Güneysu'dan hangi şair ve yazarlar geçti?

Güneysu dergisinin Osmaniye’de kültür ve sanat ortamına önemli katkılarda bulunduğunu görüyoruz..

Güneysu'dan hangi şair ve yazarlar geçti?

 

Güneysu dergisinin ilk 24 sayısını takip edemedim. İdare yeri Osmaniye olan dergi, o zamanlar Adana’ya bağlı bir ilçe olan Osmaniye’de yayınlanan 28. sayısına kadar Akdeniz Matbaası’nda basılmıştı. Dergi daha sonra bilgisayarlı matbaacılık marifetiyle basılmaya başlandı ve takip edebildiğim 32. sayısına kadar böyle devam etti.

Bu dönem boyunca genel yayın yönetmenliğini Tayyip Atmaca ve Bestami Yazgan’ın birlikte yürüttüğü derginin yazı işleri müdürü A. Neşet Dinçer oldu.Güneysu dergisi, Osmaniye

Taşrada görece uzun bir ömür

Güneysu, kendi hâlinde, taşra ölçülerine göre hiç de kısa sayılamayacak bir müddet çıkabilen dergilerdendir. Elimdeki son sayı olan Mart-Nisan 1991 tarihli 32. sayısından sonra 2000 yılına kadar çıkmaya devam ettiğini ve 12 yıl aradan sonra (2012) yeniden yayınlanmaya başlandığını dünyabizim’deki bir haberden öğreniyoruz. Dergi, ilk sayısından itibaren Millî Kütüphane’ye girdiği için Şubat 1985 tarihinde çıkmaya başladığını net olarak söyleyebiliyoruz. Söz konusu internet haberi 2000 yılına kadar çıktığını söylüyorsa da Millî Kütüphane kataloglarında 2001 içinde de yayınlandığı açıkça gösteriliyor. Ama hemen söyleyeyim ki burada derginin yalnızca Ocak 1990-Nisan 1991 arasında çıkan 25.-32. sayılarından söz etmek durumundayım.

Yayın hayatı, hem elimizdeki sayılarından, hem de Millî Kütüphane kataloglarından anlaşıldığı kadarıyla kimi zaman kesintilere uğramıştır. Elimdeki ilk sayısı olan 25. sayısının A. Neş’et Dinçer tarafından yazılan “Güneysu’dan Yeni Baştan” başlıklı yazısından anlaşıldığı kadarıyla dergi Ocak 1990 öncesi iki yıl boyunca yayınına ara vermiştir.

Osmaniye’de yayınlanmasına rağmen Türkiye’nin hemen her yerinden sayfalarına katkı sağlayabilen Güneysu’da kimler yazıp çiziyordu?

Güneysu’da şairler

Dergide şiirleriyle Gökhan Akçiçek, Mehmet Durmaz, A. Neş’et Dinçer, Bestami Yazgan, Hayreddin Durmuş, Mustafa Eroğlu, Salih Sefa Yazar, M. Fatih Köksal, Ahmet Yayla, Tayyip Atmaca, Mehmet Aycı, Sıddık Elbistanlı, Zeynel Beksaç, Nazir Akalın, Halil Karabulut, Tataroğlu, Durdu Şahin, Zehra Pınarses, Aysen Akdemir, Hasan Akçay, Nihat Özdarendeli, Rahmi Ali, Mehmet Küçüktaş, Bekir Can Çabuk, A. Fuad, M. Cemil Erdem, Arif Eren, Mehmet Akif Baltutan, Yalçın Gül, Osman Sudi Erdoğan, Mehmet Avşar, İdris Taşpınar, Hümeyra Yargıcı, Alaattin Ala, Osman Arslan, Hamza Ekrem, Mecbure İnal’a rastlıyoruz [Tabii 25-32. sayılarda].

Güneysu dergisi, OsmaniyeGüneysu’da yazarlar

Güneysu, yazılarıyla Seyit Ahmet Kutuzman, Sıddık Elbistanlı, Mehmet Narlı, Tayyib Atmaca, Eda Acarsoy, Osman Karataş, M. Halistin Kukul, Reşat Gürel, M. Fatih Köksal, Kadir Acarsoy, Hümeyra Yargıcı, Selahattin Genç, S. Sefa Yazar, Hayrettin Durmuş, Mehmet Erciyes, Sıddık Elbistanlı, Muharrem Şahin, Gökalp Bahçeli, Cezmi Yurtsever, İbrahim Gülsu, Muzaffer Ali, Ali Fuat, Halil Atılgan, Hayrettin Rayman ve Erdal Noyan’ı konuk etmiştir sayfalarına.

Güneysu’da öykücüler

Dergide diğer türlere nazaran daha az örneğine rastladığımız edebî türlerden öyküde ise M. Baki Teke, Bestami Yazgan, Salih Büyükoğlu, Gökhan Akçiçek, M. Cemil Erdem, Ömer Muhtar ve Funda Uçar’ın ürünleri yayınlanmıştır.

Röportajlar, desenler

Dergide yer alan röportajlardan Muhterem Şahin’in Arif Ay ile ve M. Fatih Köksal’ın Ahmet Tevfik Ozan’la röportajları dikkat çekicidir. D. Sürer, O. Aytekin ve Veli Karagüllü ise desenleriyle katkıda bulunmuşlardır Güneysu’ya.

Edebiyat âlemine katkısı

Bugün artık bir şair olarak tanıdığımız, şiir kitaplarını gördüğümüz Tayyip Atmaca, Mehmet Aycı, Nazir Akalın, Gökhan Akçiçek ve Hasan Akçay’ın belki de ilk şiirlerinden bir kısmının bu dergide yer aldığını görüyoruz. Dolayısıyla bu isimlerin duyulmasında, tanınmasında katkısı bulunmuş bir taşra dergisidir Güneysu.

Kendi çapında düzenlediği şiir yarışmalarıyla şüphesiz yayınlandığı bölgeyi de edebî açıdan canlandıran Güneysu dergisinin Osmaniye’de kültür ve sanat ortamına önemli katkılarda bulunduğunu görüyoruz. Derginin bir fihristinin çıkartılması hiç de fena olmayacaktır.

 

Yusuf Turan Günaydın yazdı

Yayın Tarihi: 13 Ağustos 2012 Pazartesi 00:15 Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2012, 17:50
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tayyib Atmaca
Tayyib Atmaca - 9 yıl Önce

Aziz kardeşim, ilginiz için teşekkür ediyorum. Sözuçtu gitti yazı kaldı da, herkes kendinden uzaklara gitti. Hatırlaman ve hatırlatman güzeldi. Allah razı olsun.

banner26