Gazze için pupa yelken!

Özgür Gazze Hareketi bahar aylarında Gazze'ye yelken açıyor. Ya biz ne yapabiliriz?

Gazze için pupa yelken!

11004Gazze, sözün bittiği bir şehir. Geçtiğimiz yıl bu vakitler İsrail saldırılarıyla yerle bir edilmeye çalışıldı. Yıllardır dünyadan izole edilmiş bir halde yaşamaya mecbur edilen Filistinliler var orada. Ambargo uygulanıyor Gazzeliler’e.

2009 yılının son günlerine yaklaşırken geçtiğimiz yıl ocak ayında yapılan saldırıların birinci yıl dönümünde, Viva Palestina (Filistin’e Yolaçık) konvoyu oluşturuldu. 7 Aralık 2009’da İngiltere’den yola çıkan bu konvoy, İsrail ve Mısır’ın tüm müdahalelerine rağmen 6 Ocak’ta Filistin’e yardım ulaştırıldı. Dünyabizim.com olarak Viva Palestina konvoyunun başına gelenleri size anı anına aktarmaya çalıştık.

11005Gazze’de neler oluyor?

2010 yılı bahar aylarında Free Gaza Movement (Özgür Gazze Hareketi) Gazze’ye yönelik ambargoyu delmek için 6 botla harekete geçiyor. Gazze’ye uygulanan ambargo Mısır’ın demir duvarıyla iyiden iyiye derinleşiyor. Mısırın inşa edeceğini söylediği duvar 30 metre yüksekliğinde ve 20 metre derinliğinde olup Refah kapısını tamamen bloke edecek. Bu da Filistinlilerin nihai çıkışının da kapanması anlamına geliyor.

Bu durumda Gazze, büyük bir hapishaneye dönüştürülecek ve Filistinliler en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayacaklar. Özgür Gazze Hareketi’nin hedefi bir Türk sivil toplum kuruluşunun sağlayacağı 2 bot  ve Malezya halkının donatacağı bir kargo gemisi ile çimento, su arıtma sistemleri ve kağıt taşıyacak. Çünkü, bu asli yapı malzemelerinin Gazze’ye girişi İsrail’ce engelleniyor.

11006

Yeni bir çaba

Gazze Özgürlük Yürüyüşçülerinin ve Viva Palestina konvoycularının çabalarının üzerine yeni bir çaba ilave etmeyi hedefleyen bu hareket için ne İsrail’den ne de Mısır’dan herhangi bir izin talep edilmeyecek. Doğrudan uluslararası sulardan Gazze karasularına giriş yapılacak.

11007Özgür Gazze Hareketi, Ağustos 2008’den şimdiye değin 4 kere Gazze’ye denizyoluyla ulaşmış durumda. Bundan dolayı,  tüm dünyadan sivil toplum kuruluşlarını, insan hakları hareketlerini, cemaatleri, cemiyetleri, hareketleri filoya katılıma davet ediyorlar.

Neler yapabiliriz?

Maddi destek sağlamak için bu konunun istişare edilebileceği sanal ortam:

//www.freegaza.org/en/join-in/speaker-bureau.

Filo, en başta kırtasiye ve yapı malzemesi gibi hayati ama İsrailce girişi engellenen maddeler taşıyacak. Bu konuda hazırlanan taslak, Okuma Hakkı Belgesi, //www.freegaza.org/right-to-read adresinde bulunmaktadır.

Yardım, destek, dayanışma ve katılım için [email protected] adresinden irtibata geçebilirsiniz.

11008

Destek olun, katılın! Bu bahar Gazze’ye yelken açalım.

 

Ferit Yüksektepe destek olmaya çağırdı!

Yayın Tarihi: 26 Ocak 2010 Salı 02:57 Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2010, 18:18
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
gülay kıral
gülay kıral - 11 yıl Önce

çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için :))

banner26