Güzel ve özenli bir takvim: Efe Hazretleri Takvimi

Zaman algısındaki değişime rağmen zamanı namaz vakitlerine göre tanzim eden klasik takvimlerin güzel bir örneği Efe Hazretleri Takvimi. Serdar Arslan yazdı.

Güzel ve özenli bir takvim: Efe Hazretleri Takvimi

Takvimler, zamanı beş vakit namaza göre tanzim eden hesap cetvelleridir. Kutlu bir görevin vesikasıdır onlar.

Ne var ki takvimlerin zamanın hızına yetişmesi artık çok mümkün değil. Zira zaman onların hesabıyla akmıyor artık. Akışı etkileyen çok fazla değişken var. Hatta bu durum, klasik takvimleri neredeyse işlevsiz hale getiriyor. Evlerin duvarında zamanı namaz vakitlerine göre tanzim eden hesap cetvelleri bulundurmak, demode bir tavır olarak algılanabiliyor. Namaz vakitlerini içermeyen farklı konseptlerde hazırlanmış takvimler ise, ticari birer meta olmaktan öte bir anlam ifade etmiyor. Oysa klasik takvimlerin, namaz vakitlerinin takibine imkân sağlamaları, ücretsiz, hediye olarak dağıtılmaları, dolayısı ile hediyeleşme kültürünü ayakta tutmaları, bilgilendirici olmaları düşünüldüğünde birçok fonksiyonu olduğu söylenebilir.

Temel amaç Efe Hazretleri’ni bilinir kılmak

Zaman ve takvim algısında meydana gelen bu değişime rağmen klasik takvim basım ve dağıtımını hakkıyla yapan vakıf, dernek ve kurumlar var hâlâ. Efe Hazretleri Vakfı bunlardan biri. Takvimin temel hazırlanma gayesi, Hâce Muhammed Lutfî Hazretleri’nin (Alvarlı Efe Hazretleri) daha fazla insan tarafından tanınmasını, manevi şahsiyetinin bilinmesini sağlamak.

Vakıf tarafından basım ve dağıtımı yapılan Efe Hazretleri Takvimi, hazırlanışındaki titizlik, takvim kartonlarına basılan hat ve ebru eserlerinin güzelliği, basım kalitesi açısından dikkat çekiyor. Takvim, dört yapraklı kuşe, masa, kartonlu blog takvim ve masa blog takvim olmak üzere dört türde hazırlanıyor. Tüm Türkiye’ye dağıtılan takvim, namaz vakitleri açısından dört farklı il grubu esas alınarak basılıyor.

Takvime basılan eserler orijinalini aratmıyor

Takvimlere basılan eserler, alanlarında en yetkin sanatçıların eserlerinden seçiliyor. Hüseyin Kutlu, Semih İrteş, Abdulhadi Erol Dönmez, Ali Rıza Özcan, Merve Altunel, Habibe Kalafat, Banu Arığ ve Uğur Taşatan gibi sanatçıların özgün eserlerine yer veriliyor. Eserler basılırken kullanılan renklerin ve yaldızın orijinaline en yakın tonlarda olması için ciddi prova süreçleri ile basım aşaması tamamlanıyor. Hattat Hüseyin Kutlu, bu süreçte telkin ve düzeltmeleri ile takvimi hazırlayanlara rehberlik ediyor. Eserlerin basımında gösterilen titizliğin temel amacı ise takvimin durduğu yerde güzel bir levha varlığı izlenimi uyandırması.

Miladi ve hicri tarih yan yana

Takvim bloglarında ayetlere, hadis-i şeriflere ve önemli şahsiyetlerin sözlerine yer veriliyor. Miladi ve hicri tarihlerin karşı karşıya ve aynı boyutlarda yer alması (zira çoğu takvimde hicri tarih bir ayrıntı gibi kalır ve daha küçük belirtilir), takvimin önemli ve ayırıcı taraflarından bir diğeri. Takvimin arka sayfasını hazırlayan İsmail Canat, hayırlı kul olma noktasında önemli ve bilinmesi zaruri bilgilerin özenli bir sıra ile takvimde yer alması için oldukça titiz bir çalışma sürdürüyor.

Takvimi detaylı incelemek için: //efehazretleri.org.tr/2015/2016-efe-hazretleri-vakfi-takvimleri/

 

Serdar Arslan yazdı

Yayın Tarihi: 22 Aralık 2015 Salı 13:56 Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2015, 16:17
banner25
YORUM EKLE

banner26