Güvende değildik Milli Güvenlik dersinde!

Milli Güvenlik dersinin kaldırılması beni birden lisede çarşamba günleri yaşadığımız o büyük sıkıntıya götürdü.

Güvende değildik Milli Güvenlik dersinde!

Benim en birinci haber alma cihazım radyodur. Hep o olmuştur. Gazete okumayı öğrenemedim henüz. Hala ilk gençlikten kalma âdetimle son sayfadan, tersten okumaya başlıyorum. Radyoyu sevmemin sebebi, haberleri kısa kısa geçmeleri, üzerine gereksiz gevezelikler etmemeleri.

Lafı şuraya getireceğim. O sabah radyoyu açtım. Hızlı hızlı okunan haberlerin ikincisi, lise müfredatından milli güvenlik dersinin çıkarıldığıydı. Lise ikinci sınıfta yaşadıklarımız o an gözümün önüne geldi.

Hepimizin figüran olarak mecburen katıldığı bir komediyi andırıyordu. Çünkü okul imam hatip okuluydu ve sınıfımızdaki kızların hepsinin başında başörtüsü vardı. Komutan çarşamba günleri gelirdi. Çarşamba günleri bu yüzden koridorlarda kızlara rastlanmazdı.

Erkekler önde otururduk

Okul yönetiminin tüm sınıfların milli güvenlik derslerini bir güne almak için sarf ettikleri çaba sonucu sadece çarşambaları bu zulme maruz kalırdık. Zulüm demek zorundayım çünkü kızların çektikleri tam bir zulümdü. Milli güvenlik dersinden önceki teneffüste hazırlanıp -yani başlarını- açıp sınıfta komutanı beklerdiler. Bizim kendilerini o halde görmemizden razı olmadıkları için ön sıralarda biz erkekler otururduk.

Bazen bu gayretlerimiz sonuçsuz kalır, komutan kızlardan birini tahtaya kaldırırdı. Sonrası malum. Arkadaşımızın yüzü kızarır ve yüzünü bir günahın mahcubiyeti sarardı.

Sonraları öğrendik ki; müdür bey, komutan koridorda bahçede dolaşıp da uygunsuz (!) bir fotoğraf vermeyelim diye odasında ikram ve ihsanlara boğarmış, lafa tutarmış ders saatine dek.

Komutan sınıftan içeri girip kışladan getirdiği soğuk merhabasını yüzümüze vurduğunda diğer arkadaşlarımı bilmem ama ben kendini iştimada sanırdım. Rugan ayakkabıları ve ordu yeşili üniformasıyla zaten asker ocağına düştüğümüzde bir haftada öğreneceğimiz şeyleri anlatıp durmuştu koca bir sene boyunca.

Dersleri bitip okuldan gittiğinde ruhumuzun yaka düğmeleri açılırdı. Bayan arkadaşlarımız bordo eşarplarına geri dönerdiler huzurla.

Diğer liselerde nasıl bir etki uyandırmıştır bilemeyeceğim fakat imam hatip lisesine devam eden arkadaşlarımızın hayatından bir zabıtanın daha azlinin haberiydi bu. Haberi çarşamba günü almamsa hoş bir tevafuk olmuştu. Üzerinden bir ay geçti ama anlatmadan edemedim.

Ahmed Öztürk hatırlattı

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2012, 07:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
gülsüm kantaş
gülsüm kantaş - 7 yıl Önce

evet bir kısım insan kendini güvende hissediyordu.ben bir imam hatipli olarak o derse kısmi güvenlik dersi diyebileceğimi düsünüyorum.derse giren o hacalarla şahsi olrak hiç tanışmadım o derse de hiç girmedim (şükürler olsun).ama giren komutan bizi simaen değilde ismimizden numaramıza kadar tanıyordu çünkü sınıfa ilk girdğinde derse ggirmeyenleri sorarmış.nahoş ve güvensizlik içeren daha bir sürü şey.... mutluyum, huzurluyum.sadece karnemde bir tane 0 vardı ve belge alamamıştım.hepsi bu.

banner19

banner13