Festival dediğin böyle olur!

MuslimFest, bu yaz Montreal ve Mississauga'da özellikle gayrimüslimleri İslam kültürü, sanatı ve müslümanlarla buluşturuyor.

Festival dediğin böyle olur!

Kanada’da 2004 yılından beri yapılan MuslimFest, bu yaz Montreal ve Mississauga’da özellikle gayrimüslimleri İslam kültürü, sanatı ve müslümanlarla buluşturuyor.

Ne ki MuslimFest?17536

Young Muslims Canada, DawaNet ve Sound Vision’ın işbirliğinde 2004’te oluşturulmuş olan MuslimFest, İslam kültürü ve sanatına odaklanan bir kültür festivali. 11 Eylül sonrası yerel halkta oluşan İslam’a ve müslümanlara dair önyargıları, yerel halkları doğrudan İslam kültürüyle ve müslümanlarla tanıştırarak yıkma arzusundan doğmuş. Müslüman sanatçılar, müslümanların elinden ufak çaplı karnavallar ve çeşitli mizah çalışmaları MuslimFest’te Kanadalılar’la buluşuyor.

MuslimFestMontreal’de kampüsten şehre

Montreal’in önde gelen üniversitelerinden Concordia Üniversitesi’nin Loyola Kampüsü’nde gerçekleştirilecek olan MuslimFest, yerel ve ulusal müslüman sanatçılara ve genç yeteneklere yer vereceği gibi, film gösterileri, çocuklar için özel bir program ve çok-kültürlü pazar da içerecek. Festivalde yapılacak konserde güçlü perküsyonuyla ünlü Kanadalı “Halal Meat” grubu, Barba Trans ve Anas Elsayed gibi sanatçılar yer alacak. “Spoken word” ve şiir dallarında Sophia Baig, Boona Mohammad gibi sanatçılar festivalde boy gösterecek. Azfar Ali ve Wasseem Mo Money gibi komedyenler de festivalde mizahseverlerle buluşacak.

MuslimFest
(+)

Mississauga’da İslam sanatları ziyafeti

Mississauga’daki MuslimFest ise özellikle görsel sanatlar yönünden tam bir sanat ziyafeti yaşatacak katılımcılara. Festival kapsamında Mississauga Living Arts Centre’ın sponsorluğunda gerçekleşecek sergide, seramikten takı tasarımına, heykelden hat sanatına, çizimden fotoğraf sanatına dünyanın farklı yerlerinden müslüman sanatçıların eserleri sergilenecek. MuslimFest ayrıca workshoplar da hazırlıyor; sanatçı Farrukh Rafiq çizim üzerine tüyolar verirken, sokak şiiri “spoken word”un ustası Dash gençlere bu tarzın sırlarını açıklayacak. Bunların yanı sıra komedi dalında Prince Abdi ve Hamzah Moin’in, perküsyon dalında ise Nii Addico’nun workshopları da yer alacak. Festivalin Mississauga ayağında film gösterimlerinin yanı sıra film ödülleri de verilecek, genç yeteneklerin sunduğu filmlerden de bir seçki yayımlanacak.

MuslimFest 2010 geldi bile

Kanada’nın en ünlü İslam temaları yaz festivalleri dizisi olan MuslimFest’in Montreal ve Mississauga ayakları Temmuz sonunda gerçekleşecek. Montreal’deki festival 24 Temmuz’da gerçekleşecekken, Mississauga’daki festival 31 Temmuz’da başlayacak. Festival programları ve alanları hakkında daha fazla bilgi //www.muslimfest.com adresinden edinilebilir.

 

Kübra Özgüven bildirdi

YORUM EKLE