Hakkında tez yapılmasına izin çıkmamış!

Merhum Abdurrahim Karakoç üzerine dergiler ne yaptı, ne yapacak? Kaç tez var hakkında yapılmış?

Hakkında tez yapılmasına izin çıkmamış!

Abdurrahim Karakoç vefat etti. 80 yıllık ozanımızı hasretini çektiği Yaradan’a uğurladık.

Yüzlerce şiiri bestelenen, meydanlarda, kavgalarda birer bayrak gibi dilimize doladığımız marşlara dönen şiirlerin şairi. Nefes alıp verdiği sürece yazmaya yemin eden bir üstad o. Halk şairi. Kendisi de halktan. Onu hiç tanımayan biri yüzüne baksa –mana körlüğü yaşamıyorsa- Anadolu’nun berrak pınarlarından kandığını, dağlarından, ovalarından, bayırlarından ciğerlerini doldurduğunu, kalemine kanından mürekkep yapıp ruha dokunan şiirler uçurduğunu anlar.Abdurrahim Karakoç

Abdurrahim Karakoç’u marşlarla sevdik

O Abdurrahim Karakoç’tur ki, çok sevdiğimiz müzisyenlerimizi bize sevdiren şiirlerin şairidir. Normal şartlarda hiç dinlemeyeceğimiz müzisyenleri dinleten “Mihriban” değil mi? Hasan Sağındık'ı –ki kendisini çok severiz- Karakoç’un şiirleri olmadan düşünmek mümkün değil. Grup Haykırış Karakoç olmadan çok da duyuramayacaktır haykırışlarını. Ömer Karaoğlu, Bestami Korkmaz, Uğur Işılak, Ziya Uğur ve daha onlarca müzisyen hep aynı ırmaktan kandılar. Uğur Işılak ilk kasetindeki “Böyükler Bilir” ve “İsyani Sükût” şiirleriyle Uğur Işılak oldu biraz da.

Abdurrahim Karakoç Anadolulu olarak yaşayan bir şairdi. İyi bir keklikçi olduğunu belirtmeliyim. Şiirlerinde de çok bahseder keklikten. Anadolu’dan çıkmış olmak yetmiyor, Anadolulu kalabilmek marifet. Sincan’da kendi halinde bir hayat yaşayan, Akit’e köşe yazıları yazan Karakoç, kendisi ve diğer çocukları da şair olan Ümmet hocanın evladıdır. Şair bir aile, Karakoç ailesi. Ağabeyi Bahaettin Karakoç’u bilmeyen yoktur. Ertuğrul Karakoç var kardeşlerinden, yine şair. Şiir Karakoçların sadece ruhunda değil, etinde-kemiğinde, yediğinde-içtiğinde aynı zamanda.

Abdurrahim Karakoç’u okuyanlar onda Nef’i’nin celalini, Yûnus’un tevazuunu, Fuzuli’nin aşkını görürler elbet! “Canımız Kurban” şiirinin altında imzası olmasa Yûnus Emre divanlarına girerdi galiba. A. Hadi Öztürk’ün “Sılaya Hasret” isimli kasetinde okuduğu “Suç Olsa da” şiirinin bir benzerini yazabilecek biri çıkarsa, o kalemi tutan eli de öperiz elbette. Karakoç, sadece iddialı değil, cesur, kararlı ve mü’min bir şair idi aynı zamanda.

Mekânı cennet olsun.

Daha önce dergilerde dosya konu olmuş muydu Karakoç?

Abdurrahim Karakoç’u hepimiz çok seviyoruz. Yaşantısı, şiir ve yazıları elbette sevdirdi üstadı bize; ama biz daha çok bestelenip okunmuş şiirlerinden sevdik. Bizim halk şiirleriyle yakınlığımız bir dinleyici mesabesinde oldu hep, okuyucu değil. Birileri çıkıp birkaç şiirini seçecek, besteleyip okuyacak ve radyo ya da televizyon ekranlarından servis edecek ki bizler de tanışma imkânı bulmuş olalım. Halk şiiriyle olan akrabalığımız/tanışıklığımız bu kadar. Üstelik halk şiirinin geçtiğimiz günlere kadar yaşayan en büyük üstadının şiirleriyle.

Abdurrahim KarakoçAbdurrahim Karakoç’la ilgili ya da şiiri üzerine yapılmış özel sayı ya da dosya varsa bunları bilmek isterim. Benim ulaşabildiğim bir çalışma yok. Niğde’de bir dergide dosya konusu edilmiş sadece 90’ların sonlarında, onu da göremedik. Vefatıyla ilgili haberleri gazetelerin en görülmeyecek yerinde oldu. Sadece Akit geniş bir yer ayırdı ve yazarından, ozanımızdan ayrılığın acısını duyumsattı bizlere. Yine de ümitliyim ki birkaç dergi de olsa Temmuz sayılarında ismini anacak, küçük de olsa birer dosya yapacaklardır. Neticede vefat etti, biz vefat edenlere karşı vefalıyızdır.

