Hak ederek yükselme zinciri bozulmamalı

Tüm eli öpülesi ustaların alın terlerinin hakkı teslim edilmeli, onlara değer verilerek hem rahat bir şekilde hayatlarını sürdürmeleri hem de bilgilerini yeni nesillere aktarmaları sağlanmalıdır. Cihad Meriç yazdı.

Hak ederek yükselme zinciri bozulmamalı

İrfan usta ile bir teknik gezi sırasında karşılaştık. Ustamızı özel bir müzenin destek atölyesinde tek başına ağaçlar, el aletleri ve oyma eşyalarla dolu bir odada çalışır halde bulduk.

Büyük bir atölyenin bu ağaç kokan bölümünde, öğrencilerin ilgisini çeken oymacılık zanaatının ve sanatının icra edildiği bu odada, benim ilk dikkatimi çeken ise İrfan Usta'nın tek başına çalışmasıydı. Yanında ne kalfa ne çırak vardı. Önce bu mesleğe ilgi kalmadığı için yalnız çalıştığını düşündüm. Hemen öğrencilerime dönüp "İrfan Usta'ya çırak olmak isteyen var mı?" diye sordum. Birkaç heyecanlı el kalktı. Ardından sorumu İrfan Usta'ya yönelttim: "Neden yalnız çalışıyorsunuz?" “Bu değerli ustalık sizinle göçüp gitmemeli” diyerek cümlemi tamamladım. Ustamız yalnız çalışmasının işletme ile alakalı bir durum olduğunu ifade etti. Daha önce kendi atölyesinde çalışırken kalfa ve çırak yetiştirdiğini söyledi.

Muhabbetimiz ilerleyince usta güzel haberi verdi, yakında emekli oluyormuş: “Bu işletme beni bırakmıyor, en az bir iki gün bu atölyede çalışacağım; fakat diğer günler özgürüm, eskiden olduğu gibi kendi atölyemi açacağım. Kendi atölyemde inşallah yine çırak ve kalfa yetiştirmeye devam edeceğim.”

Bu mesleklere sahip çıkmak için hepimize görev düşüyor

Usta, “ben evde oturamam” diye sözlerine devam etti: “Bu sanatı yapmam, birilerine öğretmem gerekiyor.” Bu işin ve tüm el emeği işlerin desteklenmeye ihtiyacı var. Bu işlerin maddi anlamından çok manevi değeri büyük. Bu meslekler bizim geleneğimiz, tarihimiz, hafızamız, nesillerimize bırakacağımız en güzel hediye. Şimdiki adıyla somut olmayan değerler müzesinin en nadide parçaları.

Bu mesleklere sahip çıkmak için hepimize görev düşüyor. Ben mesleki eğitimci ve ahilik geleneğine gönül vermiş biri olarak bu konuları yazacağım. Gönüllü kültür elçiliğine soyunmuş, bizi biz yapan tüm değerlere sahip çıkan Dünyabizim.com gibi siteler ve diğer medya araçları bu konularda gündem oluşturacak, ilgililere duyurmaya çalışacak. Değerlerimize sahip çıkan kurumlar bu mesleklerin tanıtımını destekleyecek, en önemlisi devletimiz bu gibi mesleklere vergi muafiyeti sağlayacak. Mesleğinin piri ustalar için bir veri tabanı oluşturacak, halk eğitim ve mesleki eğitim merkezlerinde bu ustalar istihdam edilecek... Kısaca herkes elinden geleni yapacak.

Özellikle bu tip atölyeleri tanıtıcı TV programları, röportajlar yapılmalı ki yeni nesillerin bu konuya dikkatini çekebilelim. Bizler değerlerimize sahip çıkma adına tükenmek üzere olan meslekleri korumak için bir gayret göstermezsek, bunun vebali büyük olacaktır.

Tek dertleri mesleklerinin devamı ve insan/adam yetiştirmek

İrfan usta gibi muhteremlerin para, pul, mal,mülk ile işi yok. Onlar sadece gemisini yüzdürecek, kimseye muhtaç olmayacak maddi bir imkan istiyor. Ahilik geleneğinin son temsilcisi o adamların tek derdi mesleklerinin devamı ve insan/adam yetiştirmek.

