Halatlar salavatlarla çekildi!

Gazze'ye yola çıkan İHH yardım gemisi coşkulu bir topluluk tarafından uğurlandı.

Halatlar salavatlarla çekildi!

SARAYBURNU İSKELESİNDEN. 

Sabah pencerenin perdesini aralamadan çıktığım evimin dış kapısından, yağan yağmuru görüp şaşırmadığımda; bu yağmurun gittiğim yerle ilgili oluşuna kanaat ettim ve düştüm yola. Önce Üsküdar sonra Eminönü. Vakit yaklaşıyordu fakat daha yolda aldığım habere göre, hazırlanan programın saatinin ileri alınışının verdiği rahatlıkla yoluma devam ettim. Vapurda bir ben değildim bu yolun yolcusu. Birçok insan iner inmez aynı istikamet üzere İhh’nın Filistin için yola çıkaracağı geminin bulunduğu Sarayburnu tarafına yöneldi.  

 İnsanlar yağan yağmura aldırış etmeden sloganlar atıyorlar, sırayla kürsüye çıkan konuşmacıların sözlerine dikkat kesiliyorlardı. Kalabalıktı çok şükür. Hepimiz ilk defa, insanlık adına Filistin’deki ambargoyu kaldırmak adına, kimsenin kolay kolay cesaret edemediği; belki devletlerin, büyük kurumların kuruluşların organize edemeyeceği bu gemi yolculuğunun ilk kalkış anına şahitlik edecektik. Her şey güzeldi, iyiydi ama ısrarla kimse yerinden ayrılmadan, o muhteşem anın ne zaman geleceğini heyecanla bekledi. gazze.jpg

Bülent Yıldırım, kürsüye bir değil birkaç defa geldi. Öyle güzel bir heyecan içindeydi ki her zamanki vakur duruşu ve hamasete mahal bırakmayan sözleriyle, bizleri yine inanıyor olmak konusunda diri bir iç dünyanın kapılarına sürükledi. Dinleyenlere: “Merak etmeyin bizim sadece A değil B ve C planlarımızda var: A Gazze’ye gireceğiz, B Gazze’ye gireceğiz, C Gazze’ye gireceğiz” dedi ve hepimizin yüzünde anlamı çok da belirgin olan bir tebessümü hatıra bıraktı. Yine Yıldırım, geminin içinde bir çakı bile olmadığı konusunda dünya kamuoyunu bilgilendirmeye yönelik açıklamalarını sık sık vurguladı ve yola çıkışlarının sadece insani yardım amaçlı olduğunu söyledi. Tabi bizim bu konuda şüphemiz mi var? Yok.  

Yıldırım, bu yolculuğa çıkarken Müslüman ülke liderlerinden ve halklarından özellikle destek beklediklerini; yine Rusya, Çin ve Birleşmiş Milletler gibi kuruluşların da bu olayla birlikte gerçek bir insanlık sınavından geçeceklerinin altını çizdi. Değerli sanatçımız Mikail, geminin yolcusu olmanın da verdiği haklı bir gururla, söyledi kalkış anına kadar eserlerini.

Ufak tefek teknik aksaklıklar da olmadı değil ama kimsenin umurunda mı bakınca? Değil. 

Saatler yağan yağmurun altında her zaman ki hızıyla değil de ağır ağır ilerlerken, herkes heyecan dorukta geminin halatlarının ne zaman çekileceğine baktı devamlı. Sonra kaptan çıktı geminin bir ucundan bizlere selam vermeye. "Ne olursa olsun bu gemiyi Gazze’ye götüreceğiz" dediğinde alkış sesleri bu defa onun için yükseldi göklere. 

Güvercinler uçuruldu, Filistin bayraklarının renklerinden oluşan balonlar salıverildi havaya. Vakit geldi, belki birçok kişi "Ben neden gemide değil de buradayım?" diye sordu kendi kendine. Sorular cevaplar üşüşmüşken zihinlere, halatlar çekildi ve salavat bu defa gerçek bir hüzünle, korku barındıran bir heyecanla çıktı dudaklardan. Meçhule giden bir gemi değildi kalkan elbette ama akıbeti şimdilik hepimiz için meçhul kaldı. On gün sonra buradayız diye seslendi vapurdan biri. On gün sonra. İnşallah.  

