Güney Kore'de Kurban Bayramı

Seul Merkez Camii’nde 1 Eylül Cuma günü sabah 9:30’da Kurban Bayramı namazı kılındı. Güneşli bir havada değişik ülkelerden geleneksel kıyafetlerini giyen Müslümanların da olduğu, kısaca ümmetin tüm renklerini bir arada görebileceğimiz çok renkli, çok güzel bir bayram günüydü. Jang Hüseyin yazdı.

Güney Kore'de Kurban Bayramı

Güney Kore televizyon ve gazetelerinde müslümanların Hac ibadetini yerine getirmek için Mekke’ye akın akın gittikleri, Kâbe’yi tavaf ettikleri haberlerini her yıl görmek ve okumak mümkündür. Bu haberler sayesinde Koreliler İslam’ın beşinci şartı olan Hac hakkında genel bir bilgi sahibi olmakta, değişik ırk ve milletlerden müslümanların Kâbe’de toplanıp tavaf etmelerinden İslam’ın tüm insanlığa inen bir din olduğunu anlamış olmaktadırlar.

Koreli Müslümanlar, Suudi Arabistan kralının müslüman nüfusunun az olduğu ülkeler için tanıdığı özel haktan yararlanarak her iki ya da üç yılda bir herhangi bir para ödemeksizin Hac vazifelerini yerine getirmektedirler. Kore’de ikamet eden yabancı müslümanlar daha önceleri sınırlı sayıda da olsa kendi imkânlarıyla Kore’den Hacca gitmekteyken, son bir kaç yıldır açılan Hac seyahat firmaları sayesinde oturma izni olan yabancı müslümanlar gruplar halinde Hacca gidebilme imkânına sahip olmuşlardır.

Bayram günü caminin avlusu ve teras katları tıklım tıklım dolduğu için Seul Merkez Camii’nde bayram gününden bir hafta öncesinden bayram günü park sorunundan dolayı arabayla gelinmemesi, toplu taşıma araçlarının kullanılması, evde abdest alınıp çıkılması ve yanında seccade getirilmesi anonsu yapılır. Bazı seneler özellikle bayram günü hafta sonuna denk geldiğinde yer sorunundan dolayı bayram namazının üç farklı saatte (8:00, 9:00, 10:00) kılındığı da olmuştu. 8:00’de bayram namazını kılan müslümanlar camiden çıkınca diğer grup 9:00’da kılıyor ve bu iki saatte namazını kılamayan Müslümanlar da 10:00’da namazlarını kılmış oluyordu. Tabii bunun için de üç ayrı imam gerekiyordu. Halen camiye giden yolun yoğun trafikten dolayı sıkışması ve araçların rahat akışının sağlanması için Kore trafik polislerinin bayram sabahı camiye giden önemli noktalarda görev yaptığını da görmek mümkündür.

Çocuklara bayram balonu dağıttık

Kore’de bayramlarda genellikle namaza gelen müslümanlar için hurma ikram edilir ve bayram namazından sonra cami avlusunda süt ve kek dağıtılır. Bayram namazına aileler de çocuklarıyla birlikte gelirler. Ancak anne babalarıyla gelen müslüman çocuklar için şimdiye kadar pek bir şey yapılmıyordu. Çocuklar camiye geldiklerinde onları mutlu edecek, onları camiye bağlayacak ve gelecek bayramı iple çekmelerini sağlayacak bir şeylerin olması gerekiyordu. Bu durum bende birşeyler yapma gereği hissini doğurdu. Yaptığım birkaç istişare sonucunda çocuklara bayram balonu dağıtılması fikri oluştu. Japonya’daki bir arkadaşım balona basılacak yazıları hazırlarsam Türkiye’de bu işi yapan tanıdığının olduğunu ve ücretsiz basıp gönderebileceğini söyledi. Bir arkadaşımın yardımıyla Arapça, Korece ve İngilizce “Eid Mubarak” (Bayramınız Mübarek Olsun) yazılarını hazırladık ve gönderdik. Türkiye’deki arkadaş bize 1.ooo adet balonu çubuklarıyla birlikte gönderdi. Balonların bir kısmını Seul Merkez Camii’nde dağıtmak için ayırdım ve bir kısmını da diğer camilere gönderdim. Böylece Kore’deki tüm çocukların bu sevinci yaşamasını sağlamaya çalıştık. Yine birkaç iş adamının maddi yardımlarıyla 10 kadar çikolata, şeker ve bayram harçlıklarının (1.000 von- yaklaşık 3 lira) olduğu paketleri de hazırladık.

