Güney Kore'de korona yüzünden buruk geçen bir Ramazan ve bayram

Güney Kore korona virüsüyle ilk tanışan ülkelerden biriydi. Jang Hüseyin, Güney Kore Müslümanlarının korona tehdidi altında geçen buruk Ramazan ve bayramlarına ayrıntılar paylaştı.

Güney Kore'de korona yüzünden buruk geçen bir Ramazan ve bayram

Güney Kore, korona ile erken tanışan ve ilk şoku atlattıktan sonra hızlı ve sert tedbirler alarak kısa zamanda yayılmasını önleyen bir ülke olarak dünya medyasında kendisinden bahsettiren ülke olmuştur. Bunda hükümetin kararlı tutumu ile birlikte Kore halkının hükümetin yaptığı uyarılara riayet etmesinin büyük katkısı olmuştur.

Kore’de Ramazan ve Ramazan bayramının nasıl geçtiğinden bahsetmeden önce camilerde koronadan dolayı neler yaşanıp, neler yapıldığından kısaca bahsetmek istiyorum.

Kore’nin tek İslami resmi kuruluşu olan Kore Müslüman Federasyonu camilerde virüsün yayılmasını önlemek amacıyla 21 Şubat 2020 Cuma günü Seul Merkez Camii’nde Cuma namazına gelen tüm Müslümanların cami girişinde tek tek ateşini ölçüp, el ve kıyafetlerine dezenfekte uygulayarak namaz kılmalarına izin verdi. Kore hükümetinin alarm seviyesini 23 Şubat’ta ‘kırmızı’ya çıkarması ve önlemleri artıracağını açıklamasından sonra 28 Şubat 2020 Cuma gününden itibaren federasyon Seul Merkez Camii başta olmak üzere tüm ülke genelindeki camilerde durumun normale döneceği tarihe kadar Cuma namazının kılınmasını yasakladı. Kore Müslüman Federasyonu bu durumu hem kendi internet sayfasından duyurdu hem de tüm cami imamlarının cemaatlerine bildirmesini istedi. Cami görevlileri Cuma günleri cami girişinde sabah 10’dan öğleden sonra 2’ye kadar bekleyerek Cuma namazı için gelen ve henüz Cuma namazının kılınmayacağından haberi olmayan Müslümanlara evlerinde Cuma namazı yerine öğle namazını kılmalarını tavsiye ettiler.

Camilerde namaz kılınması yasaklandı

Durum henüz çok ciddi olmadığı için vakit namazlarının kılınmasına izin veriliyordu ancak koronanın özellikle virüsün ‘Shincheonji Kilisesi’ adlı kilisede yapılan ayine katılan bir kadından diğer kilise cemaatine çok kısa zamanda bulaşması ve kısa sürede binlerce kişinin bu virüse yakalanması sonucu Kore hükümeti 17 Mart 2020’de ülkedeki tüm dini merkezlerde ibadet etme konusunda tedbirler ve yasaklar getirmeye başladı. Bu durum Kore’deki tüm camileri de etkilenmiş oldu ve vakit namazlarının camilerde eda edilmesine hükümetin yapacağı yeni bir açıklamaya kadar ara verildi.

O tarihten itibaren camilerde müezzinler ezanı, “Hayye ale`s-Salâh (Haydi namaza)” yerine “Al-salatu fi buyutikum (namazı evinizde kılın)” diyerek okumaya başladı.

Cuma namazına Müslümanların camiye gelememesi üzerine Kore Müslüman Federasyonu internet sitesinde ‘İslami video’ adlı bir alt başlık açarak Seul Merkez Camii imamının hutbe tarzında konuşmalarını her hafta görüntülü olarak yayınlamaya başladı. Koreli imamın yaptığı Korece konuşma İngilizce alt yazılı olarak da verilmesiyle Korece bilmeyen yabancı Müslümanların da Cuma hutbesi tarzındaki konuşmadan istifade etmeleri sağlandı. Bu videolar aynı zamanda YouTube kanalında da yayınlanarak daha geniş kitlelere ulaşılmaya çalışıldı. Konuşmalarda doğal olarak korona ile mücadele konusunda Müslümanın duruşu, salgın hastalık durumunda -Hadislerden örnekler verilerek- yapılması gerekenler, Peygamberimizin hastalık karşısında yaptığı dualar, İslam’da sağlığın önemi gibi konulara yer verildi.

