Garaudy'nin mütercimi Engin Ardıç'ı yalanladı

Roger Garaudy'nin birçok eserini dilimize kazandıran Cemal Aydın, Engin Ardıç’ın yazısında doğru bir cümle dahi olmadığını söyledi.

Garaudy'nin mütercimi Engin Ardıç'ı yalanladı

 

Roger Garaudy (Roje Garodi)’nin birçok eserini dilimize kazandıran Cemal Aydın, Engin Ardıç’ın tam bir müfteri olduğunu söyledi.

Sitemize açıklamada bulunan Cemal Aydın, “Engin Ardıç’ın 21 Haziran’daki ‘Raci Garudi’ başlıklı yazısını okuyunca beynimden vurulmuşa döndüm. Bir insan, önemli bir gazetenin koskoca bir köşe yazarı bu yalanı hiç utanmadan nasıl yazar diye hayret ettim. Yazdıkları tamamen hayal ve cehalet ürünü. Daha Paris’teyken hemen kendisine cevap verdim. Kendisinde en ufak bir şeref kırıntısı varsa okurdan özür dilemesini ihtar ettim. Döndüm, geldim, hâlâ özür dilemiyor” dedi.

Bu ne cehalet Engin Ardıç?!

“Kendisine ‘Si vous n’êtes pas calomniateur / Eğer iftiracı değilseniz’ başlığıyla bir e-posta yolladım. O e-postamı bazı dostlarıma da yönlendirdim” diyen Garaudy çevirmeni Aydın, Engin Ardıç’a Fransız klavyesiyle yazılmış şu mektubu gönderdiğini kaydetti:

“Engin Bey,

Garaudy'nin cenazesi için gelmistim ve halen Paris'teyim. Kendisinden on kadar kitap çevirdim; Tito'yu yeren kitabi yoktur. Aksine Yugoslavya'dan ovguyle bahseder. "birkaç yıl önce Paris sahaflarında gördüm de bayat diye almadım" diyorsunuz. Yalan soyluyorsunuz, ayiptir. Bir de "İslam'dan vazgeçti. İhtida etti" diyorsunuz. Ihtida etti demek hidayete erdi, Musluman oldu demektir. Bu ne cehalet Monsieur! O hep Musluman kaldi. Ben kendisini her sene ziyaret ettim.

Beyefendi, eger sizde zerre kadar namus, haysiyet, seref, insanlik, vicdan, insaf varsa, evet bunlarin zerresi varsa, yarin okurdan ozur dilersiniz.Cemal Aydın ve Roger Garaudy

Cemal Aydin

Mutercim”

Engin Ardıç’ın yazısında başlık dâhil doğru denilebilecek tek bir cümle yok

“Acaba böyle bir yazıyı neden yazmak ihtiyacı duydu?” sorumuza Cemal Aydın şu karşılığı verdi: “Vallahi, ben anlayamadım. Yazının başlığından tutun da sonuna kadar hepsi yanlış ve saçma. Tamamı uydurma. Yazıda başlık dâhil doğru denilebilecek tek bir cümle yok. Onun gibi isim yapmış bir yazarın böylesine yalanlara tevessül etmesine bir mana veremedim. Eğer Engin Ardıç, Roger Garaudy’nin birkaç değil sadece bir eserini bile okusaydı, onun büyüklüğünü anlar ve böylesine seviyesiz bir davranışta bulunmazdı.”

 

Volkan Yahşi haber verdi

Yayın Tarihi: 27 Haziran 2012 Çarşamba 14:18 Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2012, 17:02
banner25
YORUM EKLE

banner26