Fatih'te yeni bir fetih muştusu!

Kardeşlik Platformu'nun düzenlediği "Gazze'den Kudüs'e Zafer Günleri" etkinliğine gittik, huzur bulduk!

Fatih'te yeni bir fetih muştusu!

10431Sembolik Mescid-i Aksa

Kardeşlik platformunun ‘’Gazze’den Kudüs’e Zafer Günleri’’ etkinlikleri düzenleyeceğini daha önceden sitemizde duyurmuştuk. Sizi oraya davet ederiz de biz gitmez miyiz? Gittik ve ne var ne yok yerinde inceledik.

Olay mahallimiz olan Fatih İtfaiye Parkı’na yaklaştkca garip bir tebessüm geldi, yerleşti çehremize. Etkinliklerin düzenlendiği çadır, Mescid-i Aksa görünümündeydi! Aynı zamanda, çadırın iki tarafında da yine Mescid-i Aksa şeklinde kocaman balonlar vardı. Bu otantik karşılamayı görünce daha fazla beklemeden çadıra girdik.

Yenilgi yenilgi büyüyen zafer

Hamas marşlarıyla girdik içeri. Tam karşımızda büyük bir ekranda sinevizyon gösterisi vardı. Çadırın içi çeşitli resimlerle doluydu. Bir tarafta da kermes vardı. Sağdan başlamak sünnettir deyû sağ tarafımızdaki resimleri incelemeye koyulduk. Vahşetin derin acılarını, masum gözlerin içinde bir kez daha gördük. Babasız kalmış çocuklar, evlatsız kalmış analar, yiğitsiz kalmış kadınlar bizlere bir şey söylemek ister gibi bakıyorlardı. Söylemek isteyip de lügatlerde acılarını tarif edecek kelime bulamamanın sıkıntısıyla bakıyorlardı. Daha fazla gözgöze gelmeye dayanamadık.

10430Vurulan kardeşim ise ben de ölmez miyim?

Bakışlarımızı yere indirmeye niyetlendiğimiz anda bir posterdeki yazı beynimize balyoz gibi indi: ‘’Filistin’de vurulan kardeşin, ölen sensin!’’ Boynumuzu büktük ve yürümeye devam ettik. Gerçek bir dramın fotoğraflarını gördükten sonra başka bir cephenin fotoğraflarına geldi sıra. İsrail askerlerinin portreleri vardı karşımızda. Gözlerimizi, onların yüz hatlarında dikkatlice gezdirdik. Bir hüzün okunuyordu onlarda da:’’Yenilmişliğin hüznü!’’ Hani diyor ya Sezai Karakoç:’’Yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardır.’’ Şu an Filistin’de yaşananlara tam uyuyor. Fotoğrafların altındaki şu ibare ise insana ümit bahşediyor:’’Ümmetin zafer günleri artık gelmiştir!’’

Çadırdan buruk bir hüznün hamallığını yapan bir kalple çıkıyoruz. Karşımızda ise Kardeşlik Platformu üyelerinden İlyas Yılmaz ağabeyimizi buluyoruz. ‘’Anlat abi, nedir bu işin hikayesi?’’ diyoruz. O da başlıyor anlatmaya.

Kardeşlik Platformu’nun dünü-bugünü

Kardeşlik Platformu’nun temelleri aslında dört yıl öncesine kadar dayanıyor. İsra Haber, Fatih Akıncılar Derneği, Gençlik Kültür Merkezi, İhyader, Ehl-i Beyt, Kalemder, Rahle Dergisi’nin bir araya gelip oluşturduğu bir platform. Amaçları; yeryüzünde yaşanılan bütün haksızlıklara ve mukaddesatımıza karşı yapılan bütün saygısızlıklara karşı direnç göstermek ve bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için gayret göstermek! Platform, zaman içerisinde çeşitli sivil toplum kuruluşlarını da kendi bünyelerine katmak suretiyle gelişmeyi hedefliyor. ‘’Şu dört senede biz şunu gördük ki Müslümanlar gerçekten ortak bir şeyler yapabiliyor!’’ diyerek sevincini bizimle paylaşıyor İlyas ağabeyimiz.

‘’Gazze’den Kudüs’e Zafer Günleri’’ etkinliği, Kardeşlik Platformu’nun kurumsal olarak gerçekleştirdiği ilk program. Daha önce etkinlikler, platform adı kullanılmadan yapılmış. Mesela Mehmet Alagaş’la iki defa Filistin Gecesi yapılmış. İstanbul’un çeşitli yerlerinde Filistin sergileri açılmış.

Etkinlikte neler var?10432

10 Ocak Pazar günü Fatih camiinde kılınan sabah namazıyla başlayan etkinlik, 17 Ocak Filistin işgalinin yıldönümünde İsrail Konsolosluğu’nun önünde yapılacak zafer kutlamasıyla nihayete erecek. ‘’Bugüne kadar hep tepkisel davrandık. Onlar çatışma başlattı, biz protesto ettik. Ama bu sefer gündemi biz oluşturacağız. Ortada hiçbir şey yokken, sesimizi yükselteceğiz ve zaferimizi kutlayacağız.’’ sözleriyle ümit aşıladı bize İlyas ağabey.

Tekrarı TV'de

10 Ocak akşamı, Filistin’e Özgürlük Konvoyu’na katılmış yaklaşık yirmi kişi ve İHH başkanı Bülent Yıldırım, Kardeşlik Platformu’nun çadırına gelip Filistin’e yolculuk sırasında yaşadıklarını sıcağı sıcağına anlatmış. Kaçıranlar için bu toplantı, 12 Ocak’tan itibaren Kudüs Tv’den gösterilecek. Ayrıca 17 Ocak’a kadar her akşam saat 20.00’de çadırda programlar düzenlenecek. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından meal okunup bir konuşmacı, yüreğimizin Filistin’ine bir dokunacak. Konuşmanın akabinde bir de sinevizyon gösterisi olacak.

Etkinlikten bir kaç kare

Şeyma Derbeder ve Ahmet Tek zafer türküleri ezberlemeye karar verdiler.

Yayın Tarihi: 12 Ocak 2010 Salı 10:12 Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2010, 21:12
banner25
YORUM EKLE

banner26