Kore Müslüman Federasyonunun kayıt altında tuttuğu Müslümanların cep numaralarına her Cuma günü düzenli olarak Seul Merkez Camii imamının konuşması (//www.koreaislam.org/en/video-page/) ile birlikte federasyonun Cuma günleri çıkarttığı ‘Haftalık Cuma Bülteni (//www.koreaislam.org/en/muslim-weekly/)’ ve İslami mesajlar içeren Korece alt yazılı kısa video linkleri gönderilmeye başlandı. Federasyonun internet sitesinden camilerin son durumları hakkında da bilgilendirilmelere yer verildi. Eskiden beri Koreli Müslümanlar internet üzerinden daha fazla İslami videolar ve faaliyetler hakkında bilgilendirmelerin yapılması konusunda Federasyona zaman zaman taleplerini iletiyor ancak bu konu biraz yavaştan ele alınıyordu. Koronadan sonra Müslümanların camide ibadet etmeleri ve dini konularda bilgilendirmeleri konusunda yaşanan sıkıntılar sonucu artık federasyon bu konuya ağırlık verip daha faal duruma geçmiş oldu.

Kore’de Ramazan

Kore’de her Ramazan büyük bir coşkuyla beklenilir ve hazırlıklar yapılır. Yeni Müslüman olanlar için de ayrı bir heyecan söz konusu olurdu. Ancak bu yıl tüm dünyada olduğu gibi Kore’de de Ramazan ayı buruk geçmek zorunda kaldı. Her sene Arap ülkelerinden teravih namazını kıldırmak için hafız imamlar davet edilirdi. Bu sene maalesef hem uçuşların olmaması hem de koronanın ciddiyetini korumasından dolayı imamlar gelemedi.

Her sene olduğu gibi bu senede Ramazan ayının başlama gününü teyit etmek için Kore’deki Malezya Büyükelçiliği’nden yetkili bir kişi 23 Nisan akşamı federasyona davet edildi. Cep telefonundan Malezya televizyonunun akşam haber saatini takip eden elçilik görevlisi ilk haber olan Ramazan ayının hangi gün başlayacağını öğrenmesiyle federasyon yetkililerine başlama gününü bildirdi. Haberi bekleyen federasyon çalışanlarının her biri kendi görev alanında bu bilgiyi tüm Müslümanlarla paylaşmış oldu. Seul Merkez Camii imamı diğer tüm cami imamlarını arayıp müjdeli haberi vererek bağlı oldukları ilin Müslümanlarına duyurmasını istedi. Federasyonun internet sitesine de Ramazan ayının başlama günü bilgisi kondu. Cep numaralarına mesajlar atılarak da büyük çoğunluk bilgilendirilmiş oldu. Gece 10.30’a kadar telefon başında bekleyen görevliler ise federasyonu arayan Müslümanlara Ramazanın başlama tarihini bildirdiler.   

  

Camilerde her sene iftar sofraları kurulur hep birlikte hurma, süt ve muzla iftarlar açılır, akşam namazından sonra her gün değişik İslam ülkelerinin yemekleri yenirdi. Bu sene bu adet de gerçekleşemedi. Buna karşılık birkaç Arap ülkesi elçiliklerinden gelen yaklaşık 1000 koli hurma tüm camilere dağıtıldı. Seul Merkez Camii civarında olan tüm Müslüman lokantalarına da bittiğinde tekrar verilmek üzere birer ikişer koli hurma dağıtılarak iftarını açmak isteyen Müslümanlara ikram edilmesi sağlandı. Camiye kısa süreliğine gelen Müslümanlara da birer paket hurma hediye edildi. Federasyon iftar yemeğini vermenin yollarını ararken yeni bir çözüm buldu. Seul Merkez Camii’ne yakın bazı lokanta sahipleriyle anlaşarak her bir lokanta adına iftar kuponu hazırlayacağını ve camiye gelen Müslümanlara kuponları ücretsiz dağıtacağını söyledi. Böylelikle iftar kuponunu alan Müslümanlar bu lokantalara giderek iftarlarını açmış oldular. Federasyon da lokanta sahiplerine kupon adedine göre ödemesini yapmış oldu. Bazı lokantalar ise iftar saatinde gelen Müslümanlara hiç bir ücret talep etmeden lokantanın önüne koydukları masaya ‘ücretsiz iftar yemeği’ yazısını asarak hazırladıkları iftar paketlerini verdiler.

Ramazan imsakiyesi de bu sene geçmiş senelere oranla az sayıda basıldı. Tüm camilere dağıtıldıktan sonra Seul Merkez Camii civarındaki tüm Müslüman esnaf ziyaret edilip her birine yeterli miktarda verildi. Müslümanlar imsakiye için camiye gelemese de bu şekilde dağıtılmış oldu. Internet sitesine de konarak isteyenlerin bilgisayarına ya da cebine indirebilmesi sağlandı.

