'Hadis' ne demek biliyor muyuz?

Hadis'i şerifleri ne kadar biliyoruz? Cafcaf kapaktan zor bir soru sormuş. Daha doğrusu Ramiz Dayı sormuş.

'Hadis' ne demek biliyor muyuz?

 

Cafcaf Sayı: 34
(+)

Toplum olarak her zaman “hikmet”e hak ettiği değeri vermişizdir. Hikmetli sözleri, olayları anlatan kitaplar, kıymetleri sürekli artarak nesilden nesile aktarılmış.

Türk televizyonları da zaman zaman bilge kişileri çeşitli dizilerde kullanmıştır. Son günlerde popüler olan Ezel dizisinin Ramiz Dayı’sı bu örneklerden biri.

Ramiz Dayı sürekli aforizmalar kullanır, sürekli tespitler yapar ve  öğütler verir... Meğer o hikmetli sözlerin bir çoğu çeşitli yazarlardan ve kitaplardan alıntılarmış.

Ramiz Dayı yer yer bu yazar ve kitapların isimlerini anıyormuş. Dayı’nın her söylediği güzel söz alıntı değilmiş. Tuncel Kurtiz'in sözleri de bunların içindeymiş. Fakat kurunun yanında yaşın yandığı gibi bu sözler de alıntılar arasında kayboluyormuş.

Cafcaf Mizah Dergisi son sayısında kapaktan Ramiz Dayı’yı görmüş. Türk gençliğinin büyük bir bölümünün Hadis-i Şerifleri bilmediğini söyleyen dergi daha vahim bir duruma da dikkat çekmiş; Hadis kelimesinin anlamını dahi bilmeyenler varmış.

Kimbilir. Belki Dayı bazen hadislerden öğütler veriyordur. Fakat kimse bunların Hadis olduğunu anlamıyordur. Olabilir mi? Olur mu olur? Bunu anlamak için belki biraz hadis okumak lazım!

Foto Galeri için tıklayınız

Cesur Küçük bildirdi.

Yayın Tarihi: 20 Mart 2010 Cumartesi 22:46 Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2010, 00:23
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
çiçek
çiçek - 12 yıl Önce

hatırlarmısınız, sayın Kemal Sunal'ın değerli filmlerinden (hani bence pekde değerli değil ama kemal Sunala saygı a hitaben) korkusuz korkak isimli bir filmi vardı...

bu durumda o gibi işte, bilgili bilgisiz..!!!( korkusuz korkak ) çok bilmiş ötesi bir bilgisizlik...

oysa Mevlana ne güzel söylemiştir; Ya olduğun gibi görün,
Ya göründüğün gib ol diye...

o zaman kimse bişey beceremiyor, sayılıdır, ya olduğu gibi görünen, yada göründüğü gibi olan bu zamanda....

büşra
büşra - 12 yıl Önce

-yeğen bu cafcaf çok süper olmuş.Bizde karanlık işleri bıraksakta mizaha mı el atsak ne dersin?
-Dayı bende bu boy pos varken araya mı gitsin yani elalemi kendimize güldürelim de?
-Yeğen gitmişsin zaten gideceğin kadar yol yakınken dönde bi işe yarasın tipin boyun posun.Hem tipli olan sendin de cafcafa niye ben kapak oldum o zaman?Naberrrr?
-ımmm:(:(:(

ferhat erdem
ferhat erdem - 12 yıl Önce

Burada dayı bir takım kelimeler sarfediyor bazıları gercekten anlamlı kelimeler bazılarını ise belkide alıntı ama sonucta güzel kelimeler söylüyor..simdi bu söylenen kelimeleri %de kacı idrak edip ne olduguna nedemek istediğine önem gözteriyor?? bende %10 nu. ezeli izleyene sorsam ki dayının hangi sözlerini hatırlıyorsun bana bir kac örnek ver pek nadir saysa saysa 2 tane sayar kac sarkı biliyorsun desem 100 tane sayar peki kac hadis biliyorsun desem hic sayamaz..burada gecersin köprüyü ama!!!

banner26