Gömleklerimiz önden yırtılıyor ODTÜ'de

İstanbul’da okumak, Ankara’nın herhangi bir üniversitesinde okumaya benzemiyor. ODTÜ’de okumaya hiç benzemiyor..

Gömleklerimiz önden yırtılıyor ODTÜ'de

 

ODTÜ bahar şenlikleri... Bunun ne demek olduğunu ODTÜlü Müslümanlar çok iyi bilir. Zira gerek genel olarak ODTÜ'de, gerek de özelde şenliklerde Müslüman olmak, Müslüman kalmak yürek ister, iman ister. Bir yandan mescid çeker seni, “gitme” der, “benimle kal. Orası senin dünyan değil. Bakma onlara, oraya ait değilsin sen.”

Bir taraftan ortam çeker seni. Gençsin çünkü. Gençlik nerede sen orada olmalısın. Sınıftan, bölümden arkadaşlar davet eder seni. Konser var orada. Çocukluktan beri tüm kliplerini izlediğin, birçok şarkısını ezbere bildiğin sanatçılar gelmiş okuluna. Madem konserlerine gitmek günah; o zaman şarkılarını dinlemek, kliplerini izlemek neden günah değildi? O zamanlar neden bizi kimse alıkoymadı bundan? Konserin olduğu stadda herkes içki içiyor ve gayriahlakî ortamlar oluşuyor diye mi gitmek günah? Bu ODTÜ'nün bir gerçeği değil mi zaten? O zaman ODTÜ'de de okumayalım biz. Bırakıp gidelim burayı da. Böyle yapmayanlar da yok değil. Zira ayette dendiği gibi, Allah bir bedende iki kalp yaratmamıştır.

Ya ODTÜ'yü bırakacaksın ya da ODTÜ'deki ortamı. ODTÜ'deki ortamı bırakınca ne yapacaksın? Cevabı yok. O zaman kendi kalbin ile ODTÜ'nün kalbini barıştıracak ve buluşturacaksın başkaları gibi: Akşam namazını kılıp konsere gideceksin. Zira ODTÜ'de Müslüman olmak ne demek bilmiyorsun. Kimse öğretmemiş sana. Göstermemiş. Bocalayıp duruyorsun sen de. Düşe kalka ilerliyorsun. Öğrenene kadar ne bedeller ödüyor, nice günahlar işliyorsun. Tam öğrenecekken de mezun oluyorsun. O yüzden artık ne bir işine yarıyor bin bir bedeller ödeyerek edindiğin bilgi ve tecrübe, ne de kendinden sonrakilere aktarabiliyorsun. “ODTÜ'de solcu nasıl olunur”un örnekleri çokça var ama. Hayat soldan nasıl yaşanırsa öylece yaşamış zamanında birileri ve örnek olmuş kendilerinden sonra gelenlere.odtü

ODTÜ'de hem Müslüman olmayı hem de ODTÜ'nün nimetlerinden istifade etmeyi aynı anda başaran örnekler de var elbette. İşte tam aradığım şey diyorsun. Nasıl da düşünemedim. Şekersiz kahvenin tadı acı oluyor ve sen de ikisi bir arada olanı tercih ediyorsun ODTÜ süpermarket raflarından, süpergünah pazarından: Senin de kız ya da erkek arkadaşın oluyor, ama bir farkla. Yani tam da sana, bir Müslüman yakışan şekilde: Arkadaşın senin namaz kıldığını biliyor. Mescidin dışında bekliyor seni sen içerideyken. Ya da beraber mescidlerin önüne gelip biriniz erkek mescidine, diğeriniz kız mescidine giriyor. Namazdan sonra da birlikte şenlikteki konsere gidiyorsunuz.

ODTÜ'de Müslüman olmak zor

İstanbul’da Müslüman olmak gibi değil Ankara’da Müslüman olmak. Müslüman modelini merak ettiğinizde Eyüp Sultan’a ya da Fatih’e gitmeniz yeterli İstanbul’da. Şalvarlı, cübbeli, sarıklı, uzun sakallı Müslüman genç erkekler ve siyah tesettürlü genç kızlar bile size çok şey hatırlatmaya yetiyor. Ankara’da Hacıbayram ya da Kocatepe Camii’ne gittiğinizde öyle olmuyor ama. Herkes benim gibi giyiniyor ve herkes benim gibi namaz Müslümanı. Ben de namaz kılıyorum zaten. Bana namaz dışında nasıl Müslüman olunur, nasıl Müslüman görünülür ve nasıl Müslüman davranılır gösterecek, öğretecek Müslümanlar lazım.

odtüİşte bu yüzden İstanbul’da okumak, Ankara’nın herhangi bir üniversitesinde okumaya benzemiyor. ODTÜ’de okumaya hiç benzemiyor. Zira ODTÜ’de Müslüman olmak, nübüvvetin ilk yıllarında Mekke’de Müslüman olmak gibi. ODTÜ’de kızlar diri diri çimlere gömülüyor erkekler tarafından. Alkol en az o zamanki kadar yaygın… Müslümanlar bunları engelleyecek güçten yoksun.

