Güzel bir tiyatro oyunu izlemek isteyenlere..

İBB Şehir Tiyatroları’nda 2014-2015 sezonunda başlayan 'On İki Öfkeli Adam' oyunu, bu sezon da Arif Akkaya rejisiyle seyirciyle buluşmaya devam ediyor. Saadet Derya Yazgıç oyuna dair yazdı.

Güzel bir tiyatro oyunu izlemek isteyenlere..

İBB Şehir Tiyatroları’nda 2014-2015 sezonunda başlayan “On İki Öfkeli Adam” oyunu, bu sezon da Arif Akkaya rejisiyle seyirciyle buluşmaya devam ediyor. Şehir Tiyatroları’nda daha evvel 1958-1959 ile 1982-1983 sezonlarında da sahnelenen oyunda Ahmet Özaslan, Ali Gökmen Altuğ, Enes Mazak, Erkan Akkoyunlu, Ezgi Sümer Yolcu, Gün Koper, Kutay Kırşehirlioğlu, Mehmet Avdan, Metin Çoban, Nihat Alpteki, Rahmi Elhan, Serdar Orçin, Yalçın Avşar rol alıyorlar.

Amerikalı senarist Reginald Rose'un yazdığı oyun ayrıca televizyon dizisi ve sinema filmi de olmuş. Televizyon uyarlamasıyla Emmy ödülü kazanan yazar, aynı eserin film uyarlamasıyla da Oscar’a aday olmuş. Rose'un 1950'lerde yazdığı “On İki Öfkeli Adam” oyununun konusu esasen güncelliğini hiçbir zaman yitirmeyecek gibi görünüyor. Çünkü insanoğlu var olduğu sürece suçlar işlenmeye ve adalet kavramı da sorgulanmaya devam edecek. İşte bu nedenle oyun, Amerikalı bir yazar tarafından yazılmış olsa da konusu her zaman evrensel olacak. Tıpkı sanatın kendisi gibi…

Sahne ve kostüm tasarımı da başarılı

Oyun, on iki jüri üyesinin, on dokuz yaşındaki bir gencin babasını öldürüp öldürmediği hakkında karar vermeye çalışmasıyla başlar. Oyunun başında on bir jüri üyesi genci suçlu bulup bir an önce odadan çıkma derdindedir. Kimi akşamki maçı kaçırmak istemez, kimine göre olay zaten çok açıktır ve çocuğun suçlu olduğu kesindir. Kendi oğluna duyduğu öfkeyle karar veren bile vardır. Sadece tek bir jüri üyesi on dokuz yaşındaki gencin hayatını önemser. Aslında o da gence suçsuz demez ama olaya ait delillerin ve tanıklardan elde edilen ifadelerin daha ayrıntılı incelenmesi gerektiğini söyler. Bunun bir gencin hayatıyla ilgili olduğunu diğer on bir kişiye hatırlatmaya çabalar. Çünkü verecekleri “suçlu” kararıyla genç bir insanı idama götüreceklerdir.

Oyunun sahne tasarımı Ayhan Doğan’a ait. Sütunlarla çevrili dikdörtgen bir masanın etrafında olaylar gelişiyor. Jüri üyeleri arasındaki gerilim arttıkça arkada gördüğümüz gökyüzü fonunda da fırtınanın başlaması gerçekten çok güzel düşünülmüş. Ayhan Doğan çok başarılı ve seyirciyi etkileyen sahne tasarımları yapıyor. Daha evvel yine Şehir Tiyatroları’nda izlediğim Shakespeare oyununun sahne tasarımı da Ayhan Doğan’a aitti. Bir akıl hastanesinde geçen oyunda özellikle beyni ve beynin içindeki çarkları hiç unutmayacağım.

Oyundaki kostüm tasarımı Yeşim Türkgeldi’ye ait. Her bir kostüm oyundaki karakterin kişiliğiyle uyumlu ve oldukça başarılı olmuş. Oyunda sosyal statüleri, hayat görüşleri, yaşları birbirinden farklı on iki jüri üyesi var. Genel olarak siyah giyinmişler ama kıyafetlerdeki sadelik jüri üyelerinin içimizden sıradan insanlar olduklarını destekler nitelikte olmuş.

Oyuncuların hepsini birbirinden başarılı bulduğumu belirtmek isterim. Özellikle Ahmet Özarslan, Serdar Orçin ve Gün Koper’in oyunculuklarını çok beğendim.

Emeği geçen herkesi kutlar, bol alkışlı oyunlar dilerim.

İyi seyirler...

 

Saadet Derya Yazgıç yazdı

Yayın Tarihi: 15 Ocak 2016 Cuma 15:13 Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2016, 11:57
banner25
YORUM EKLE

banner26