Halk edebiyat dergisi ne, bilir mi?

Edebiyat dergileri yoğun bir uğraşın, fedakarlıkların eserleri. Peki sokaktaki okuyucu ne düşünüyor?

Halk edebiyat dergisi ne, bilir mi?

“Edebiyat nedir?” sorusuna herkes çok çeşitli cevap verilebilir ama Edebiyat dergisi nedir, neyin nesidir sorusuna acaba vatandaş hazır mı, acaba vatandaş nasıl cevaplar verir, bunu merak ettik, sorduk. İnsanlara “Edebiyat dergisi nedir?” sorusunu yönelttim. Cevaplarını da sizlerle paylaşıyorum.

Edebiyat karın mı doyuruyor?

Zafer Ayaz

Ben döşemeciyim abla, anlamam. Ama dergi, kitap, yani okumak saçma geliyor bana. Zaman kaybı. Edebiyat zaten hepten gereksiz. Para mı kazandırıyor? Yok. İş mi veriyor? Yok. O zaman boşver.

Sevil Koç

Edebiyat Dergisi deyince benim aklıma bilim, sanat ve tarih hakkında yazılan yazılar geliyor galiba. Edebiyat dersim de iyidir aslında ama edebiyat tam olarak neyi kapsar pek bilemiyorum.

Selin Koç

Bence edebiyat dergisi tarihimizi anlatan yazıları içeren dergilerdir. Ben hiç edebiyat dergisi almadım. Ama aklıma öyle geldi; tarihimiz.

2556925568
Sevil ve Selin KoçSinem Bayram ve Gizem İpek

Sinem Bayram

Edebi bir düşüncenin kâğıda aktarılması ve insanlarla paylaşılmasıdır edebiyat dergisi. Makaleler, şiirler, sözler yazılır. Ama her edebiyat dergisinde kaliteli yazılar bulmak mümkün değil tabii.

Edebiyat dergileri sıkıcı mı?

Gizem İpek

Bana kalırsa sıkıcıdır edebiyat dergileri. Okumayı sevmem. Sözelciyim ama Edebiyat notlarım kötü gidiyor. Soru tam vaktinde soruldu. Edebiyat dergileri de dersleri de sıkıcı! 

25571

Recep Aydın

Recep Aydın

Edebiyat dergisini takip eden tek bir arkadaşım yok. Ben takip ediyor muyum? Hayır, ben de etmiyorum. Aslında önemli konular, okumak güzeldir ama nedense içimizden gelmiyor. Okumadığım için de edebiyat dergisi nedir, fikrim yok. Şu anki halimle bedava verilse de alırım ama bir köşede durur, okuyacağımı sanmıyorum. Bunun sorumlusu olarak da okuldaki hocalarımızı görüyorum. Edebiyattan soğuttular bizi. Yazabilmek, okuyabilmek gibi vasıflar bize boş geliyor bu yüzden.

 Okumamanın bahanesi; pahalı

Büşra Mutlu

25570

Büşra Mutlu

Yoğun hislerin ve düşüncelerin dile getirildiği yazıların yayınlandığı dergiler edebiyat dergisidir. Edebiyat dergileri çok satılmasa da belli bir kitlesi var diye düşünüyorum. Takip eden ediyor, etmeyenin zaten düşünceden ve histen yana pek kaygısı yok. Ben de birçok kez pahalı olduğu için almıyorum edebiyat dergilerini. Bana pahalı geliyor. Madem bir çıkarınız yok, kültür için yayımlıyorsunuz; daha makul fiyatlara satmalısınız. Böylece gençler daha kolay satın alır. Kitaplar da aynı şekilde; pahalı. Bu durum açıkçası biz ve okumak arasına bir ket vuruyor.

Çağrı Aydemir

Ben edebiyat dergisi pek okumuyorum. Ama edebiyat dergisi nedir biliyorum. İçindeki yazıların çoğu aşka ve davaya yönelik yazılar. Bu yönüyle bazı insanları çok çekiyor bazılarını da edebiyattan uzaklaştırıyor. Bana kalırsa bir edebiyat dergisinde her konu ele alınmalı. Futbol bile edebi bir dille anlatılıp dergiye konulmalı. Sadece aşk, lirik, epik şiirler ve yazılar değil her konu ele alınmalı diye düşünüyorum. Böylece edebiyatın kuvvetini ve kapsamını kullanarak daha fazla kişiye ulaşabilir bu dergiler.

“Deli insanların olduğu dergi”

Gülsüm Kılıç

Edebiyat dergisi nedir bilmiyorum ama edebiyat Türklerin konuşma tarzı. Edebiyat,  atalarımızın dili.

Elif Karacan

Deli, uçuk insanların olduğu dergiye, edebiyat dergisi denir.

Yasin Şafak

Yasin Şafak

Yasin Şafak

Edebiyat dergileri para, kariyer, iktidar bahşetmiyor. Hakkını teslim etmem lazım; edebiyat dergileri en poz kestikleri zamanlarda bile bana masumane gelir, sivil görünür.

Beytullah Emrah Önce

Edebiyat dergisi hayata estetik bir dokunuştur. Toplumun hallerine, dertlerine, yaralarına kayıtsız kalmamaktır.

“Herkese ulaşan edebiyat dergisi: ütopya!”

25573

Emrullah Çakır

Emrullah Çakır

Değişen, gelişen ve hızlanan 21. yüzyılda, ilgilerin çeşitlendiği ve bilgilerin kirlendiği bu çağda insanların beğenilerine uygun ideal bir dergiden söz etmek, bir ütopyadan ileri gitmeyecektir sanırım. Yaşayan her bir insan kadar farklı beğenilerin olduğu bu zaman diliminde insanları ortak bir hissediş, duyuş paydasında buluşturmak zor olsa da insanın kendi “öz”ünü, yaratılış gayesini, kısaca “kendi”sini anlamasını sağlayacak içeriklerle, entelektüel tuzaklara ve reelin kuruluğuna da düşmeden hatırlatacak; bunu belirli tez ve düşünceleri dayatmaktan ziyade estetiği, güzeli göz ardı etmeden bize aktarabilecek; okuduğumuzda, bizi bunaltan ve bezdiren hızlı ve modern hayat şeklinden bir nebze uzaklaştıran; çağdaş yaşamın getirmiş olduğu tuzaklara karşı bilinçlendiren; seküler hayat tarzının bizlere dayatmış olduğu yaşam şeklini alternatifsizlikten değil bilinçli bir tercihle reddeden insanı edebi bir dille anlatmayı “seçen” bir yayın akışı olan dergidir, edebiyat dergisi.

 

Öznur Balık soruşturdu

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2011, 21:54
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Suphji Bayram
Suphji Bayram - 10 yıl Önce

Hadi neyse kimse eline birşeyler alıp okumuyor,bari elinin altındaki internetten takip et.Anonim kişilere sesleniyorum,bak diksiyonun düzelir,medeni cesaretin çoğalır,duygulu bir insan olursun OKU...

abdullah
abdullah - 10 yıl Önce

edebiyat eksikliği bir nevi edeb eksikliğini de beraberinde getirir bence.
halimiz, ahvalimiz nicedir bir kez daha görmüş olduk bu soruşturmayla...

şerif bican
şerif bican - 10 yıl Önce

sen karıştırdın galiba, edebiyat dergisi demişler, kişisel gelişim değil.

banner19

banner13

banner26