Güzel insan modelleri ortaya konulmalı

Sabahattin Zaim Hoca, yıllar önce kendisiyle yapılan bir söyleşide çağın bunalımlarından kurtulmanın yolu olarak neyi işaret etmişti?

Güzel insan modelleri ortaya konulmalı

Ömrünü insanlara hayırlı ve güzel hizmetler yapmaya adayan ve vefatından sonra ise “Peygambersiz Dönemin Sahabesi” olarak anılan Sabahattin Zaim Hoca, ömür yolculuğunu onlarca kitap, yüzlerce makale, radyo konuşmaları ve televizyon programları yaparak tamamlamıştı. Bugün devlette ve özel sektörde aklımıza gelen her kademede hizmet veren onlarca talebe yetiştirebilmiş bir okul olmuştu.

Hayatını Kur’an ve hadisler ışığında yaşamaya çalışıp bu yolda insanlar yetiştirmeye çalışmış olan Zaim Hoca, günümüz hoca kuşağının yetişmesinde de büyük katkıda bulunmuş ve hocaların hocası olarak anılmıştır.

Sadece iktisadî meselelerde değil, Müslümanca bir hayatı kuşatan her konuda sözü vardı

Dinî hassasiyeti ve Müslümanca yaşama duyarlılığı, eserlerinde de kendini bariz bir şekilde göstermiş, İslam ve iktisat, ekonomik şartlar ve durumlar, çağın gereklilikleri ve Müslümanın yaşama biçimi gibi birçok konu etrafında makaleler yazmış, eserler ortaya koymuştu Zaim Hoca. Sadece iktisadî meseleler değil, Müslümanca bir hayatın içine dahil edilebilecek konularda da çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmalara örnek verilebilecek söyleşilerden biri de 1980 yılında Türk Edebiyatı’nda çıkan “Hicretin Sabahattin Zaim15. Asrı Münasebetiyle” isimli kısa söyleşidir. Her ne kadar kısa bir söyleşi de olsa, içerik ve temas ettiği konular bağlamında çok önemli ve çok güzel bir söyleşi olduğunu görmekteyiz. Müslümanın ahlakı, örnek insan modeli, sıkıntıların atlatılmasında beslenilecek kaynaklar ve en güzel örneğin nasıl örnek alınabileceği gibi konulara değinmiştir Sabahattin Zaim Hoca.

Bu söyleşide Zaim Hoca’ya göre, yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’den sonra ikinci temel kaynak olan ve Peygamberimizin söz ve davranışlarından oluşan hadislerin ortaya çıkışı, Kur’an’ın hayatımıza uygulanışının nasıl olması gerektiği üzerinedir. Çünkü Efendimiz ve onun ahlak ve karakteri, İslam’ın bütün ruhu ile tek bir şahısta tecelli etmesi şeklinde ifade edilebilir.

Sahabeleri bizden ayıran ne?

Günümüz insanının İslam prensiplerini uygulamadaki eksik ve zaaflarının sebebi İslam’ı tam manasıyla öğrenememiş olmak ve bildiklerini de nefsinde uygulama fazilet ve karakterinden uzak olmalarıdır. İslam’ın yayılışında en önemli unsur, söz ve konuşmalardan ziyade, sahabelerin hayat tarzları olmuştur. Onlar, Efendimizin ahlak, karakter ve hayat tarzlarını taklide gayret göstererek İslam’ın süratle yayılmasını sağlamışlar ve “güzel insan modeli”nin hangi şartlarda ve nasıl ortaya çıkabileceğinin en güzel örneği olmuşlardır.

Çağın bunalımlarından arınmanın yolu…

Bugün Peygamberimizin ahlakına tecelli eden İslam’ın prensipleri tam ciddiyetle öğrenilir ve uygulanabilirse çağımız insanının içinde bulunduğu bunalımlardan kurtulması kolaylaşacaktır. Ateist komünist rejimlerle kapitalist Batı sisteminin insanlarına hâkim olan materyalist ruh ve davranışların, Peygamberimizin şahsında tecelli eden İslam ahlakı ile ancak düzelebileceğini ve bunun da bizdeki öte dünya inancının bir sonucu olduğunu söyler Sabahattin Zaim. Hesap verme inancı, bizi davranışlarımızda ve yaşayışımızda daha dikkatli olmaya iter. Bu da “güzel insan modeli”ne doğru adım atabilmemizi sağlayacaktır.

Yavuz Ertürk hatırlattı

Yayın Tarihi: 29 Ağustos 2012 Çarşamba 18:29 Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2021, 11:48
YORUM EKLE

banner19

banner36