Gülberenk'ten şarkılarla değerler eğitimi

Neslihan Nur Türk 4 yeni albümle çocuklar için harika besteler yapmaya devam ediyor. Rabia Gülcan Kardaş yazdı.

Gülberenk'ten şarkılarla değerler eğitimi

Geçtiğimiz yaz bir grup çocuğun, velileri ve hocaları için hazırladıkları dönem sonu programının provalarını izlemiştim. Koro çok güzel bir şarkı, ilahi söylüyordu. Her çocuğun hareketleri ile de eşlik ettiği bu ezgi bir şemaildi. O an, bu gürül gürül şemaili pırıl pırıl çocukların dilinden duyunca, “insan sadece bunu yazmak/bestelemek için bile dünyaya gelebilir” diye geçirdim içimden. Şemail şarkısının kaydını, albümünü aradım. Ne yazık ki yoktu. Fakat güzel bir haber vardı, hazırlıklar tamamlanmış, gerekli görüşmeler yapılıyordu, albüm hazırlığı için. Hem de bir değil dört albüm birden.

O albümler şimdi hazır. Hem albümleri, albümlerdeki şarkıları hem de bu albümlerin arka planını Neslihan Nur Türk ile konuştuk.

Kulağındaki küpeyi veren çocuk

Neslihan Nur Türk on parmağında on marifet, çocuklarımız temiz mesajlara ulaşsın diye var gücüyle çalışan biri. Uzun yıllar güçlü bir STK gibi çalıştı. Geçtiğimiz sene Gülberenk Değerler Eğitimi Derneği'ni de kurdu. Bunca zamandır Neslihan Nur Türk’ün dayı, amca, dernek vs. destekçileri olmasa da çok güçlü bir ordusu vardı: Çocuklar. Neden böyle söylediğimi hemencecik açıklayayım.

Bu bir menkıbe değil, hayal değil. Minicik avucunda sıkıştırdığı 5 lirayı gelip Neslihan ablasına veren çocuklar var onun arkasında. Şeker için mi? Hayır, koskoca bir araba alması için. Kulağındaki küpeyi çıkarıp veren çocuklar var. Bebek için mi? Hayır. Severek söylediği şarkılar albüm olsun diye. Maddi olarak bu “bağışlar” minicik olsa da, bereketi ve ihlası ile eminim çoktan bütün bu güzelliklerde sağlam bir tuğla oldular.

Gülberenk: Rengarenk ümmet

Gülberenk bir değerler eğitimi derneğinin adıdır. Gül bizim için sevgili Peygamberimizin temsili, renk de O’nun (sav) rengarenk ümmetinin temsili. Bu isim bu düşünce ile ortaya çıkmış bir isimdir.” diyor Neslihan Nur Türk. Bu derneğin sesli olarak ilk çalışmalarından biri yukarıda bahsettiğim albümler. Yoksa derneğin birçok faaliyeti var.

İbadet 1-2” ve “Güzel Ahlak 1-2” albümlerinden önce, çoğumuzun bildiği “Ellerim Küçük Daha” ve “Gülbeşeker” albümleri de çıkarmış Neslihan Nur Türk. Bu albümlerin yapımı Altınoluk Prodüksiyon tarafından üstlenilmiş.

Yeni dört albüm Gülberenk Eğitici Çocuk programları esnasında söylenen şarkılardan oluşuyor. Neslihan Nur Türk, 6 yıldır her ayın ilk hafta sonu İstanbul Anadolu ve Avrupa yakasında programlar yapıyor (Hiç aksamadığını biliyor muydunuz?) Bu programlar da bir başka yazının konusu olsun. Albümlerden devam edelim.

Albümdeki şarkıların bir kısmı Anadolu’nun çeşitli illerinde yapılan eğitici programlar esnasında katılımcılarla beraber yazılıyor. Son aşama düzenleme, vs. Neslihan hanıma kalıyor. Yine sadece Neslihan hanımın yazıp bestelediği şarkılar da var. Ve böylece ortaya temiz mesajlı birbirinden güzel çocuk şarkıları çıkmış oluyor. 4 cd ve toplamda 34 şarkı.

Temiz mesaj deyip durduğumuz ne? Neslihan Nur Türk’e kulak verelim: “Çocuklarımızın temiz mesajlara çok ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz için böyle bir çalışma yapmayı arzu ettik. Çok fazla bombardıman altında çocuklar. Çirkin, şer dolu mesajlar sürekli gündemde. Biz çocuklarımıza temiz mesaj vermek zorundayız, bunun mesuliyeti duygusu ile bu çalışmalar yapılıyor. Programlarımız, seminerlerimiz, bütün aktivitelerimizde bu mesuliyet duygusunu taşıyoruz. Albümdeki eserler, milli manevi değerlerimizin işlendiği şarkılar. İbadet, namaz,oruç hac, tesettür... Çocukların ibadete ilgisini çekmek üzere, o ibadetleri zihinlerinde daha rahat şekillendirebilmeleri için yapılmış çalışmalar.”

Klip ne zaman? Öyle ya, bu kadar şarkıya klip de gerekmez mi? “Gerekmez” diyor Neslihan hanım: “Gülberenk görüntülü çalışmalar yapmayı düşünmüyor. Çocukların hayal gücü yeteri kadar zarar gördü. Çocuklar gözlerini kapatsın ve kendi hayal gücü ile o klipleri çeksin istiyoruz. Bu işe hiç girmeyeceğiz.”

Dernek hakkında ilk elden bilgi almak ve üye olmak için şu adresi ziyaret edebilirsiniz: http://www.gulberenk.com/

Albümlerden örnekler de şurada: http://www.gulberenk.com/kategori/videolar

 

Rabia Gülcan Kardaş haber verdi

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2015, 13:13
YORUM EKLE

banner19