Teravih ve Cuma namazını eda edilmeye başlandı

6 Mayıs 2020’de Kore hükümeti ülke genelinde koronaya yakalanan hasta sayısının 10’un altına düşmesiyle tüm dini kuruluşların maske takma ve sosyal mesafeyi koruma şartıyla dini faaliyetlerini rahatlıkla yapabileceklerini duyurdu. Bu güzel haber sonucu Müslümanlar camilerde beş vakit namazla birlikte teravih ve Cuma namazını eda etmeye başladı. Federasyon tedbir amaçlı olarak havalarında iyi olmasıyla tüm namazların caminin avlusunda yapılmasına karar verdi. Artık ezan okunurken müezzinin “'Al-salatu fi buyutikum” yerine “Hayye ale`s-Salâh” demesi Müslümanlar arasında büyük sevinç yarattı.

Müslümanlar bu sevinç içinde Ramazan ayının yavaş yavaş eskisi gibi olmasını beklerken Seul Merkez Camii’ne yakın sayılabilecek mesafedeki bir gece kulübüne giden Koreli bir erkeğin oradaki insanlara virüsü bulaştırması ve aynı gün başka gece kulüplerine de gidip virüsü birçok kişiye yayması sonucu Kore’de ikinci korona dalgası başlamış oldu. Bu endişe içinde camiye gelen Müslümanlara iftar kuponu dağıtımı uygulamasına ister istemez son vermek zorunda kalınıldı. Namaz için gelen her kişinin adı-soyadı, ülkesi, cep numarası kaydedilip ateşi ölçüldükten sonra ve maskesi yoksa maske verilerek camiye girilmesine izin verildi. Vakit namazları ve teravih namazları da yağmur yağmadığı sürece cami avlusunda kılındı.

Her sene Ramazan ayının son haftası düzenlenen Kur’an-ı Kerim okuma yarışması ve tüm diğer faaliyetler de maalesef gerçekleştirilememiş oldu.

Beni duygulandıran bir olay da maddi durumunun pekiyi olmadığını bildiğim Koreli Müslüman bir hanımefendinin federasyon ofisine gelip çantasından büyükler ve çocuklar için olan bir kaç maskeyi teslim etmesi ve bunları camiye gelip durumu olmayan Müslümanlara dağıtmamızı istemesiydi.

Bayram namazının kılınıp kılınmayacağı herkesin merak konusuydu. Federasyon yapılan istişareler sonucu sıkı tedbirler alınması şartıyla tüm camilerde bayram namazının kılınmasına karar verdi. Sosyal mesafeyi koruma şartından dolayı eğer cami avlusu da tamamen dolarsa namaz kılmak isteyenlerin girişine izin verilmeyeceği, çocukların ve yaşlıların bayram namazı için gelmemesini, herkesin seccadesini yanında getirmesini duyurdu. Bayram namazı sabah 9’da eda edilecekti. Hava durumunda Pazar günü sabah 6 ile 9 arası yağmur yağmasının beklendiği haberi avluda namazın nasıl kılınacağı konusunda herkesi haliyle endişeye sevk etmişti.

Ancak Allahu Teala’nın el-Kuddus (Her türlü eksiklikten, lekeden, kirden son derece pak ve temiz olan) ismi tecelli etti. 6 civarında başlayıp 8’e kadar süren yağmur caminin avlusunu tertemiz etmişti çıkan rüzgarla da yerleri nispeten kurutmuştu. Cami girişinde ismi, ülkesi, cep numarası kaydı yapılan Müslümanların ateşi ölçülüp maskeli halde girmelerine izin verildi. Belediye çalışanlarının gözetiminde ve trafik polislerinin caddeden geçen arabaların trafik akışını sağlamasıyla sorunsuz şekilde bayram namazı eda edilmiş oldu. Normalde bayram namazı için 2500-3000 kişinin geldiği Seul Merkez Camii’ne havanın yağmurlu olması ve yapılan uyarılardan dolayı 700 kadar Müslüman gelmiş oldu. Her bayram namazından sonra gelenlere kek ve süt dağıtılırken bu sefer herhangi bir dağıtım olmadı.

Çocukların hemen hemen hiç olmadığı, çocuklara bayram hediyelerinin dağıtılamadığı, bayram namazı sonrası sarılmanın, bayramlaşmanın yaşanamadığı bu Ramazan bayramı Kore’de buruk geçse de namazı eda edebilmenin sevinci herkesin gözünde okunabiliyordu.

Jang Hüseyin Seul’den bildirdi.

Yayın Tarihi: 01 Haziran 2020 Pazartesi 12:00 Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2020, 09:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çakır
Çakır - 2 yıl Önce

Helal olsun valla!..

banner19

banner36