Hangi fotoğraftaki Efendimizin kabri

Peygamberimizin kabrinin fotoğrafı diye sunulan fotoğraflar bir aldatmaca mı? Gerçek ne?!

Hangi fotoğraftaki Efendimizin kabri

Bir zamanlar moda olmuştu. Cami ve türbe gibi mekânlarda sıkça karşımıza çıkan, bereket getirmesi için dükkan ve işyerlerine asılan ve hatta pek çok evin duvarını süsleyen temsili resmin Peygamber Efendimizin (s.a.v.) kabr-i şeriflerine ait olmadığını (hepimiz) biliyoruz diyelim. Resimdeki mekânın Osmanlı padişahı Osman Gazi’’ye ait olduğunu da (yine hepimiz) biliyoruz. Geçtiğimiz yıllarda ortaya atılan bir başka iddia ise bardağı taşıran son damla oldu. Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin kabrine ait resmin Peygamberimize ait olduğu ileri sürüldü. Ama neyse ki pek tutmadı bu iddia. Tüm bu olup bitenleri uzaktan izlediğim şu günlerde, gerçeği karınca kararınca bildirmek için bu meseleyi edepli bir şekilde masaya yatırmaya çalıştım. Doğrusu bu meseleyi, daha ehil kişi veya kişiler ya da bir komisyon ele almalıydı diye düşünüyorum. Neyse “benim adım Hıdır elimden gelen budur” diyorum. İşte madde madde sorular ve cevapları. Ben bildim siz de bilin istedim vesselam.

Osman Gazi Kabri
Bursa'da Osman Gazi Han'ın kabri
Peygamberimizin Kabri, temsili resim
Temsili resim

Sandukanın fotoğrafı müzayedede

Yukarıda söz ettiğimiz temsili resimlerin ana kaynağı olan fotoğrafın, vaktiyle İngiliz müzayedelerinde satışa sunulması düşünülmüştü. Oysa fotoğraftaki sanduka Osmanlı padişahı Osman Gazi’den başkasına ait değildi. Gazetenin haberine göre; Peygamberimizin gömülü olduğu sandukanın bilinen tek fotoğrafı, İngiltere’nin başkentinde açık artırmayla satışa çıkarılacaktı. 17 Ekim’de, müzayede yoluyla satışa sunulacak olmasının İslam dünyasında infial yaratacağı tahmin ediliyordu. Yaklaşık 90 bin sterline (225 bin lira) satılması beklenen fotoğrafın, Medine’nin Suudi kontrolüne geçmeden önce çekildiği belirtiliyor ve Medine Camii’ndeki üst düzey bir görevli tarafından çekilmiş olabileceğini de öne sürülüyordu.

Medine-i Bursa neresi Medine-i Münevvere neresi

Nisan 2009’daki Hicaz ziyaretimizin ikinci nurlu durağı olan Münevver Şehir Medine’ye vardığımızda ilk vazifemiz, Mekke-i Mükerreme’nin mübarek tozları ile Ravza-i Mutahhara’yı yani iki cihan serveri Habib-i Hüda Muhammed Mustafa Efendimizin (sallallahu aleyhi vesellem) kabr-i şeriflerini ziyaret etmek oldu. Yedi gün boyunca, defalarca huzur-u şerife vara vara, izlenimlerim neticesinde Hücre-i Saadetin içinde pencere olmadığının farkına vardım.

Resimdeki türbeler arasındaki benzerlikler

Peygamberimizin temsili kabir resmi ile Osman Gazi Türbesi’ni ve Hücre-i Saadeti karşılaştırdığımızda bazı benzerlikler ve farklılıklarla karşılaşıyoruz.

Öncelikle, Peygamber Efendimizin türbesinde pencere yok, temsili resimde pencerelerin yerine halı veya örtü asılmış.

Osman Gazi Türbesi’ndeki Kristal avize temsili resme ilave edilmemiş.

Temsili resimdeki ve Orhan Gazi Türbesindeki ahşap şebeke ve sanduka aynı.

Şamdan her iki resimde de var.

Sanduka önündeki kitabeye gelince Osman Gazi’nin puşidesinin ön tarafındaki yazılar temsili resimdeki sandukada yok. Bunun yerine küçük bir çerçeve içinde “Kabr-i Resulullah Muhammed Sallallahu Aleyhi Vesellem” yazılı bir levha bulunmakta. Hemen yanında ise Hz.Ebu Bekr-i Sıddık’ın (r.a.) sandukası yer almakta. Onun sandukası üzerinde ise şunlar yazılı “Kabr-i Refiki Resulullah Ebu Bekr-i Sıddık Radıyallah Anh”

Peygamberimizin Kabri
Peygamberimizin (s.a.v.) Kabrinin gerçek fotoğrafı

Gerçeğini buldum mu acaba?

Medine-i Münevvere’nin mübarek sokaklarında gezerken, bu sefer Suudların hazırlamış olduğu Hicaz albümünde bir başka fotoğraf gözüme takıldı. Albümü satın almaktansa hemen bir fotoğrafını çekerek arşivime attım. İlginçtir, bu zamana kadar Peygamber Efendimizin kabrinin fotoğrafını hiç görmemişken birden bire bu fotoğrafın gerçek olabileceği düşüncesi aklımda yer etti, hani kalbimde mutmain oldu diyebilirim. Zira fotoğrafın hemen altında şunlar yazılı idi; el-Muvâcehe-i Şerîfe kadime 1326 hicri. Hicri 1326 yani miladi yıla göre 1908 senesi. Şimdilik yeni bir fotoğraf çıkmaz ise budur diyorum. Doğrusunu Allah bilir.

 

Doğan Pur gerçeği bulmaya çalıştı

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2011, 08:24
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
hatice hiranur tüfekci
hatice hiranur tüfekci - 10 yıl Önce

Doğan abicim Allah c.c. razı olsun gerçekten bu haberiniz ve sıkılmadan defalarca kez okuduğum şu haberi http://www.dunyabizim.com/news_detail.php?id=5825 yazan ellerinize, gönlünüze Rabbim dert göstermesin.

banner19

banner13

banner26