Karakoç’un hayatıyla ilgili bir belgesel yapıldı birkaç yıl önce. Kendisi de vefat etmeden önce doğup büyüdüğü memleketini görmüş oldu vefat etmeden.

Karakoç üzerine kaç tez çalışması var?

Abdurrahim Karakoç şiiri üzerine yapılmış –sadece- iki tane de tez çalışması var. Biri 2001, diğeri de 2010 tarihli. 2001 tarihli olan çalışma şiirlerin kelime dünyası, 2010 tarihli olan ise şiirlerin tematik açıdan incelenmesi üzerine. Ben fakirin ve bir arkadaşımın ayrı ayrı çalışma teşebbüsleri sonuçsuz kalmış ve hatta dikkate bile alınmamıştır. Konu bağlamında ya da genel anlamda herhangi bir çalışma yapılmadığı halde izin verilmemesi ya da bu isteklerin dikkate alınmaması tuhaf değil de belki yukarıda zikrettiğimiz duruş sebebiyledir. 2012 yılı itibariyle teze başlayacak olanlara önerilir ya da teze başlayacaklarca talep edilir umarım. Karakoç’un şiirinde tasavvuf, aşk, ayrılık, ölüm, kavuşma, ahiret inancı, teslimiyet, sosyal adalet, kul hakkına riayet, kardeşlik, vatan, nasihat etme, öfke, kavga, cihad var. Karakoç’un şiirinde çok şey var, görene.

Abdurrahim Karakoç vefat etti.

Giderken beraberinde götürdü en güçlü şiir damarını da.

Mekânı cennet olsun.

 

Yavuz Ertürk sordu

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2012, 10:12
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ercan KÖKSAL
Ercan KÖKSAL - 7 yıl Önce

Abddurrahim Karakoç üzerine şuan Dumlupınar Üniversitesi'nde bir arkadaşım yüksek lisans çalışması yapıyor. Abdurrahim Karakoç, Hayatı-Sanatı ve Eserleri...

Servet Erdem
Servet Erdem - 7 yıl Önce

1998 senesinde, Niğde'de "Genç Kardelen" dergisi Abdurrahim Karakoç özel sayısı hazırlamıştı. Büyüklerimiz hayatta iken anlama, değer verme çabası daha bir kıymetlidir. "Genç Kardelen" dergisi bu anlamda değerli bir çalışma yapmıştır. Bu vesile ile merhum şairimize Allah'tan rahmet dilerim. Mekanı cennet olsun.

selçuk küpçük
selçuk küpçük - 7 yıl Önce

muhterem hoca ile ilgili kayda değer tek dergi dosyası 1980lerin ilk yarısında çıkan Doğuş Edebiyat'ın özel sayısıdır.başka ciddi özel dosya yok.

selçuk küpçük
selçuk küpçük - 7 yıl Önce

muhterem hoca ile ilgili kayda değer tek dergi dosyası 1980lerin ilk yarısında çıkan Doğuş Edebiyat'ın özel sayısıdır.başka ciddi özel dosya yok.

Kakir Kunduraciyan
Kakir Kunduraciyan - 7 yıl Önce

Abdurrahim Karakoç ile ilgili özel sayı hazırlamış dergilerle ilgili iyi bir yazı, Milli Gazete'de, Osman Aytekin'in kaleminden çıkmıştır. Size bir tık kadar yakın olan bu yazıdan haberdar olmamak caiz midir?http://www.milligazete.com.tr/makale/abdurrahim-karakoc-ozel-sayisi-241881.htm

Alparslan Aydın
Alparslan Aydın - 7 yıl Önce

Abdurahman Karakoç ile ilgili en ciddi çalışma ve özel dosya Genç kardelen dergisi tarafından çıkarılmıştır. Dergisinin 9 ve 10 sayısı bu konu üzerindedir. Üstad Abdurahim Karakoç da kendinisi ile ilgili tez çalışmasına gelen öğrencilere Genç kardelen dergisini verdiğini söylemiştir.

selçuk küpçük
selçuk küpçük - 7 yıl Önce

doğru diyorsunuz. genç kardelen dergisi de ardarda iki özel sayı yayınlamıştı. onu da muhakkak anmak gerekliydi. hakkınızı helal edin. bir an hatırlayamadım. düzelti için teşekkür ediyorum..selçuk küpçük

banner19

banner13