Greyfurt sadece meyve adı değil!

Menan Cinleri oyunu ile tanıdığımız Tiyatro Greyfurt’un güzel derdini Sümeyye Karaarslan yazdı.

Greyfurt sadece meyve adı değil!

 

Menan Cinleri oyununu izlediniz mi? İzlemediyseniz bile, bu oyunun ismini bir yerlerden duyduğunuza eminiz. Özel tiyatroların, hele ki bazı dertleri olan, söyleyecekleri sözü olan tiyatroların aynı oyunu iki sezon oynamaları bile bir başarı iken, tam on yıldır sahnelerde Menan Cinleri. Hekimoğlu İsmail’in aynı adlı eserini oyuna uyarlayan ise Mahmud Tahsin. Oyun, bildiğimiz anlamda klasik bir hidayet oyunu değil. Oyun, soruları olan Said karakteri üzerinden ilerleyip, sonda yaşanan bir değişimle bitse de, senelerdir sahnelerde olmasının bir nedeni var.

Kendi seyircisini oluşturan tiyatro

Sahnede komedi ile dramı birleştirmek, dolayısıyla seyirciyi aynı oyunda hem güldürüp hem ağlatmak zor iştir. Seyircisini iyi tanıyan, onun düşüncelerini yansıtırken, bir yandan onu eğiten, fakat bu esnada izleyeni sıkmayan bir anlayış gerektirir. Tiyatro Greyfurt’un da 2002’den beri yapmayı planladığı şey bu: Seyirciyi bunaltmadan mesajı vermek, aynı zamanda bir sanat zevki oluşturarak, izleyicinin beğeni standartlarını yükseltmek. Grup bu amaçla hazırlayıp sundukları oyunu bir basamak olarak görüp, bu alanda daha farklı işler yapmaya da çalışıyor.

Çanakkale oyununda seyirciyi güldürmek mi?!Çanakkale Mahşeri, Tiyatro Greyfurt

Tiyatro Greyfurt’un bu anlayışla sahnelediği bir diğer oyun da “Çanakkale Mahşeri”. Klasik anlayışın dışına çıkan oyun, bir ilke imza atıyor: Alıştığımız Çanakkale oyunlarının aksine, bu oyun bizi güldürüyor. Oyunun yazarı ve yönetmeni Mahmud Tahsin, Çanakkale gibi bir destanı anlamak için, öncelikle savaşan askerleri anlamamız gerektiğini düşünüp, bizi siperlere konuk ediyor. Aylardır cephede bekleyen askerlerin geride bıraktıkları hayat, evlerine ve sevdiklerine duydukları özlem, bunun yanında siperde devam eden hayatlarının gözyaşı ve kahkahası bu oyunda bir arada. Oyunda Menan Cinleri’nde yaptıkları gibi, seyirciyi gözündeki yaş kurumadan güldürmeyi başaran Greyfurt, bu oyunu da 2005 yılından beri oynuyor ve büyük bir ilgi görüyor.

Sanat, hassasiyetleri olursa anlam kazanır

Hayatı kuşatan bütün kavramlar gibi, sanatın da amacının aynı olduğunu düşünen ve bu istekle adım atan Tiyatro Greyfurt’tan aldığımız son haberler, yeni projeler peşinde oldukları. Yazım aşaması devam eden yeni oyunlarla seyirciyi sadece tiyatroya alıştırma peşinde olmayıp, aynı zamanda kaliteli bir yazım ve sahneleme ile, beğeniyi de üst düzeyde tutmak isteyen Greyfurt, bu duruşları ile bizleri heyecanlandırıyor.

 

Sümeyye Karaarslan, Greyfurt’tan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2012, 00:29
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Barbaros
Barbaros - 7 yıl Önce

Özellikle Çanakkale tiyatrosu her okula gider.Metinleri nete yükleyip okul tiyatrolarında oynanması imkanı oluşturulabilir.Elinde bu oyunların texti olan varsa ve ulaştırırsa sevinirim.

senem
senem - 7 yıl Önce

İnsan karnı ağrıyacak kadar gülerken nasıl hıçkırıklara boğulabilir.SAMİMİYET...Hem eseri yazan güzel insan Hekimoğlu İsmail abimizin hem de Tiyatro Greyfurt'un samimiyeti.Her anı dolu,kaçırılmıycak bir oyun.Şiddetle tavsiye ederim.

theYoLcU
theYoLcU - 7 yıl Önce

Birçok oyununa en 5-6 kez gittiğim ve tekrar tekrar gitmekten hala zevk aldığım nadir tiyatrolardan. Kendini yenilemesi ve anlatmaya çalıştığı değerlerden şaşmaması bunu sağlıyor.Gitmenizi tavsiye ederim diyeceğim ama az kalır. Gitmeyenin kaybı çok.

banner19

banner13