'Gün Doğmadan' belgesel filmi

Sanatkar yaşadığı zamana tanık olandır; Sezai Karakoç ise sadece tanık değil zamanın temsilcisi..

'Gün Doğmadan' belgesel filmi

Yağmurlardan sonra büyürmüş başak, meyveler sabırla olgunlaşırmış, bir gün gözlerimin ta içine bak, anlarsın ölüler niçin yaşarmış. Bu satırlar bir insanın dilinden lisanına aksetmesi için derin bir dil yarası almış sonrada bu yarayı kendi elleriyle tedavi etmiş olması gerekir. Bu şiirin hikayesini bilmeyenimiz yoktur.

10377Hani bu meşhur Muazzez Akkaya. Aslında mevzu tam olarak oda değildir. Eğer bir insanın içinde çağlardan süzülerek gelen bir ışık varsa gerisi teferruattır. İşte içindeki bu ışığı sanat dünyamıza şiirleriyle, hikayeleriyle, düşünce yazılarıyla ve de duruşuyla aksettiren bir edebiyat ustasıdır Sezai Karakoç. 

"Sezai Karakoç - Gün Doğmadan" belgeselinin gösterimi

Bu günlerde iletişim dünyamızda bu ışıktan nasibini aldı. Ensar Altay’ın yönetmenliğinde Sezai Karakoç’un hayatının anlatıldığı bir belgesel yola düştü. Aldığımız duyumlara göre belgesel 15 Ocak Cuma akşamı Cemal Reşit Rey'de saat 20:30'da yapılacak galayla izleyicisine ulaşacak, ardından da sinemalarda olacakmış.

Henüz gösterime girmemiş bir belgesel hakkında yorum yapılması ne kadar doğru olur tartışılır ama daha önce TV5’te  Ensar Altay’ın ekibinde çalışmış olmamdan dolayı son derece titiz ve estetik kaygılarıyla yapılmış bir çalışma olacağından kuşkum yok. Özellikle müziklerin anlatımla ne kadar örtüştüğünü henüz izlemedim ama izlediğimde ben demiştim diyerek dinleyeceğimden eminim.

Onu hangi dille anlatmalı?

Belgesele konu olan isim, Sezai Karakoç medeniyet tasavvuru, şiirdeki o nazenin üslubu, insanlar içindeki duruşu ve de hayatını Peygamberimizin hayatına benzetme yani sünnetle ihya olma arzusuyla anlatılmaya değer bir şahsiyet. İşte meselede O’nu anlatırken tam olarak iletişim mecrasında bu üslubu nasıl kullandığınızda yatıyor. 8 yaşındaki bir çocuğa hitap eder gibi konuşan mevcut televizyon diliyle mi bu sanatkarı anlatmalı yoksa mevcut TV dilini değiştiren ve dönüştüren bir üst dil mi kullanmalı. İşte burada da TV dilini dönüştürme arzusu içerisinde olduğunu bildiğimiz bir isim karşımıza çıkıyor, Yusuf Kaplan. Belgesel’in danışma kurulunda da bu ismi görüyoruz. Tanınmış oyuncuların ve de tanınmış isimlerin bulunduğu ekip bir hayli zengin. Hayırlı olması ve de öncü bir çalışma olması dileğimle. İyi seyirler.

 

Tuğba Kaya müjde niteliğinde bir davetiye sundu.  

[email protected]hotmail.com

10376

Belgeselden küçük bir bölüm izlemek için tıklayın 

 

 

Yayın Tarihi: 10 Ocak 2010 Pazar 10:28 Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2010, 17:29
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
aktan selam
aktan selam - 11 yıl Önce

http://www.sezaikarakocbelgeseli.com/ Belgeselde ünlü oyuncular da yer almış: Sinan Albayrak, Ayla Algan, Müşfik Kenter, Deniz Arcak, Necdet Tok, İbrahim Paşalı....Başta Belgeseli hazırlayanlar olmak üzere cine5'in sponsor olmasını sağlayan idarecileri de tebrik etmek gerekir. siteyi ziyaret etmeyi unutmayın : sezaikarakocbelgeseli.com

mesut
mesut - 11 yıl Önce

Gerçekten de herkese açık olup olmadığı hakkında hiçbir yerde bilgi yok. Boşuna gitmiş olmayalım. Galalara genelde davetiyeyle gidilir, ama Sezai Karakoç belgeselinin bir farkı vardır herhalde:))

TESPİH
TESPİH - 11 yıl Önce

gala gecesi herkese açık mı ?

Cesur Küçük
Cesur Küçük - 11 yıl Önce

Gala davetiyeli olucakmış arkadaşlar. Ama galadan sonra da çeşitli vesilelerle izlenme imkanı olacak inşallah.

revizyon ajans
revizyon ajans - 11 yıl Önce

üşünmemişler kocaman bir davetiye hazırlamışlar. klasik yöntemle içeri girmek belki mümkün olabilir;

- davetiyeniz?
- ben bi arkadaşa bakıp çıkacam!

Rüştü Özdemir
Rüştü Özdemir - 11 yıl Önce

Bizi kimse adam yerine koymuyor. Huuu! İşte yazıyorum buraya; iki elimiz yakanızda bizi bu sefer de pas geçerseniz.

azize
azize - 11 yıl Önce

bu linkin sonunda salı günü cine5'te yayınlancak diyor ama şaka mı bilmem :))) inşAllah doğrudur :S

http://www.haber7.com/haber/20100114/Cok-kisi-denedi-ama-bana-nasip-oldu.php

semitist sami
semitist sami - 11 yıl Önce

vural kaya aktif kulis'te karakoç belgeseliyle önemli eleştirilerde bulunmuş. katılıyorum kendisine. öyle her işi kör gözlerle desteklememek gerekir.

http://www.aktifkulis.com/yazi/sezai-karakoc-belgeselinden-nefretimin-20-sebebi-1531.htm


banner26