2.500 müslüman camiyi doldurduk

Seul Merkez Camii’nde 1 Eylül Cuma günü sabah 9:30’da Kurban Bayramı namazı kılındı. Güneşli bir havada değişik ülkelerden geleneksel kıyafetlerini giyen Müslümanların da olduğu, kısaca ümmetin tüm renklerini bir arada görebileceğimiz çok renkli, çok güzel bir bayram günüydü. Hafta içi olmasına rağmen beklenenin üzerinde 2.500 kadar müslüman Seul Merkez Camii’nin avlu ve teraslarını doldurarak hep birlikte bayram namazını eda etmiş oldular.

Arapça, İngilizce ve Korece verilen bayram hutbesinden sonra arkadaşların da yardımlarıyla cami avlusunda anne babalarıyla olan çocuklara bir balon ve bir bayram hediyesi paketi verdik. Balonu ve paketi alan çocukların sevinçten gözlerinin içi gülüyordu. Böyle bir bayram yaşayacaklarını tahmin etmeyen çocuklar sevinçten uçuyorlardı. Bir anda “benim balonum ve hediyemi de ver” diyen çocuklarla çevrelendik. Minik ellerini uzatan çocuklara balon ve bayram hediyesi paketini verdiğimde dünyanın en mutlu yüzlerini gördüm. Kore’de çocuklar için ilk kez gerçekleştirdiğimiz bu güzel hediye dağıtımı inşallah her bayramda daha da yenilenerek devam eder.

Sanki bir müslüman ülkesinde, pazar yerindeymiş gibi

Kore’de kurban kesimi şehrin dışında belirli yerlerde yapıldığı için kesimi ve kurbanın parçalanıp getirilmesi çok kolay olmuyor. Kore kanunlarına göre herhangi bir yerde kurban kesersek ve bu ihbar edilirse para cezası uygulanıyor. Ancak bazı Türk arkadaşlar müslümanların bu isteğini karşılamak için kurban parası verildiğinde bayram günü kurbanı alıp belirlenen yerde o kişi adına kesiyor ve teslim ediyorlar. Bunun dışında Türkiye’de de olduğu gibi hesaba para yatırıldığında başka bir İslam ülkesinde (Endonezya, Bangladeş, Filipinler gibi) adımıza kurban kesiliyor ve kesilen kurbanın fotoğrafı e-posta adresimize gönderiliyor.

Camiye doğru çıkan yol üzerindeki sağlı sollu müslüman dükkânlarının önünde tezgâhlar kurularak namazdan çıkan müslümanlara satışlar yapılır. Bu manzaraya bakınca kendinizi sanki bir müslüman ülkesindeki pazar yerindeymiş gibi hissedersiniz.

Bu bayramın Cuma gününe denk gelmesi müslümanlara çifte bayramı yaşatmış oldu. Bayram namazından sonra cami avlusundan hemen ayrılmak istemeyen müslümanlar bir süre daha vakit geçirip Cuma namazını da kılmış oldular. Bu Kurban Bayramı vesilesiyle Koreli ve diğer ülkelerden gelen müslümanlar bir araya gelerek kardeşliklerini bir kez daha pekiştirmiş oldular.

Kore’de bir Kurban Bayramı da böyle geçmiş oldu.

 

Jang Hüseyin

Yayın Tarihi: 05 Eylül 2017 Salı 14:33 Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2017, 14:33
YORUM EKLE

banner19

banner36