Felsefeye giriş var çıkışı yok!

Nedim Tan, Üsküdar Anadolu İHL'de öğrencilerle keyifli bir sohbet gerçekleştirdi..

Felsefeye giriş var çıkışı yok!

8 Nisan Perşembe günü Üsküdar Anadolu İmam Hatip Lisesi Nedim Tan'ı misafir olarak ağırladı.

Kitapperestler ve Genç Muharrirler grupları ile bir araya gelen Nedim Tan'la derinlikli, keyifli bir sohbet yapıldı. Bu güzel sohbette yazarımızla kitap sohbeti yapıp sorular sorduk. Üsküdar İHL'de kendisi de bir dönem okuyan yazarımız hastalığı dolayısıyla ortaokulu dışarıdan vermiş meğer. Düz lisede sözel bölümde eğitim görmesinin ardından üniversitede antropoloji okumuş ve şu an da tasavvuf alanında doktora yapmaktaymış. Tasavvufi şerhleri yayına hazırlamış.

Üsküdar Anadolu İHL

Tan’ın yazı serüveni nasıl başlamış?

Asım Gültekin vesilesiyle Üsküdar Anadolu İHL'ye konferansa gelen yazarımız konuşmasının ardından genç muharrirlerin sorularını yanıtladı.

Nedim TanYazarımız Nedim Tan Osmanlı Türkçesi, Farsça, Arapça ve İngilizce dillerinde de gayet iyiymiş. Bizimle Mevlana'yı okuma sebebini paylaşan yazar Farsçasını ilerletmek için Mesnevi'yi okuduğunu belirtti. Yazı serüveni de Mesnevi ile başlamış. Yazarımız lisede katıldığı siret yarışmasından sonra İslam ilimlerine merakının arttığını ve kendisini 'tabiri caizse lailaheillallah sözünden sonra davasını açıklayan sanığa’ benzetti.

Nedim Tan, felsefeye ve akaide de yer yer değindiği konuşmasında, Felsefeye Giriş, Akaide Giriş gibi kitapların olduğunu ama bu ilimlerden çıkışın hiç bir zaman olamayacağını, soruların hep bir yerde kilit noktası olarak duracağını söyledi.

Keyifli sohbetin ardından biz derslerimize Nedim Tan da yazılarına döndü..

 

Semiha Nur Bahadıroğlu oradaydı 

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2011, 03:50
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Necip
Mehmet Necip - 9 yıl Önce

Bardağın boş tarafından bakmak mıdır bu bilmiyorum ama [programın tertibi ile konuk hakkındaki müspet kanaatlerimizi serdetmeye hacet yok, tebrik ediyoruz efendim] "Kitapperest" terkibini isim olarak seçen İ.H.L.'li kardeşlerimiz "perest" kelimesinin Farsça "tapmak veya taparcasına sevmek" manalarına geldiğinin bilmem farkındalar mı? Gerçi Asım Abi'nin gözünden nasıl kaçtı; yoksa bilerek mi kaçırdı:)
Biraz daha hassas olmalı değil miyiz isimlendirmelerimizde? Selametle efendim...

Semiha Nur BAHADIROĞLU
Semiha Nur BAHADIROĞLU - 9 yıl Önce

Perest kelimesinin tapma manasına geldiğini elbette düşünerek bu ismi koyduk. Siz nasıl gerçek isminizin yanısıra Mehmet Necip ismini kullanıyorsanız bunu da bir mahlas olarak değerlendirebilirsiniz. Kitapperstten kinaye olarak kitabın karşılığını Kur'an diye düşünürseniz sorun kalmaz. Önemli olan bakış açısı!

banner19

banner13