Gidenlere, yolunuz açık olsun demek düşer bize ya da gemici selamıyla: selametle… 

Hamide Vera şemsiyesiz şahitlik etti, iç burukluğuyla haber verdi

Cengiz Yalçınkaya bildiriyor:

Ben de daha önceden arkadaşlarımla kararlaştırdığım gibi bu uğurlamaya katıldım. Alana gelirken Eminönü'nden Sarayburnu'na kadar Gazze halkına destek vermek için yüzlerce insanın yollarına döküldüğüne bizzat şahit oldum. Bayrağını, puşisini, atkısını alan herkes etkinliğin olduğu alana doğru hareket etmekteydi. Etkinlik alanı tam bir miting havasına bürünmüştü. Çeşitli sivil toplum kuruluşu üyeleri konuşmalar yaparak limana gelenleri selamlıyordu. Daha sonra ben, bir grup arkadaşımla Mavi Marmara gemisine eşlik edecek tekne ve vapurlardan birine binmeye karar verdik.
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin arkasında bulunan limandan tekne ve vapurlara binerek geminin bulunduğu alana doğru hareket ettik. Geminin yanına geldiğimizde liman giderek kalabalıklaşmış ve denizde de tekne vapurlarla birlikte muhteşem bir atmosfer oluşmuştu.
 
Mikrofonu eline alan İHH Başkanı Bülent Yıldırım konuşmasında, "Biz bu yolda kararlıyız. Bu yolda İzzet Şahin ile birlikte zindanlarında yaşadık. Afganistan da Faruk kardeşimizi ve Bahattin Yıldız'ı şehit verdik. Asla da bu yoldan dönmeyeceğiz. Allah yolumuzu açık etsin. Hakkınızı helal edin. " diye konuştu.

Raid Salah da oradaydı15262
Bülent Yıldırım'dan sonra mikrofonu eline alan Filistin 48 Toprakları Hareketi Başkanı ve Mescid-i Aksa koruyucusu Şeyh Raid Salah ise,  "Arap liderleri, R. Tayyip Erdoğan'ı örnek almalı. Filistin halkı için önemli bir lider. Türkiye hem halk olarak hem devlet olarak Filistin ile omuz omuza." diye konuştu.
 
Daha sonra çeşitli siyasi parti temsilcileri de birer konuşma yaptılar. İHH'nın ve Filistin halkının yanında olduklarını dile getirdiler. Gökyüzüne  bırakılan siyah, kırmızı, ve yeşil balonlar güzel bir atmosfer oluşturdu. 40 kişilik bir kafilenin gemiye binmesiyle saat 15.00 gibi gemi tekbirler ve dualarla limandan uğurlandı. Bizde tekne ve vapurlarla boğaza kadar gemiye eşlik ettik.
 
Gemi yaklaşık 40 saat kadar bir süre sonra Antalya'ya ulaşmış olacak. Buradan kafileye dahil olanlarla birlikte eğer Siyonist İsrail tarafından engellenmezse 26 Mayıs tarihinde Gazze'ye ulaşmış bulunacak.
 
9 gemi katılacak
 
Bu yardım organizasyonuna Türkiye'den 3, İngiltere' den 2, Yunanistan, İrlanda, Kuveyt ve Cezayir'den de birer gemi katılacak. Bu insani yardım hareketinin şu ana kadar Filistin'e yapılan en büyük yardım organizasyonu olduğuna dikkat çekiliyor. Gemilerde ilaç, tıbbi malzeme, çimento, demir, çocuk oyuncakları, prefabrik evler ve gıda malzemeleri gibi malzemeler götürülecek. Bu malzemeler toplam 10 tondan oluşuyor. Bütün gemiler açık sularda bir araya gelecek.

