalı harbi sakal? (Harbi sakal tabiki sünnet olan sakal)

banner26