Göktaş'tan iki güzel haber

Hüseyin Rahmi Göktaş şimdiye kadar çıkan 3 kitabı ile çok önemli şeyler söyledi. Ama kim duydu, ne kadar duydu?..

Göktaş'tan iki güzel haber

Hüseyin Rahmi Göktaş.jpg“beňseňoğ: türkçenin ruhu” yayımlandığında bir şeylerin değişeceğini düşünmüştük. Umulan olmadı, sessiz sedasız çalışmalarını sürdürdü Hüseyin Rahmi Göktaş.

Ardından makaleleri, anlamın ve zihnin mantığını gün yüzüne çıkaran “Runasimi: İnsan Dili” adlı nefis çalışması, sonra eşsiz manifestosu “Lahit” geldi. Yer yerinden oynamasa da, gökler yarılmasa da bir şeyler olmalıydı. Birileri uzun uzun konuşmalıydı. Tartışmalar, paneller, sunumlar birbirini izlemeliydi. Ne de olsa düşünce tarihimiz bir filozof görüyordu. Hikmet ehl-i, alim çoktur buralarda. Ama bizimle aynı çeşmeden su içmiş, aynı havayı solumuş bizden bir adam ilk defa felsefi bir sistem kuruyordu. Ne felsefeciler görebildi bunu, ne dilbilimciler anlayabildi.Bir kaçı istisna...

Hüseyin Rahmi Göktaş, Runa SimiHüseyin Rahmi Göktaş, LahitHüseyin Rahmi Göktaş, beňseňoğ
Runa SimiLahitbeňseňoğ
karikatür faruk günindi
H. Rahmi Göktaş
Ahmet Davutoğlu'na dil zihin ilişkisini anlatıyor.
(karikatür faruk günindi)

Üstad sabırla çalışmaya devam ediyor. Zihni ve dili çözümleme çabasıyla yazdığı “Zihin Evreni” isimli yeni kitabı yakında basılıyor İz yayıncılık'tan. Bu birinci güzel haberimiz.

İkinci haberimize gelince; Hüseyin Rahmi Göktaş çok yakında ders vermeye başlıyor. Okuyucuları arasından bizzat seçeceği öğrencilerine ‘Zihin’i ve ‘Canlılık Felsefesi’ni anlatacak. Düşünceyi ve varlığı tanımak isteyenlere, anlamı arayanlara önerilir.

 

Özkan Çakmak haber verdi

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2011, 21:13
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26