Kadim geleneğimiz ahiliğin ölçüsü bu değil miydi; belli dirhem üzeri parası olanlar ahi birliğinden ihraç ediliyordu. Paraya tamah edenlerin pabucu dama atılıyordu. Onların hedefleri belliydi; muhtaç olmadan ihtiyaçlarını karşılayabilmek, ahlaklı, kaliteli meslek erbabı nesiller yetiştirmek, mesleklerin devamı ve gelişimi.

Bugün bu fikirler hayatımıza çok mu uzak düşüyor, yoksa hayal gibi mi geliyor? Bu zaman ve şartlarda olmaz mı, yaşanmaz mı? Bence olur ve bu nedenle İrfan Usta vesilesiyle bu konuları gündeme taşıyorum, mesleğini layıkıyla icra eden tüm ustaların, o emek kokan nasırlı ellerinden ve terli alınlarından öpüyorum.

İrfan Usta'nın telefon ve iletişim bilgilerini site yönetimine bıraktım, ilgilenenler kendisiyle iletişim kurabilir. Bu vesile ile Hanlardan Plazalara programını yapan ve ahilik geleğiyle yetişmiş değerli büyüğümüz, sitemizin hamisi Erhan Erken Bey'in bu tarz programlara devam etmesini temenni ediyoruz.

Tüm eli öpülesi ustaların alın terlerinin hakkı teslim edilmeli, onlardan azami şekilde faydalanmalı, onlara değer verilerek hem rahat bir şekilde hayatlarını sürdürmeleri hem de bilgilerini yeni nesillere aktarmaları sağlanmalıdır. Toplum adına öncelikle devletin, sonra sivil toplum kurumlarının en önemli görevi budur.

Aile, mahalle, külliye, ahilik geleneği ve bunların toplamı eşittir şehir derken işte bu konuları kastediyoruz. Bu konuları dilimiz döndüğünce gündeme getirmeye devam edeceğiz.

Hak ederek yükselme zinciri bozulmamalı

Şimdi yaz dönemi, gençlere bir mesleki eğitimci olarak tavsiyemiz; bir miktar tatil yapsalar bile bu yaz dönemini kaliteli ve ahlaklı bir ustanın yanında gönüllü çalışmayla değerlendirmeleridir. Zaten zorunlu stajı olanlar, bu sürelerini en iyi şekilde değerlendirecektir. Yamaklık yapmadan çırak, çıraklık yapmadan kalfa, kalfalık yapmadan usta olunmaz.

Bu hak ederek yükselme zinciri bozulduğu için bugün ehliyetsiz, kişiliksiz bir takım insanlar karşımıza çıkabiliyor, makamlar mevkiler doğru kişilerle doldurulamıyor. Hatta geleneğimizde bu basamakları geçmek de yeterli değildi; kalfa, çırak yetiştirmeli; usta, kalfa yetiştirmeliydi. Yani siz istediğiniz kadar mesleğinizde pir olun, bunu nesillere aktaramıyorsanız eksiksiniz. İşte zamanında adam böyle yetişmiş, ilim ve irfan nesiller boyu böyle aktarılmış, silsile bu şekilde çalışmıştır.

Bugün değerlerimize uygun, geleceğimizi kuşatacak nesiller yetiştirmek istiyorsak, bu silsile yöntemini tekrar hatırlamalıyız. Köy kadısı olmadan ilçe, ilçe kadısı olmadan il, il kadısı olmadan büyükşehir kadısı olmamalıdır. Bu süreci tüm meslekler için uygulamalıyız. Hem bu süreç kişinin denetlenmesi, kabiliyetlerinin ortaya çıkarılması için önemlidir. Bugün ve dün en büyük problemler merdiven basamaklarını normal yollarla geçmeyenler yüzünden çıkmıştır. Adam yetiştir, işi ehline ver, açık ol, hesap ver... İşte bu şekilde olursa adil bir yönetim ve huzurlu şehirler bizi bekliyor.

Rabbimiz içimizden iyiliğe liderlik yapacak nesiller çıkar. Amin.

 

Cihad Meriç yazdı

cihadmeric@gmail.com

Yayın Tarihi: 16 Haziran 2015 Salı 11:28 Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2015, 14:11
banner25
YORUM EKLE

banner26