Gece fuardan dönenden ücret alınmasın!

Yılların kitapçısı, fuar tezgâhtarı, bir okuyucu ve fuar gezgini olarak âcizane birkaç sözümüz ve teklifimiz olacak fuar üzerine..

Gece fuardan dönenden ücret alınmasın!

 

Diyanet Vakfı tarafından 1984 yılından itibaren Sultanahmet Camii avlusunda, son iki yıldır da Beyazıt Meydanında kurulan, bilinen adıyla Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı 19 Temmuz Perşembe günü, 3. kez Beyazıt Meydanında kuruldu. Yılların kitapçısı, fuar tezgâhtarı, bir okuyucu ve fuar gezgini olarak âcizane birkaç sözümüz ve teklifimiz olacak fuar üzerine.

Her defasında fuarı gezip görmememize rağmen her zaman bir şeylerin eksik olduğunu hissediyor ve düşünüyordum. İşte bu hisler ve düşünceler sonuç itibariyle bu sene birleşerek kaleme döküldü.Diyanet kitap fuarı

1. Her şeyden öce 28 Şubat sürecinde çeşitli sebeplerle yasaklılar listesine alınarak kendilerine boykot uygulanan ve fuarlarda izlerine dahi rastlanamayan yayınevlerinden bizzat özür dilenerek onların da fuara iştiraki sağlanabilir.

2. Kürtçe mevlit, Kürtçe hutbe, mele atamalarından sonra; aslında bütün bunlardan önce Diyanet Vakfının düzenlediği fuarda Kürtçe de yayım yapan yayınevlerine başta Nubihar olmak üzere yer verilebilir.

3. Her ne kadar fuarın adı genelleştirilerek Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı olarak değiştirilse de, fuar oruç günlerinde düzenlendiği için vatandaşın gözünde dini yayınlar fuarı olarak bilinmektedir; zihinlere de böylece kazınmıştır. Bu anlamda fuarın, adına ve halkın zihnine yer ettiği şekle uygun ve yakışır bir tavır içinde olmasını önemsiyoruz. Ne idüğü belirsiz çok satan tuhaf neşriyatın oruç günlerinde dini yayınlar fuarında sergilenmesine açıkçası karşıyız.

4. Yamacı bohçası gibi aradığın her şeyi bulabileceğin tarzda, her yayınevinin en çok satan 3–5 kitabını bir araya getirerek salt ticarî kaygıyla fuarda bulunmak isteyenlere stant verilmeyerek, yayınevlerinin okuyucularla direkt temas kurması sağlanmalıdır. Aynı zamanda kitap da basan dağıtım şirketleri bu dediklerimizden müstesnadır.

5. Yıl içinde yayım faaliyetine yeni başlamış yayınevlerinin fuara katılımları konusunda yardımcı olunarak halkla tanışmaları sağlanabilir.

6. Özellikle tezgâh altı korsan satışlarına izin verilmemeli, dikkat edilmelidir.

7. Fuarla ilgili istek, arzu ve şikâyetlerimizi dile getirebileceğimiz bir merciin fuarın kapanacağı saate kadar okurlara ve gezginlere yardımcı olması sağlanabilir.

8. Yayınevlerinin yaptıkları indirim oranlarını bildiren bir levhayı stantlarının görünen bir yerine asmaları, okuyucunun işini kolaylaştırabilir.

9. Yine aynı şekilde fuarda çığırtkanlık yapanlara seyyar satış yaparak vatandaşın gönül huzurunu bozanlara izin verilmemeli, bunlara derhal müdahale edilmelidir. TÜYAP’ta da bu tarz korsan seyyar satışlara rastladığımı hatırlıyorum.

Diyanet kitap fuarı10. Kıt imkânlarla yayım yapan, taşradan gelen yayınevlerine öncelik tanınarak kitap sevdalılarının önü açılmalı, onların okuyucu ile buluşması kolaylaştırılmalıdır.

11. Fuar süresince okuyucuların ulaşımına kolaylık saylanabilir. Özellikle geç saatlerdeki Anadolu yakasından gelecek ziyaretçiler düşünülerek, göz önünde bulundurularak karşıya geçişler için gece 12’ye kadar vapur seferlerinin Üsküdar ve Kadıköy istikametine devamı sağlanabilir. Mümkünse, son seferden, fuardan aldığı kitabı/kitapları gösteren okurların ücretsiz olarak geçişleri sağlanabilir ve onlardan jeton veya akbil talebinde bulunulmayabilinir.

12. Fuar salt ucuz kitap temin edilen mekân olmaktan çıkarılmalıdır, fuar süresince düzenlenen etkinliklerin yanı sıra çeşitli başka etkinlikler düzenlenebilir. Özellikle fuarcılığın ve dinî yayınlar konusundaki sıkıntılar üzerine bütün yayınevlerinin katılımıyla bir şeyler yapılabilir.