Foto galeri için tıklayınız
 
Cengiz Yalçınkaya bu bir "yürek intifadası" dedi

Yayın Tarihi: 23 Mayıs 2010 Pazar 17:12 Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2016, 15:54
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
umran
umran - 12 yıl Önce

maşallah barekallah!
henüz geldiğim (kutsal değil de) kutlu topraklarda her vakitte, her tavafta, her cumada ümmetin birliği ve Aksa'nın özgürlüğü için dua ederken acizane bu müjde gibi iniveren kutlu sefer hayırla tamamlansın inşallah...

nuray topuz
nuray topuz - 12 yıl Önce

Allah yolunuzu açık etsin.bütün Ümmeti Muhammedin duaları sizlerle olsun.salimen aile ocagınıza geri döndürsün Rabbim.ve bütün emegi geçenlerdenAllah razı olsun

Hüsnü Zan
Hüsnü Zan - 12 yıl Önce

beyazıt çocuğu sayılırım filistin için düzenlenen birçok eyleme katıldım.alana ilk vardığımda da bir beyazıt havası hissettim ama bu kez farklı olan bir şey vardı: beyazıt da öfkeyle sıkılan yumrukların aksine sarayburnu'nda bir neşe vardı.Beyazıt da bir şey yapamamanın mahcupluğu olurken üstümüzde bu kez vakurluyduk.biz var ya biz dedim sık sık içimden ''istesek, her şeyi yaparız ' çok güzeldi her şey çok kötü olan tek şey gemide olamamaktı

ayşe seçkin
ayşe seçkin - 12 yıl Önce

bir parçamı geminin güvertesine kondurdum. diğer kalan yanım sa hala açık denizlerde... heyecan, telaş,ümit ,sekinet,hüzün ve ve bir duygu cümbüşü... gemi kalktı rahmetten sırılsıklam olmuş bedenim de bir mıktanıs hali ... gemi süzülüyor ve bedenim sanki bir çekim kuvveti ile ona doğru çekiliyor... bir sukunet ve bir sekinet, ve bir gözyaşı ve bir vuslat ile uğurladık,uğurlandık. gözler buğulu, bedenler nemli, gönüller canlı mı canlı... bu hali yaşamayı lutfeden rabbime sonsuz senalar olsun

AYŞE SEÇKİN
AYŞE SEÇKİN - 12 yıl Önce

gönlünü yazıya döken veya da dökemeyen yalnızca gölgesini aksettiren arkadaşım hacer'e selam ve dualar... Allah hepimizin şemsiyesiz şahitliğini kabul etsin... Amin

kamuran
kamuran - 12 yıl Önce

"Vakit geldi, belki birçok kişi "Ben neden gemide değil de buradayım?" diye sordu kendi kendine"

...yazan ne de doğru yazmış, Filistin denince ciğerlerinin sızladığını hisseden herkes sormuştur bu soruyu kendine. Yağmurun ıslattığı hüzünleriyle iyice ağırlaşan yüreklerini zor taşımışlardır belki de evlerine. Ama düşünüyorum da, bu dava uğruna arkada kalmışlığın hüznünü yaşamak bile yeniliyor insanı. Harekete geçiriyor kaybolmaya yüz tutmuş duyguları.

Abdurrahman
Abdurrahman - 12 yıl Önce

Çok sayıda Doğu Türkistanlı ve Gökbayraklı mücahidler de Özgürlük Gemisini yollayanlar arasında idi.Alperenleri de unutmamak gerek.

Kenan Subaşı
Kenan Subaşı - 12 yıl Önce

israil,gemilere geçit vermeyeceklerini,israilli komandoların gemilere müdahale edeceklerini,gemilerin israil limanına çekilip,yardımların israil tarafından gazzeye ulaştırılacağını bildirdi.gemilerdeki hayırseverler de memleketlerine gönderilecekmiş.nazilerin yaptığı neyse,yahudilerin yaptığı da odur bugün

yahudilerin neyine güvenelim
bebek katillerinin neyine güvenelim
cami,hastane yıkanların neyine güvenelim
ben güvenmiyorum.
toprak işgali yetmiyomuş gibi
suları da işgal etmeye çalışıy

banner26