Geçtiğimiz Haftalara ve Ardından Yaşananlara Kısa Bir Bakış

Geçtiğimiz haftalarda ülkemiz çok önemli bir badireyi salimen atlattı. Bunun yanında bazı kültürel hadiseler de vuku bulmuyor değil... M. Murtaza Özeren, kısa bir derlemeyle neler oldu, onları derledi.

Geçtiğimiz Haftalara ve Ardından Yaşananlara Kısa Bir Bakış

15 Temmuz’a dair arşivlik özel sayılar, ekler

15 Temmuz darbe girişiminin ardından o gün yaşananları belgelemek adına birçok çabaya girildi. Sosyal medya hesapları açıldı, çeşitli posterler, haberler, videolar yapıldı ve halen daha yapılıyor. Hatta Anadolu Ajansı o güne dair bir kitapçık bile bastı. Gazeteler arşivlik pazar ekleri yayınladı ki Sabah’ın ve Yeni Şafak’ınkileri özellikle zikredebiliriz. Sitemiz de darbeye ilişkin yazıları hâlâ derlemektedir. Bu çabaya Gerçek Hayat dergisi çok güzel bir şekilde destek oldu ve yeni dönemdeki ilk özel sayısını 15 Temmuz gecesine ayırdı. “Son İstiklal Savaşı” başlığıyla çıkan dergi, o gecenin şehitlerine ve gazilerine hasredilen sayfalarla 112 sayfayı bulmuş. Gelecekte bu meşum gece anılırken şüphesiz ki Gerçek Hayat’ın bu sayısı anılmadan geçilmeyecektir.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü

Kültüre ne kadar içkin tartışılır fakat Boğaziçi Köprüsünün adının değiştiğini zikretmek gerek diye düşünüyorum. Artık köprünün resmi adı 15 Temmuz Şehitler Köprüsü oldu. Her ne kadar halk içinde her daim birinci köprü olarak anılacak olsa da böyle bir hareket gayet anlamlı olmuştur. Artık, 15 Temmuz gecesini meydanlarda, asker karşısında geçirenler için o köprü Boğaz’ın gerdanlığı olmasından çok öte bir sembol değeri taşımaktadır. Şairin “Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı” dediği gibi, Şehitler Köprüsü’nden geçenler bu adın neden verildiğini idrak ederek geçerler inşallah.

Temmuz dergisine merhaba

Ali Emre idaresinde Ağustos ayında yeni bir dergi merhaba diyor: Temmuz. 15 Temmuz direnişini selamlayan dergi, aylık edebiyat, sanat, fikriyat dergisi olarak arz-ı endam edecek. Yazar kadrosunda Hasan Aycın, Cemal Şakar, Arif Ay, Abdullah Harmancı, Dilek Kartal, İsmail Kılıçarslan, Güray Süngü, Akif Hasan Kaya, Adem Özköse, İsmail Isparta gibi isimlerin bulunduğu Temmuz dergisi inşallah verdiği selam hürmetine rağbet görür ve uzun süre her ay merhaba demeye devam eder.

Halil İnalcık ve Fatih Camii

Halil İnalcık vefat etti. Üzerine söylenecek pek bir şey kalmamıştır, çünkü akademik camiadan devlet erkanına kadar değerli birçok kimse İnalcık’ın vefatının getirdiği teessürleri çok güzel ifade etti. Zikretmek istediğim husus Hocanın Fatih Camii haziresine defnedilecek olması. İnalcık’ın annesinin yanına gömülmeyi vasiyet ettiği halde annesinin Karacaahmet’teki kabri bulunamamış. Cumhurbaşkanının talimatıyla böyle bir hamle yapılması açıkçası oldukça güzeldir. Nihayetinde uzun ömrünü bu toplumun köklerini incelemeye adamış böylesine hakkaniyetli bir ilim adamının Fatih Camii haziresine (Plevne Gazisi Osman Paşa’nın yanına) gömülmesi ilmin hâlâ –az dahi olsa- saygı gördüğünü göstermektedir.

 

Derleyen: M. Murtaza Özeren

Yayın Tarihi: 27 Temmuz 2016 Çarşamba 15:54 Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2016, 14:40
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26