Fahreddin Paşa'nın mücadelesi sahnelenecek

Doğu Yakası tiyatro topluluğu, Medine Müdafaasını sahneyeleyecek.

Fahreddin Paşa'nın mücadelesi sahnelenecek

Medine Müdafaası

Tarihî olayların diziler vasıtasıyla anlatılmasının revaçta olduğu şu sıralarda insanların tarihî gerçeklere ulaşması ve onları güvenilir kaynaklardan araması bir uyanışın, bilinçlenmenin işareti olabilir belki. Bununla birlikte yıllarca okullarda resmi tarih adıyla dayatılan ve aslında savaşların kronolojik sıralamasını dinlediğimiz olayların bilinçli toplum oluşturma idealinden uzak olduğu da kabul edilebilir gerçektir artık. Şu noktada yapmamız gereken en mühim şey belki de insanlığın tarihini sorgulamak ve anlamaya çalışmak.

Tarihî bir yapıyı ziyaret ettiğimde içimde gayr-ı ihtiyarî bir şekilde ürperti meydana gelir. Ayağımı attığım basamaklarda kimlerin ayak izinin olabileceğini tahmin edebilmeyi, o zamanlara gidebilmeyi adet edinmem bundandır. Oturduğumuz yerden geçmiş olaylara dair hüküm vermek çok basittir oysa. Bilgiye anında ulaşılabilen şu çağda bilginin önemini ve kıymetini nasıl anlayabiliriz ki? Emek olmadan elde etmenin kıymeti olmayacağını nasihat etmişti ilkokul öğretmenim.

Piyasadaki birçok tarih kitabını ya okumuşumdur ya da onun hakkında az çok bilgim vardır. Tarihin anlatılması bakımından okuduklarımdan da kaynaklanarak kimin ne tarz yazdığını kime neden güvenebileceğimi az çok bilebilirim. Okuduğum her tarih kitabında yaptığım en önemli şey olayları anlamak veya tartmaktan önce anlatılan yerde kendimi hayal etmektir. Savaşlara, olaylara, durumlara yaşadığımız şu çağın gözlüğü ile bakmanın tarihi anlamak adına pek de sağlıklı olamayacağını düşünüyorum.

kostümMedine Müdaafaası’nın kahramanı Fahreddin Paşa’yı bir paragrafla anlatmak mümkün mü?

Tarihimizi, yakın tarihimizi bilmenin ve anlamaya çalışmanın, bastığımız yerleri toprak diyerek geçmeyip tanımaya vesile olacağı açıktır. Bu noktada bilmemiz gereken insanlardan biri de Arabistanlı Lawrence’ın “Çöl Aslanı” lakabı taktığı Ömer Fahreddin Paşa’dır.

Birinci Dünya Savaşı sırasında 1916’da Medine’ye gönderilmiş, İngilizlerin de kışkırtmasıyla isyan eden kabilelere karşı Peygamber Şehri Medine’yi 2 yıl 7 ay boyunca müdafaa etmiş, 1919’da esir düşmüş, Mısır ve Malta’ya sürgün edilmiş, işgalci kuvvetlerin İstanbul’da kurduğu mahkemede idam kararı verilmiş, 1921’de Ankara Hükümeti’nin gayretleriyle kurtulmuş, Milli Mücadele’ye destek vermiş, 1936’da “Ferik Korgeneral” rütbesiyle emekli olmuş, 1948’de Eskişehir yakınlarında bir tren yolculuğunda kalp krizi geçirerek vefat etmiş, vasiyeti üzerine İstanbul Aşiyan Kabristanı’na defnedilmiştir.

En başta bahsettiğim gibi resmi tarih gözüyle bakıldığında karakter sayısı sınırlı bir paragrafla bu büyük insan bu şekilde anlatılabilir. Ama yeter mi? Onu ve tarihi anlamanın bu kadar kolay olmadığını da burada iddia etmiş bulunuyorum.

Fahreddin Paşa’nın mücadelesi tiyatrodaDoğu Yakası

İnternette karşılaştığım bir tiyatro oyunu ilanı bunları yazmama vesile oldu. “Doğu Yakası” isminde bir grup Fahreddin Paşa’nın oyununu yazmaya karar vermişler. İki ayı aşan bir süre hazırlanmışlar. Şimdi hazırlar. Üstelik Nisan ayı oyun takvimini de şimdiden netleştirmişler. Sahne şimdi Fahreddin Paşa’nın…

Grup, hazırlıklar sırasında Fahreddin Paşa’nın Bebek Aşiyan Mezarlığı’ndaki kabrini de ziyaret etmiş. Ve ona bir söz vermişler: “Seni sana layık bir şekilde anlatacağız.” Yönetmenliğini Zafer Karaokay'ın yaptığı oyunu Eren Dinler ve Emre Obut senaryolaştırmış. Müzikler ise ünlü müzisyen Can Attila'ya ait..

“Medine Müdafaası” oyunu, Nisan ayı takviminde 5-19 Nisan tarihlerinde Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde; 8, 15, 22, 29 Nisan tarihlerinde ise Yenibosna Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi’nde sahneye konacak.

Detaylı bilgi için: http://www.medinemudafaasi.com

 

Bekir Arslan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2012, 11:26
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13