Gelenek yola devam ediyor!

Gelenek Yayınları'nın kapandığına dair söylentiler vardı. Meğer o bir fetret devriymiş. Yayınevi yeni kitaplarıyla kitapçılarda boy göstermeye başladı bile..

Gelenek yola devam ediyor!

Gelenek Yayınları fetret dönemini bitiriyor. Yayınevi, İslam Medeniyeti'nin en önemli eserleri günümüzde yeniden okunup anlaşılabilsin diye, üzerine düşen görevi yapmak azmiyle yoluna kaldığı yerden devam ediyor.Gelenek Yayınları

Yayım tarihi: 2010

Gelenek Yayınları uzun süredir daha çok Sait Alpsoy’un kitaplarıyla devam ettirdiği yürüyüşünü, yeniden eski günlerdeki hız ve güzelliğine çıkarma kararı almış görünüyor.

Gittiğim kitapçıda Gelenek’ten çıkmış, İmam Eşari’nin el-İbane’sini görünce sevindim. Hemen kapağı açıp yayım tarihine baktım. 2010 yazıyordu. Heyecan ve sevinçle ‘başka kitapları da var mı’ diye göz gezdirince, bu kitabın paralelinde bir anlayışla yayınlanmış olan Bahru’l-Akaid’i de gördüm. Nesefî’nin yazmış olduğu bu eseri yayınlayan yayınevi, okuyuculara iki önemli ehl-i sünnet itikad kitabını birlikte okuma ve değerlendirme imkânını sağlamış oluyor.

Fususu'l Hikem Ve Mesnevide Peygamber ÖyküleriDikkatle ve özenle takip edilmeli

İbane’den kader bahsini okumak ve Eşarilik’teki ‘sufilerdeki kader anlayışının müslümanları tembelliğe ittiği’ yolundaki iddialar üzerine yeniden düşünmek… Doğru mu bu iddia? Ne kadar doğru?

Daha çok tasavvufî bir bakış açısıyla geçmişimizdeki irfanî-ilmî-entelektüel eserleri günümüz anlayışına sunan Gelenek, bu doğrultuda Abdulkadir Sühreverdi’den Dervişliğin Adabı’nı güzel bir kapak ve iyi bir çeviriyle yayın dünyasına kazandırmış bulunuyor.

Füsusu’l-Hikem ve Mesnevi’de Peygamber Öyküleri, Konevî’den Ariflerin Aynası gibi kitaplar, Gelenek’in dikkatle ve özenle takip edilmesi gerektiğini söylüyor. Biz de bu amaca binaen, yayınevindeki gelişme ve değişimi Gelenek Yayıncılık’tan Erkan Metiner’e sorduk.

14733

Gelenek Yayınları'nın çeşitli sebeplerden ötürü kesintiye uğrayan dinamizmi geri mi dönüyor? Ne zaman başladı 'yeni' dönem?

Fatiha Tefsiri, Sadreddin KoneviEvet inşallah. Gelenek Yayıncılık eski günlerine dönecek ve buna da büyük gayret göstereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

Gelenek, ‘kesintiye uğradığı yerden devam ediyor’ diyebilir miyiz? Yayın politikanızı belirleyen kriterlerden bahseder misiniz biraz? 

Her nedense piyasalarda yayınevimizin -kapanmadığı halde- bir çok kere niçin kapatıldığına ilişkin sorular soruldu. Neden? Kimler tarafından? Bilemiyoruz.

Bu yeni dönemde şimdiye kadar hangi kitapları yayınladınız? Yeni kitaplarınıza ilgi nasıl? Sevinçlerini izhar eden okuyucularınız oldu mu? Bi de basıma hazır kitaplarınız var mı, onu merak ediyoruz. Kısa veya uzun vadede okuyucu karşısına çıkarmayı planladığınız neler var acaba?  Küreselleşen Dünyada İslam, Ramazan Biçer

Şubat ayında yayınlarımıza 6 yeni kitap ekledik. İnşallah Mayıs ayında da 6 kitap daha çıkıyor. İleriye dönük projelerimiz çok. Ben ve ortağım Tugay Alkan birlikte, yayın camiasında saygın bir yere sahip olan markamızı daha da yukarılara taşımak istiyoruz.

Yayınlarımız tasavvuf ağırlıklı olacak. Tabii arada sırada da genel kitleye hitap eden “sünnet ve nasihatler” serisi dediğimiz İslam büyüklerinden rehber kitaplar tarzında yayınlar da çıkarmayı hedefliyoruz. Şu sıralar İbn Arabî’nin Esmaü’l-Hüsna’nın Sırları isimli çalışması da mütercimin elinde. Beğenileceğini umarız.

Tabii  okurlardan da bu çıkışlarımızla alakalı memnuniyetler bize ulaşıyor. Cenab-ı Hak, bu yararlı çalışmalarda, yardımcımız olur inşallah.

 

 

 

Mustafa Nezihi Pesen sordu

Yayın Tarihi: 10 Mayıs 2010 Pazartesi 16:03 Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2010, 08:11
banner25
YORUM EKLE

banner26