Güzel şeyler de oluyor artık düğünlerde

Vicdan Hareketi Derneği genel başkanı Mahmut Delen’in düğününde, herkesi hoşnut eden güzellikler vardı. Mustafa Uçurum yazdı.

Güzel şeyler de oluyor artık düğünlerde

Bir süredir düğünlerle ilgili haberler yapılıyor Dünya Bizim’de. Her ne kadar Ramazan arası verilse de malum, düğün mevsimindeyiz. Son zamanlarda da düğünlerin “biz”den uzaklaştığına şahit oluyoruz. Başlığı “İslami düğün” olan ama sadece gelinliğin birkaç figürünün İslami hassasiyetleri çağrıştırdığı düğünlerde ortaya konan eğlenceler, sergilenen tutum, sadece sözde kalıyor.

Özellikle küçük şehirlerde “elalem ne der ki” ya da “İnsanın yaşadığı ilkler önemlidir.” gibi kaçamak savunmalarla düğünlerimiz hiç de hoş olmayan sahnelere şahitlik edebiliyor. Kurulan bir aile kurumu ve mahremlerin, hassasiyetlerin başlangıcı olan yer, düğünlerdir. İnsan, duruşunu da düğününde göstermek zorundadır. Günübirlik savunmalarla yapılan sıra dışı ve mümin tavırlarına sığmayan düğünlerdeki açık bırakılan uçlar, ister istemez hayatın ilerleyen zamanlarında da insanın karşısına çıkabiliyor.

Elbette, bize yakışan tarzda düğünler de yapılmakta. Birlikteliğin en güzel şekilde sağlandığı, amacına en doğru şekilde ulaşan, İslami hassasiyetlerin gözetildiği düğünler de yapılmıyor değil.

Gölge oyunu ve her yerde, her zaman kitap

Davetlisi olduğum bir düğünü, örnek olması bağlamında paylaşmak istiyorum. Tokat Vicdan Hareketi genel başkanı Mahmut Delen, dünya evi dediğimiz kapıdan kendine has etkinliklerle girdi. Fonda hafiften bir ezgi, sohbet grupları için oluşturulmuş masalar, açık hava bir mekân, Yeşilırmak’ın kenarında, serinliğini ve huzurunu ırmaktan alan bir akşam.

Düğünlerde genelde ihmal edilen çocuklar bu düğünün baş konuğuydu. Kaybolmaya başlayan değerlerimizden biri olan gölge oyununun Türkiye’deki en önemli temsilcilerinden olan Kemal Atangür, başta çocuklar olmak üzere tüm davetlilere günün anlamına uygun bir oyun sergiledi. Düğün ve gölge oyunu birlikteliğinin çocuklar adına ne kadar önemli bir detay olduğuna şahit olduk. Düğünlerde giysi ve süslerle çocukluktan uzaklaştırılan çocukların yerine bu kez ellerinde balonlarla perdenin önünde sergilenen oyunu pür dikkat izleyen çocuklar vardı.

Daha sonra Kemal Atangür’ün sunumu ile yine çocuklar arasında soru - cevap şeklinde gerçekleştirilen bölüme geçildi. Kültür-edebiyat- şehir kültürü çevresindeki sorulara cevap veren çocukların hediyesi de güne damga vuracak nitelikteydi. Yarışmaların hediyesi, birbirinden değerli kitaplardı. Bir düğün merasiminde kitap kazanan çocuklar için de bu anlar hayatları boyunca unutulmayacak bir değere sahipti. Kemal Atangür’ün, hediye edilen kitaplar ve şairleri hakkında verdiği kısa bilgiler de seçilen kitapların özenle hazırlandığının bir kanıtıydı.

Gerçekleştirdiğimiz her fiilin temsil edildiğimiz dünya görüşüne uygun nitelikte olmasına dikkat etmemiz şart. “İlk kez” diyerek, “dost akraba ne der” gibi bir bahanenin ardına gizlenerek bırakılan her açık kapı, ardında yeni çıkmazları da getirecektir.

Mahmut Delen’in bu düğünü, onu ve temsil ettiği düşünceyi yüreklendirecek farklılıklarla güzide bir törene dönüştü. Güzelliklerle atılan bu ilk adımın, bir ömür boyu sürmesi en büyük temennimiz. Düğünden ayrılanlar için hazırlanmış olan özel anı defteri de davetlilerin genç çifte iyi dileklerini yazmaları için güzel bir fırsattı. Kendilerine yoldaş olarak kitabı seçen dostlara mutluluk dilemek ve Rabbim huzuru onların hanesinden ayırmasın demek de bize düşen görev.

 

Mustafa Uçurum, örnek olması dileğiyle yazdı

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2015, 15:50
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdullah S
Abdullah S - 4 yıl Önce

Bizim düğünde de çocuklar için özel programlar hazırlamıştık... : )

banner19

banner13