Fas'ta yapılıyor, Abdullah Gül de yapsın!

Osmanlı döneminde sultan huzurunda gerçekleştirilen huzur derslerinin bir benzeri, bugün Fas’ta yapılıyor.

Fas'ta yapılıyor, Abdullah Gül de yapsın!

 

Osmanlı döneminde Ramazan aylarında padişah huzurunda huzur dersleri yapılırdı. 1759’dan 1924’te hilafetin kaldırılmasına kadar devam etmiş olan bu derslerde, âlimler toplanır ve Kur’an ayetleri üzerinde ilmî tartışmalar yaparak tefsir faaliyetinde bulunurlardı.Kral Hasan

Bu güzel adet, şimdilerde Fas’ta uygulanıyor. 1963 yılında Kral II. Hasan tarafından başlatılan ve Durûsu’l-Haseniyye diye adlandırılan bu dersler tıpkı huzur derslerine benziyor. Kral, prensler ve müsteşarlar, hükümet üyeleri, parti başkanları ve kurmaylar huzurunda Ramazan’ın ilk on günü boyunca ders veriliyor.

Dersler nasıl yapılır?

Fas Diyanet İşleri ve Vakıflar bakanı açılış dersini yapar. Ardından Fas dışından bir âlim ders verir. Bu şekilde bir gün Faslı bir gün Fas dışından bir âlimin ders vermesiyle devam eder. Dersi veren âlim, istediği konuyu seçebilir. Ders bitene kadar herkes onu dinlemelidir. Dersler ikindi namazından sonra verilir. Genelde 45 dakika yahut bir saat sürer. Eğer daha uzun sürecekse iki bölüm halinde yapılır. Ders, kralın salât u selâm getirmesiyle sona erer. Ardından dersi veren kişi, kralla selamlaşır ve kendisiyle sohbet edip yazdığı eserleri ona takdim eder.

Fas'ta huzur dersleriFas’ta Sahih-i Buhari hatimleri de yapılıyor

Ertesi sabah Diyanet İşleri ve Evkaf Bakanlığı’nın bir salonunda, önceki ders hakkında tartışmalar yapılır. On günden sonra Ramazan’ın kalan günlerinde âlimler Fas’ın çeşitli şehirlerinde dersler, konferanslar vermeye devam ederler.  Ramazan’ın 27. gecesi teravih namazından sonra bir tören yapılır. Tören, ülke sathında yapılan Kur’ân-ı Kerîm okuma yarışmasında birinci olan kişinin Kur’ân-ı Kerîm tilavetiyle başlar. Ardından Faslı âlimlerden biri Sahîh-i Buhârî hatminin son dersini yapar ve dersine, Sahîh’in son hadisini okuyarak son verir. Ardından misafir âlimlerden biri, bir teşekkür konuşması yapar. Günün önemine uygun kasideler okunur ve celse Kral’ın alınan bazı kararları ilan etmesiyle son bulur.Fas'ta huzur dersleri

Dersler pek çok kararın alınmasına vesile olur. Mesela 1964 yılında Fas’ta bir daru’l-hadis kurulması, bir dersin neticesinde alınan bir karardır. Arapçanın yüksek öğretimde zorunlu bir ders olarak okutulması kararı da böyledir.

Kimler ders verdi?

Ebu’l-Hasan en-Nedvî, Abdulfettah Ebû Gudde, Mevdûdî, Tâhir b. Âşur, Musa es-Sadr, Yusuf el-Kardâvî, Said Ramazan el-Bûtî, Mütevellî Şâ'râvî, Subhi Salih, Abdussabur Şahin, Muhammed Tantâvî, Allal el-Fâsî, Abdullah Kennun bu meclislerde ders vermiş meşhur âlimlerdendir.

Fas'ta huzur dersleriDurûsu’l-Haseniyye’de hem âlim hem de âlimeler var

Kral VI. Muhammed de bu geleneği devam ettirmektedir. Onun döneminde derslerin gördüğü önemli değişikliklerden biri, hanım hocaların da ders vermek üzere davet edilmeleridir.

Dersler televizyondan ve radyodan canlı olarak yayınlanır. Bu dersleri internetten de takip edebilirsiniz. Derslerin video, ses kayıtları ve metinleri zamanla siteye eklenmektedir: http://www.habous.gov.ma/Dourouss/index.php

 

Şeyma Benli haber verdi

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2012, 17:26
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
tespih
tespih - 7 yıl Önce

öğrenmiş olduk

banner19

banner13