ODTÜ'de Müslüman olmak zor. Kolaylaştıracak bir peygamber bekliyoruz. Yusuf’u. Meryem’i. Bize doğru gelen Züleyha ve Cibrilleri ne tanıyabiliyor ne de onlara karşı nasıl davranacağımızı bilebiliyoruz. Gömleklerimiz önden yırtılıyor. Yırtık pırtık, delik deşik olmuş gömlekler var üzerimizde. Giydiğimiz gömlekler ODTÜ'de yolunu kaybetmiş, gözleri var ama görmez hiçbir Yakub'un gözünü açmıyor, açamıyor. Kalp gözü körelmiş kimsenin hidayetine vesile olamıyoruz. Çünkü kendi üzerimizdeki gömlekler daha gözlerimizdeki günahı silemiyor.

Gömleğini günahına kalkan edinmiş Yusufları bekliyoruz ODTÜ’de ve Cibril’e bile dur diyecek Meryemleri.

 

Mevlüt Uğurlu yazdı

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2013, 16:26
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Servet
Servet - 6 yıl Önce

Hz.Yusuf un üç gömleği vardır.Birincisi kardeşlerinin kurt yedi diye getirdikleri kanlı gömlek bu masumiyet gömleği.İkincisi arkadan yırtılan gömlek iffet gömleği, üçüncüsü iktidar gömleği Mısırda hükümdar olduğu zaman babasına gönderip babasının gözlerini açmaya vesile olan gömlek. Sen eğer iffetini korursan müktedir olursun.

Mahmut Demirbaş
Mahmut Demirbaş - 6 yıl Önce

her yer aynı kardeşim herkes aynı fark mı kaldı

Ahmet
Ahmet - 6 yıl Önce

İçinde nefis taşımayan insan yok,cesetler müstesna.Şeytanın giremeyecegi okulda yok ortamda,yıkamayacagı pehlivanda.Kişisel olarak bunca düşmana karşı yapayalnızızdır. Herhangi bir cemaatin hizmetinden istifade etmek,onlara katılmak bize kişisel bir zıhh veya kalkan kazandırmaz sadece bize MÜSTAHKEM bir kale kazandırır. Bizi bireselleştirmeden tüketemezler.Saygıyla.agmaras69@hotmail.com

bir odtülü
bir odtülü - 6 yıl Önce

yazınız,parmak basmaya çalıştığınız nokta güzel,ancak içerik üzüyor,daha anlamlı öneriler beklerdim.İstabul ile kıyas ettiğiniz konunun tamamıyla karşısındayım,"nasıl müslüman görünülür?"gibi bi soru ve içine sıkıştırıldığı kalıplar...bir kez daha düşünmeye davet ediyorum sizi.Odtüde müslüman olmak,müslüman kalmak evet zor,fakat bunu odtüyle sınırlayamayız,kafamızdaki "müslüman" kalıpları ile insanların topunu ve hatta tekini yargılayamayız.Daha güzel önerilerle yeni yazınızı bekliyorum,selamlr

habip
habip - 6 yıl Önce

diyorlar ya karanlığa küfredeceğine bir mum yak diye. aslında küfür değil söylediğin şeyler dostum hepside hemen hemen tüm üniversitelerde yaşanan gerçeklerimiz. bak ne güzel demişsin bunlar bu gömülmeler ve içilen içkiler peygamber devrinde vardı. ama emin olan, hirası olan ve haticesi olan bir yetim bunların üstesinden geldi. sen muhammed ol dostum sen yusuf ol. vahiy de işte on sana nazil olacak emin ol!!!

hattap61
hattap61 - 6 yıl Önce

bu ülkede nerede olursanız olun ne yaparsanız yapın Müslüman olarak yapın neden mi çünkü en çok Müslümana ihtiyaç duyulan zamanda yaşıyoruz iş için bir yerden taviz vermek mi gerekiyor ilk önce Müslümanlıktan taviz veriliyor sebebi de karşılığını cezasını ahirette alacak uzak gibi görünüyor bir mum ışığı için güneşten vazgeçiliyor okumak için aynı şey geçerli Müslümanın ne olduğu kim olduğu belleklere kazınmalı. birey eşine ailesine millete ... efendimiz nasıl yaptı ise yöntem aynı olmalı.

mavi
mavi - 6 yıl Önce

hangi üniversite böyle değil ki zaten? Boğaziçi'nin çimleri bundan çok mu farklı?Önemli olanın hayırlı arkadaşlarla beraber olmak, salih bir topluluk oluşturmak diye düşünüyorum.

banner19

banner13