Güç, Kudret, Sevgi ve Hoşgörü

Hat sanatı, kültürümüzde diğer kültürleri derinlemesine etkileyen bir yer tutar.

Güç, Kudret, Sevgi ve Hoşgörü

Güç, Kudret, Sevgi ve Hoşgörüyü Simgeleyen Bir Sanat: Hat

Hat sanatı, Arap harfleri kullanımı ile ve kullanım esnasında uygulanan diğer sanatlarla bir bütün oluşturan, büyük ustalık gerektiren bir uğraş olarak bilinir.

Türk ve İslam kültüründe önemli bir yeri olan hat sanatının gelmiş geçmiş en büyük ustaları bu topraklardan çıkmıştır. Arapça çizgi demek olan “Hat” sahiden de çizgilerden ibarettir. Mühim olan tabi ki doğru şekilde çizebilmek. Günümüzde hala daha Türk/Osmanlı ekolü, dünya üzerinde “klasik devir”ini bitirmemiş, yaşamaya devam ediyor.

Peygamberimiz (sav) zamanında dahi güzel yazıya ayrı bir önem veriliyordu. Şu anki halini ise 6. yy.da ve 10. yy.da geçirdiği iki harf devrimiyle sabitlemiş oldu. Harfleri oluşturan çizgiler ve bu çizgilerin yönü üzerine bilenler, vakıf olanlar şerh düşmüş oldular.

Nitekim hem seyredenini, hem bakanını, hem de bizzat yazanını mest eden, hayranlıklar uyandıran bir güzel yazı sanatıdır Hüsn-i Hat. Eskilerin deyimiyle; ecnebilelerde de güzel yazı sanatları vardır. Avrupalıların latin yazı sanatı olsun, japonların meşhur shado sanatı olsun bizim güzel çizgilerimiz kadar nam salmış, İslam kültürüyle yakinen ilgisi olmayanları bile cezbetmiş, evlerini süslememiştir.

Gelgelelim haberimize; Bu sanattan uzak kalanlar yahutta bu sanatla buluşmak isteyenler size bir fırsat görünüyor.

İstanbul Gönüllü Eğitimciler Derneği isteyene ücretsiz uygulamalı Hüsn-i Hat dersleri veriyor. Ayrıntılı bilgiyi İGEDER'in sitesinde bulabilirsiniz. Tıklayın.

Kerem Abadi yazdı

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2011, 13:47
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26