Gençliğe uzanan merhametli bir el: Ömer Miraç Yaman

Bu yazıyı, Asım Gültekin hocamızın vefatından sonra kaleme almaya karar verdim. Çok değerli hocam Ömer Miraç Yaman’a teşekkür için yazıyorum. Büşra Yıldırım yazdı.

Gençliğe uzanan merhametli bir el: Ömer Miraç Yaman

Bu bir teşekkür yazısıdır. Son dönemlerde emanetlerini teslim ederek bu dünyadan ayrılan sevdiğimiz, saydığımız o kadar çok büyüğümüz oldu ki, onlara yaşarken söyleyemediğim şeyleri şimdi çok değerli hocam Ömer Miraç Yaman için söylemek istiyorum.

Bu yazıyı, Asım Gültekin hocamızın vefatından sonra kaleme almaya karar verdim. Yaşarken, derslerine katılırken, bir derdimiz, istirhamımız olduğunda elimizin altında olduğunu bildiğimiz insanların ahirete irtihallerinden sonra onlara ne kadar az teşekkür ettiğimizi ve zorlandıkları zamanlarda onlara manevi olarak desteğimizi ne kadar asgari ölçüde tuttuğumuzu fark ettim.

Ömer hoca ile ilk kez 2015 senesinde tanıştım. Fatih’te küçük bir dairede yaptığı Riyâzü's-Sâlihîn okumalarına katılıyordum. Hayırlı İşler Derneği yenilendi, büyüdü, taşındı ama oraya gittiğim ilk dersten beri tanıdığım herkes hâlâ bu okumalara devam ediyor. Beş senedir insan bir kitabı bitiremez mi? Defalarca bitirdik. Her yeni başlayışta başka bir Ömer Miraç Yaman ile okuduk hadisleri. Kendisi ilahiyatçı ya da İslâmi ilimler mezunu değil. Baba, abi, kardeş, öğretmen, insan, mümin bir erkek olarak okudu hadisleri.

Özellikle Ramazan’dan sonraki okumalarını ise herkes iple çekerdi. Çünkü tüm bu hasletlerinin yanında itikaftan çıkmış bir Ömer Miraç Yaman daha olurdu ki o şevk hali ile üzerinde düşündüğü hadisleri not alır, bir arkadaşına anlatır gibi anlatırdı bize. Biz sadece okuma yapmaya değil, İslam’ı üzerine giymiş, onu her konuşmasında yansıtan bir büyüğümüzü ziyarete gider gibi giderdik okumalara. İslam’ı anlatmanın yetmeyip onu yaşamanın öneminin en canlı örneği oldunuz bizim için. Yarım saatlik derslerde kimi zaman sadece gündem üzerine konuşur, kimi zaman ağlar, kimi zaman gülerdik. Lisans, yüksek lisans ve doktorasını sosyoloji bölümünde yapan Ömer hocamız, İstanbul Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü’nde doçent doktor olarak görev yapmaktadır.

Apaçi Gençlik kitabı ve gündemi ile gençlere ve onların dertlerine yöneldikten sonra daha büyük bir yükü sırtlanıp tüm gençlere açık çek gibi dert ortağı olmayı sunmuştur. Bir insanın başka bir insanın derdi ile ne kadar çok dertlenebileceğini Ömer hocanın yüzüne bakıp anlayabilirsiniz. Bize okuma yapmasına bile gerek olmazdı bazen, bir insan için taşıdığı dert yükü bize en büyük dersi verirdi. Ebeveynler ve çocuklar arasındaki ilişkileri sil baştan anlatıp kurmaya çalıştığı düzeni bizler ailemiz ve çevremizden göremesek dahi bunları kendi evlatlarımıza aktarmak için heyecan duyar olduk. Örnekliğini sizde görebildiğimiz için ütopya olarak gördüğümüz şeylerin bizlerle değişeceğine inandık. Gençlik ve bağımlılık konularında bana dokunmayan yılan bin yaşasıncılıktan sorumluluk alma evresine geçtik.

Aile yapısının esaslarını, parçalanmış ailelerin çocuklarına göstermemiz gereken yaklaşımları ve ümmet olarak üzerimize düşen görevleri bize Riyâzü's-Sâlihîn okurken öğrettiniz. Siz bize, bir babanın evladının namaza başlamasına nasıl sevindiğini gözleriniz dolarak öğrettiniz. Din yorgunu olanları aforoz etmeyip çareleri konuşmayı tercih ettiniz. Siz bize her Muhammed’in bir Ebû Cehil’i olacağını öğrettiniz. Yoruluyorsunuz hocam, üzülüyor, takatiniz kalmayacak gibi oluyorsunuz. Bunları bizden gizlemeyip bizimle derdinizi paylaşıyorsunuz. Biz sizin ne kadar çaba sarf ettiğinize şahidiz, Allah Teâlâ da şahit olsun. Bizim hayır duamız her daim sizinle.   

Size bunları yaşarken söylemek, varsa içinizde taşıdığınız bir yorgunluk, bir nebze de olsun hafifletmek isterim. İnsanın insana iyi geldiğini, sözlerin kalbe işleyen oklar olduğunu sizden öğrendik. Öğrendik az kaldı, sizin sayenizde bu şekilde yaşayan bir insanla karşılaşmış olduk. Yükünüz ümmet yükü, siz bu yükten hiç gocunmuyorsunuz; yolumuz uzun, siz hiç umutsuzluğa kapılmıyorsunuz; Rabbim de sizin ve sizin gibi ümmetin evlatları için ömrünü adayan değerli hocalarımızın ayağına taş değdirmesin.

Ümidinizi yitirmediğiniz bu gençliğin dualarının sizinle olduğunu bilin. Ümitleri ile anılan bütün kıymetli hocalarımızdan Allah razı olsun. Ahirete irtihal edenlerin de mekanları âlî olsun.

Büşra Yıldırım

Yayın Tarihi: 26 Temmuz 2020 Pazar 09:00 Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2020, 11:49
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Seyit
Seyit - 2 yıl Önce

3 defa hocamızın seminerine, konferansına katıldım birebir muhabbet etme fırsatım oldu. Gerçekten samimiyeti heyecanı ve örnekliği ile yol yürünecek nadir şahsiyetlerden. Rabbim razı olsun hidayetten ayırmasın.

Abdullah Durmuş
Abdullah Durmuş - 2 yıl Önce

Allah razı olsun...
Yaşarken kadir kıymet bilmek ne güzel...
Rabbimiz iyilerin o güzel insanların sayılarını artırsın.

banner19

banner26