13. Tertipçi kurumlar tarafından fuarın girişlerine, yayınevlerinin imza günlerini ilan edecekleri ortak panolar konularak vatandaş bilgilendirilebilir; panolar her gün güncellenerek de muhtemel karışıklığın önüne geçilebilir.

14. Fuar Ramazan boyunca devam ettği için vatandaşlara en azından oruçlarını açabilecekleri su ve tadımlık hurmalar ikram edilebilir.

15. Gazete, radyo, televizyon gibi yayın kuruluşlarında fuar, fuardaki etkinlikler tanıtılmalı, haber konusu yapılmalıdır. Özellikle prime-time ya da akşam haber saatlerinde fuarla ilgili haberler yapılabilir. Bunun için gerekirse gazetelerle televizyonlarla anlaşma yoluna gidilebilir; onlara haber yayınlamaları karşılığında ücretsiz stant verilebilir.

16. Türkiye’de dinî yayıncılığın duayenlerinden ve lokomotiflerinden olan kimi yayınevleri özellikle davet edilerek onların fuara iştiraki sağlanabilir.

17. Yine aynı şekilde Kültür Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu gibi yayım yapan, okuyucuların normal şartlarda ulaşamayacakları diğer kurum ve kuruluşların da katılımı özellikle sağlanarak fuara prestij kazandırılabilir.

18. Fuar süresince gazetelerin kitap eklerinin ücretsiz bir şekilde dağıtılmasına izin verilebilir.

19. Adı her ne kadar değişmiş olsa da halkın gözünde Dini Yayınlar Fuarı olan fuarda hediyelik eşya satan standlara yer verilmemeli.

20. Özellikle dinî, kültürel ve edebî dergilere ve bu dergileri finanse eden yayınevlerine ücret ve etkinlik konusunda kolaylık sağlanabilir. Mümkünse dergilerin satış ve abone yapabilmeleri için de kolaylıklar sağlanabilir.

21. Yurtdışından da özellikle Ortadoğu coğrafyasından yayınevleri fuara davet edilerek fuarın kimliğinin uluslar arası olması için imkânlar zorlanabilir.

22. Türkiye’de büyükelçiliği, konsolosluğu bulunan halkı Müslüman ülkelerin Türkçe yaptıkları yayınları sergileyebilmeleri için imkânlar sunulabilir. Böylece sıcak bir kültürel etkileşim sağlanabilir.

23. Gazeteler, televizyonlar ve edebiyat dergilerinin de fuarın reklâmını yayınlaması sağlanabilir.

Beyazıt Meydanının bütün bunlar için dar geleceğini biliyorum. Doğrudur. Bu elbise nicedir bize dar geliyor, ufkumuzu coğrafi sınırlarla tahdit ve tehdit etmenin zamanı geçti diyorum.

 

İsmail Demirel dikkat çekti

GYY notu: Tayyip Erdoğan'ın aklına kim girdi, bilemiyoruz, Sultanahmet Dini Yayınlar Kitap Fuarı Beyazıt'a taşındı. Lafta Sultanahmet hokkabazlardan temizlenecekti. Olan güzelim fuarımıza oldu. Diyanet İşleri Başkanından rica ediyoruz, fuarımızı Sultanahmet'e geri taşısınlar lütfen..

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2012, 13:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
Asım Öz
Asım Öz - 7 yıl Önce

İsmail Demirel iyi bir değerlendirme yapmış. Bildiğim kadarıyla 28 Şubat sürecinde fuara alınmayan yayıncılardan bir kısmı şimdi fuara alınıyor. Nûbîhar'ın fuar serüveni hakkında bir kaç noktaya değineyim. Osman Tunç her yıl kendilerinin başvuru yaptığı fuar için bu yıl yayınevinin grafikeri vasıtasıyla başvuruda bulunmuş. Fakat gene alınmamışlar fuara.Herhangi bir açıklama da yapılmamış üstelik. Fuar alanında yer alan "Müdüriyet"te 12 Eylül kalıntısı resimlerden biri asılı.Neden?

m. fatih kutan
m. fatih kutan - 7 yıl Önce

kitap fuarı'nın ankara kısmı en kötü yıllarından birini yaşıyor. ziyaretçi profili, katılan-katılmayan yayınevleri, katılan yayınevi sayısı vs. iyi olmayanlar listesi uzuyor.

aydın başar
aydın başar - 7 yıl Önce

Beyazıt gün içinde çok sıcak oluyor... Müdiriyette kilima var... "Selamun aleykum Osman Abi" diyip girip oturuyoruz orada... Yani orada böyle abi diyebileceğimiz bir kimsenin olması benim çok iyi oluyor... Oradaki çalışanlarla da sohbet ediyoruz, yoğun tempodan dolayı çok yorgun oluyorlar, orada çalışan bir abimiz her gün gece yarısı eve dönebiliyormuş... Yani demek istediğim o ki orada fedakar çalışan insanlar var, onlara da haklarını teslim edelim... Bir teselli olsun verelim...

banner19

banner13