Genç nesil, becerine ihtiyacımız var!

Madem internetten kurtuluş yok, sanal âlemde gençlerin birikimini doğru yerlerde değerlendirebiliriz.

Genç nesil, becerine ihtiyacımız var!

 

Teknoloji ve teknolojiye bağlı gelişmiş tüm iletişim olanakları, bugün sosyalleşmek adına birçok sahada insanları kuşatmış bulunmakta. Bu kuşatılmışlığı pek güzel görüp, destekleyip sonuna kadar kullananlar olduğu gibi, tamamen reddedip çemberin dışında kalmayı deneyenler de var. Ancak şu bir gerçek ki, bu reddiye çoğunlukla bir deneme olarak kalıp, ucundan kıyısından da olsa herkese biraz bulaştı. Konunun sosyolojik, psikolojik boyutları tafsilatlı olarak konuşulup tartışılıyor.Sibel Eraslan

Bir TV programına konuk olan Sibel Eraslan'ın, internet teknolojisinin hayatımızdaki yeriyle alakalı yaptığı küçük bir değini, aslında akla çok yatan bir noktadan bakış olarak ilgi çekiciydi. Eraslan, komşuluk ilişkilerinin öneminden ve kıymetinden, bu anlamda ne kadar yozlaşıp önemli bir kültür parçamız olan komşuluk ilişkilerini yitirdiğimizden bahsederken, “sanal sosyallik” algısına vurgu yaptı. Reel sosyal çevremizde tükenmiş olan ilişkilerin yerini alan sanal bağlantılı komşuluk, arkadaşlık kavramlarına bu anlamda bir mana yükledi.

Elbette, “yumurta mı tavuktan, tavuk mu yumurtadan” sorusuna benzer bir sorgulama yaşayabilir insanlar. Asosyalleştik de mi sanal sosyallik cazip geldi, yoksa sanal sosyallik takıntımız mı bizi asosyalleştirdi? Bu ve benzer soruların cevabı tek ve kat'i olmamakla birlikte, kafamızı çok fazla meşgul edip pek kıymetli olan ve gitgide bereketi azalan vaktimizi harcamaya sebebiyet vermemeli aslında.

Kaynak eserlerin ulaşılabilir hale gelmesi

Bugün sosyal paylaşım sitelerinin, birçoğumuzun pratik bir çerçevede bilgiye (zaman zaman bu bilgi yüzeysel de olsa) ulaşabilirliğini kolaylaştırdığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Kendi kurduğumuz bağlantı ağıyla, çerçevesi belirlenmiş bir haberleşme sistemi oluşturma özelliği de, bugün teknolojinin hayatımızda yer alışının bir başka tezahürü. Genç insan için durum çok daha ileri boyutlarda, vazgeçilmezlik seviyesinde belki de.

Bu anlayışla yaklaştığımızda, iletişim alanında dünyanın geldiği nokta hiç de küçümsenmeyecek ve faydalı alanda kullanılması durumunda Müslüman şahsiyeti geliştirmek adına büyük adımlar atmaya vesile olabilecek boyuttadır. İnternet teknolojisiyle gün geçtikçe daha yakından ilgilenen, işin teknik boyutlarına vakıf olan yeni nesil genç insan, bu noktada muhakkak çalışmalı, elinden iyi işler çıkacak seviyede konuya hâkim olmalıdır.

Elinin altında bulunan ve aslında eğer doğru kullanılırsa büyük bir nimet olarak faydalanılabilecek unsur olarak internet teknolojisi, dünün eksik kalan kısmını tamamlama fırsatını bize verecektir. Neler mi yapılabilir? Sanırım saymakla bitirilemez miktarda boşluk var Müslüman insan için bu sahada. Her şeyden önce, kaynak eserlerin (bu eserlere ulaşma konusunda yaşanan yavaşlık ve tembelliğin, üretilen mazeretlerin sıfırlanacağı bir sistemle) ulaşılabilir hale gelmesi şart olmuştur. Bugün ''e-kitap'' kavramının her ne kadar eleştirilebilecek yönleri olsa da, bu konuda tutucu ve nostaljik takıntılı bir tavra saplanmadan, içinde yaşanan çağı yakalama adına bu tarz yeniliklere açık olmak gerekmektedir. Bilgisayarının başında oturarak, ''okuma'' yapmayı mümkün kılmak aslında bence küçümsenmemesi gereken, bugünün internet gençliğine sunulabilecek önemli bir kolaylıktır.

