Habercilerimiz Rasim Özdenören'le idi

Cumartesi İTİCÜ'de dunyabizim haber ekibi Rasim Özdenören’le beraberdik. Orada neler oldu, işte ayrıntılar..

Habercilerimiz Rasim Özdenören'le idi

 

Geçtiğimiz Cumartesi günü Rasim Özdenören ve dunyabizim haber ekibi İstanbul Ticaret Üniversitesinde renkli bir buluşma gerçekleştirdi.

Habercileri ile buluşma toplantısı olarak düzenlenen buluşmayı editörümüz Mehmet Emre Ayhan başlattı. Zeki Bulduk Afganistan izlenimlerini anlattı. Ardından GYY'miz Asım Gültekin dunyabizim.com'un derdine ilişkin, her gün boğuştukları metinlerimize ilişkin kimi uyarı, öneri ve isteklerini dile getirdi.

Daha sonra dunyabizim.com'un fikir babası Erhan Erken Ağabey ile Rasim Özdenören salona girdi.

Erhan Ağabey Rasim Beye toplantımıza katıldıkları için teşekkür ettikten ve dunyabizim.com'un çabasını özetledikten sonra söz Rasim Özdenören'e geldi.

Buluşmayı organize edenlere teşekkür edip katılımcıları selamladıktan sonra sözlerine başlayan Özdenören, toplantının kendinden önce başlayıp 2 saattir devam etmesi hasebiyle insanların sıkılmaması için eskiden gelen bir kültüre binaen orada olan bazı haberci arkadaşlarımızı, ağabeylerinizi (Bay Bıyık kimdi acaba(!)) özel olarak selamladı.Dunyabizim ekibi Rasim Özdenören ile

Önemli olan çocuk gidip yetişkin dönmek!

Daha çok okuma ve yazma üzerine konuşan Rasim Özdenören, “okuma nedir?” sorusuna cevap ararken ‘İkra Sûresi’nin mealini okuduktan sonra bir gazete haberini okuyarak devam edileceğini belirtti. Sûrenin ilk ayetlerini okuduktan sonra Peygamberimizin ‘ümmî’ yönünü ve Cebrail ile Peygamberimiz arasında geçenleri hatırlattı. Burada geçen okumanın Yaratan Rabb’in adıyla olmasının farklılığını belirten Özdenören, yaratılanı anlamaya çalışmanın ve kavrama çabasının hatırlatıldığını söyledi.

“Demek ki okuma sadece bir yazıyı üzerinden okumak değil” diyerek ‘okuma’nın bilinçli hâlini hatırlatan Rasim Özdenören, bir olay üzerinden (meselâ herhangi bir meyve- sebze halinin yanması) oradakilerin yorum yapmasını istedi. Nasıl haber yapılabileceğini, bu haberde nelere dikkat edilebileceğini dinleyicilerle tartışırken küçük ama önemli unsurları aktardı. Bir haberin okunması için gereken ‘farklılıkları’ söyledikten sonra içimizden yanında gazete bulunan bir arkadaşımıza rasgele bir 3. sayfa haberi okuttu. Bu haber üzerinden konuklara haberin dikkat çekici yönünün başlıkla sağlandığını ve fakat bu haberin bir şekilde daha da cazip hâle, muhabirin görevi hasebiyle getirilebileceğini belirtti.

Erhan Erken ve Rasim ÖzdenörenBir eşyayı, cismi okumada farklılık olması gerektiğini Arşimet’in başından geçen bir anekdotla anlatan Özdenören, bir problemin okunması ve çözülmesi meselesinin önemli olduğunu belirtti. Burada daha birçok şey anlattı Özdenören ama yazılı olarak hepsini aktarmayalım Galatasaray Lisesine gönderdiği oğlunun sıpa gidip eşek geldiğinden şikayet eden Maraşlı babayı anlatan Rasim Beyin şu cümlesini aktarmak bu kısmı güzelce özetler sanıyoruz: “Derdi olan, sıpa gidip eşek dönmez, çocuk gidip yetişkin dönmek de söz konusu olabilir; yeter ki derdin olsun ve derdini ifade etmenin yollarını bulabilesin.”

Yazının işlevine geçildi daha sonra. Alanın değişmiş görünse de yazılan her şiirin az önce bahsedilenler/ söylenenler ışığında bir haber olarak algılanması gerektiğini belirtti Özdenören. Her yazılı metnin bir mesaj içerdiğini söyleyen Rasim Bey, hemen yukarıda bulunan bir projektör cihazının kendisine neler anlattığını bizlerle paylaştı, aslında masum masum durmasına rağmen insanın yüklediği mesajın varlığını hatırlatarak. Mekânda bulunan bir kırmızı ışığın da yorumlamasını birkaç konukla yaptıktan sonra bir metnin illâ edebiyattaki mesaj verme bağlamında kullanılması gerekmediğini söyledi.Dünyabizim ekibi Rasim Özdenören ile

“Dunyabizim iyi ki var!”

Daha sonra sıra Rasim Özdenören’in bir dunyabizim takipçisi olarak dunyabizim hakkındaki görüşlerini dinlemeye geldi, yine karşılıklı konuşma şeklinde. Günde 2-3 defa dunyabizim’e girdiğini söyleyen Rasim Bey, belli formatlara alışkın bir yapıya sahip olan insanın ‘alışkanlık’ yönünü hatırlattıktan sonra yazmak için kurşun kalemden internete her türlü aracı kullandığını belirtti. Özdenören bizleri sık sık gülümsetti.

Rasim ÖzdenörenBilgisayarla tanışma sürecini de anlattıktan sonra birkaç ay önce formatını değiştiren dunyabizim’e alışmakta biraz zorlanılsa da yavaş yavaş alışıldığını belirtti. Burada tek tek sitenin bazı kısımlarına değindi ve yorumları yakından izlediğini söyledi. Murat Kapkıner’i bünyesinde barındırması hasebiyle hem siteye hem de Kapkıner’e tebriklerini ilettiğini belirten Özdenören, halisaneliğin öneminden bahsetti. Başka yerlerde söylendiği takdirde yanlış anlaşılabilecek fikirlerin dunyabizim’de rahatlıkla ifade edildiğini belirtti. Bir çok şeyin başka yerde söylenemeyip dunyabizim'de söylendiğini de ekledi.

Eskiden Müslüman kesimde çok fazla hareket olmadığını, birkaç yayınevinin çıkarttığı kitapların olduğunu ama bugün için durumun böyle olmadığını söyledi. Yapılan haberlerin, altta bulunan yorumların (dikkatimi çekti, Rasim Özdenören ‘yorum’a çok önem veriyor, önemli bir ayrıntı) “iyi ki olduğunu” söyledi. Dunyabizim yazmasaydı haberdar olunamayacak haberlerin varlığını ve bu vesileyle dunyabizim’in bu hususta da önemli bir işlev gördüğünü belirtti. Sonuç olarak sitenin kıymetinin bilinmesi gerektiğini belirterek konuşmasına son verdi Rasim Özdenören.

dunyabizim.com 'un bağlı olduğu Küresel İletişim Merkezi AŞ. ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Başkanı Erhan Erken Ağabeyimiz ev sahibi olarak Rasim Özdenören'e güzel bir hediye takdim etti. Toplantı 40 kadar dunyabizim.com habercisi arkadaşımızın birebir sohbetleri ile sona erdi.

 

Toplantıdan fotoğraflar için buyurunuz.

 

Esad Eseoğlu aktardı

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2012, 11:13
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
meryem
meryem - 7 yıl Önce

Orada olmayı çok arzu ederdim:(

banner19

banner13