Facebook, twitterla göster!

Ali Akay önemli şeyler söylüyor yeni metinlerin mahiyetine, sanallaşmaya ilişkin.

Facebook, twitterla göster!

Ayraç’ın son sayısında Ali Akay yeni metinler ve bilginin yeni görüntüleri hakkında sıkı bir durum değerlendirmesi yapıyor.Ali Akay

Yeni metinler yeni gerçekler mi?

“Klasik metinler neden ve nasıl klasik olur”dan ziyade Akay, metinlerin bir defa klasik olduktan sonra öylece o paye ile kalma durumunda olmadıklarını, süregelen ve süregidecek şekilde işlenen metinler oldukları için klasik addedildiklerini tespit ediyor.

Akay’ın gerçekçi vurgusuyla, yeni metinlerin henüz hemen rüştünü ispat ettiklerini söylemek bu yüzden zordur. Hele ki internet metinlerine böylesi bir payeyi hemen vermek mümkün değildir. Feysbuk/blog/ekşisözlük ve hatta en tok haliyle “wikipedia” bilgisi dahi henüz rüştünü ispatlamış olamaz. Çünkü bugünün hiti ya da şöhreti (celebrity) nasıl katılımcı bir şekilde, dönemsel bir kampanya üslubuyla oluştuysa yarın aynı katılımcı iletişim veya ağlar başka bir başlığa veya kanala yöneldiğinde “yeni metin” birden çok kısa bir süre içinde değerini yitirebilir, hatta tamamen kaybolabilir.

Gösteri ToplumuBireysel gösteri

Ali Akay söyleşisi metinler/bilgi/iktidar üzerinde devam edegeliyor. Bu başlıklarda “Gösteri Toplumu” (G. Deport) tabloları akla gelebilir. Baskı toplumlarının gösterisi yaygın gösteri olmuşken bugün bu durum sayılı birkaç ülke dışında azalmıştır. Devletin, halkı da katarak gövde gösterisi düzenlediği atletik ve militer görüntülü iktidar Doğu Almanya’nın, Sovyetlerin eski bayramlarında kalırken bizde ve Baasçı Arap ülkelerinde de azalırken artık bugün gösteri toplumu esas gücünü en çok liberal şekliyle gösteregeliyor: Bireysel gösteri yani internet sözlükleri, facebooklar, twitterlar, medyanın “bilgi güçtür” cakaları.

Gösteri ne kadar gerçek?

Ali Akay, Ayraç’daki röportajın sonunda postmodern bilgi hakkındaki en merkezî sorunun “gerçeklik” olduğunu ifade ediyor: “Her şeyi yapabilmek ve göstermek demokratikleştirildi deniliyor. Mesafe sanallaştırıldı, fakat bu sanallık giderek ‘gerçeksizleşme’ olmaya başladı.”

 

Yasin Şafak aktardı

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2010, 21:03
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
zeynel
zeynel - 10 yıl Önce

Ayraç'ın çıtasının gitgide artması sevindirici,
alanında müthiş bir boşluğu dolduruyorlar.
söyleşiydi, tahlildi, eleştiriydi derken hakikaten (kitap) okurlarını yönlendiriyor, iç dünyalarını inşa ediyor.
bu sayıdaki diğer söyleşileri olan Yusuf Turan Günaydın söyleşisini de özellikle okumanızı tavsiye ederim...

banner19

banner13

banner26