Genç nesil hazır; onları yönlendirecek ve destekleyecek insanlar da hazırsa güzel şeyler olabilir

Öte yandan yine aynı ağ sistemi kullanılarak oluşturulacak özgün ve kaliteli sitelerle, ayak izlerini takip ettiğimiz ve takip edilmesini zaruri gördüğümüz önemli isimlerin literatürüne ve bağlantılı bilgilerine ulaşabilmeliyiz. Bu anlamda hazırlanmış örneklerin var olduğunu, ancak günümüzün teknolojik imkânlarının kısıtlı olarak kullanıldığı örnekler olarak karşımızda bulunduklarını da görmekteyiz.

Cihan Hükümdarı Kanuni Sultan Süleyman projesiSon ziyaret tarihi 31 Aralık 2012 olan http://cihanhukumdari.istanbul.edu.tr/ adresindeki site, bu anlamda örnek alınabilecek teknik donanımda oluşturulmuş bir çalışmadır. Bir Osmanlı hükümdarı için yapılmış bu site benzeri yeni çalışmalar, her anlamda öncülük eden fikir adamlarımızı, Müslüman şahsiyetiyle öne çıkmış müstesna insanları konu alacak şekilde çoğalmalıdır.

Yine Necip Fazıl ile alakalı çeşitli siteler mevcut olup, iyileştirilmek ve revize edilmek suretiyle zenginleştirilip, tam donanımlı hale getirililebilirler. Ali Şeriati, Mevdudi, Niyazi Mısri ve benzeri birçok İslam büyüğünün adına halihazırda siteler olsa da, cazip hale gelmeleri ve içeriklerinin zenginleşmesi gerekmektedir.

Hem neden yalnızca ahirete intikal etmiş büyüklerimiz konu edilsin ki? Bugün Sezai Karakoç, Nuri Pakdil, Rasim Özdenören, İsmet Özel gibi saymakla bitiremeyeceğimiz üstadları tabiri caizse dibine kadar kullanabileceğimiz ulaşılırlıkta sistemler kurmak ve onların her türlü üretkenliklerine an be an şahit olmak neden mümkün olamasın? Elbette mümkün. Zaman, mekân ve insan faktörümüz, bu ve benzeri hedeflere ulaşmakta bütün koşulları mümkün kılmak için motoru çalıştırmış beklemekte.

Yardımlarına çok ihtiyacımız olan, zihinleri zehir gibi çalışan ve bu kapasitelerini nereye kanalize edeceklerini bilmekte zorlanan pırıl pırıl bir nesil var elimizde. Maddi olanakları son derece gelişmiş, bu alanda eksikliklerin giderilmesi için cömertliğin sınırlarını zorlayacak, bu işe gönül vermiş yatırımcılarımız da var ise, besmele çekip başlamaktan başka bir alternatifimiz de yok gibi. Zira bekleyecek ve kaybedecek bir zamanınız yok. Kendi kendimizle yarışmakla mükellef olduğumuzu, ilerlemenin tek koşulunun bu gayret, heves ve sebatla harekete geçmek olduğunu birbirimize hatırlatmalıyız. Bu anlamda da destek, yönlendirme ve görevlendirmeyle genç kuşağı yardıma çağırmalıyız. Hayatlarının bu en verimli çağını hakkıyla yaşasınlar diye.

Not: Mesela Yedi Hilal okuma gruplarının bir hedefi de, elde edilen bu muazzam birikimin son derece kaliteli çalışmalarla sanal alanda da sürmesi olamaz mı? Bence olabilir, hem de çok fiyakalı!

 

Büşra Tosun Durmuş yazdı

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2012, 07:14
YORUM EKLE

banner19

banner13