Fatih Belediyesi ve Kültür Mü?!

Fatih hepimizin gözbebeği. 'İstanbul'da yaşayacaksak sur içinde ve özellikle Fatih'te yaşamalıyız' hayalini birçok arkadaşımdan duymuş olmam bu tezimi kuvvetlendiriyor.

Fatih Belediyesi ve Kültür Mü?!

Fatih Belediyesi ve Kültür Mü?!

 

 

Fatih hepimizin gözbebeği. “İstanbul"da yaşayacaksak sur içinde ve özellikle Fatih'te yaşamalıyız” hayalini birçok arkadaşımdan duymuş olmam bu tezimi kuvvetlendiriyor.

 

Fatih Belediyesi, billboardlarında boy boy reklam yapmayı seven bir resmi kurum. Kimi zaman başbakanın elinden alınan bir ödül, kimi zaman en başarılı belediye seçildiklerine dair bir tanıtım. Fatih Belediyesi kültür ve sanat alanında adam akıllı bir şey ortaya koyuyor dersek, bu işi bilenler bize şiddetle kızacaktır. Zaten internet sitelerinde yer alan “etkinlikler” butonuna tıkladığımızda ne demek istediğimizi anlayacaksınız. “Şairler buluşuyor” adlı bir programları var, akıllara ziyan. Bir kere katılma gafletinde bulundum ve izlenimim “bir tane bile şair yok, ortaokul müsamereleri tadında geçiyor” oldu.

 

Sadettin Acar. Kırklar dergisi ocağından yetişen edebiyatçılarımızdan. “Sıkı Adamlar” adlı güzel bir kitabı var. Bu kitabında; Cemil Meriç, İsmet Özel, Mustafa Kutlu, Ahmet Kekeç, Arif Ay, Cahit Zarifoğlu, Sezai Karakoç ve Nuri Pakdil portreleri var.

 

Fatih Belediyesi, Sadettin Acar, kültür ve sanat gibi anahtar kelimeler ile gelmek istediğimiz yer neresi?

 

Hemen söyleyelim. Fatih Belediyesi, önümüzdeki günlerde mükemmel bir iş yapacak. 15 Kasım 2008 tarihinde Topkapı Eresin Oteli'nde “Sezai Karakoç Sempozyumu” düzenlenecek. Sempozyumun üst başlığı "Düşünen Bir Adam Olarak Şair: Sezai Karakoç" Katılımcı listesinde Sadık Yalsızuçanlar, Ömer Erdem, Haydar Ergülen, Fatih Andı gibi edebiyatçı ve akademisyenler var.

 

Sadettin Acar ise bu sempozyumun koordinatörlüğünü üstlenmiş. Daha ne olsun diyenler için bir temennimi eklemek istiyorum.

“Sıkı Adamlar” kitabında adı geçen bütün “adamlar” için böyle güzel etkinlikler yapılsın. Fatih Belediyesi kültür ve sanat alanında bir şeyler yapacaksa bu sempozyum gibi işlere imza atsın.

 

 

Cesur Küçük yazdı

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2011, 14:11
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
gaptash@hotmail.com
[email protected] - 12 yıl Önce

Orada olacağız cumartesi inşallah. Cesur abiyide orada görürsek günün hakkını vermiş olacağız.

banner19

banner26