Facebook onları boz(a)madı!

Forum Şûra Okuma ve İstişare Grubu Kadir Mısıroğlu'nun Filistin ile ilgili eserini okuyacak..

Facebook onları boz(a)madı!

Vakit değersizce harcandıkca sahibi olan gençler de değersizleşiyor

Facebok adamı yer bitirirMalumunuz, günümüz gençliği interneti yoğun olarak kullanıyor. Bilgisayar olmayan ev sayısında ciddi manada düşüş olduğu gibi internet kullanımı da büyük bir hızla yaygınlaşıyor. Elbette bu akıllarda bir soruyu da beraberinde getiriyor: Gençler internette ne yapıyor?

Sosyal paylaşım sitelerinde vakit geçiriyorlar; “Facebook” ilk akla gelen yanıt. Beğenilen resimler videolar özenle bile değil üstün körü seçliyor, profillere yükleniyor ve arkadaş çevresinin beğenisine sunuluyor. Genelde bir eser paylaşıma açıldığında hakkında bir bilgi kaynağına ulaşmak bile neredeyse imkânsız. Paylaşıma sunanın ise bunu önemsediği yok gibi. Değersiz şeyler ve değeri neredeyse ‘yok’a indirgenmiş ‘paylaşım”lar gerçek hayatta birbirleri ile pek muhabbeti olmayan bireylerin bu tip platformlarda kaynaştırıyor, iletişime geçmelerini sağlıyor.

Değersizleştirilen bir hayatta ne değerli bir iletişim kurulabileceği ap ayrı bir soru işareti. Sosyal toplum yapısına ve aile kurumuna verdiği zararlar ise ap ayrı bir tartışma konusu.

Filistin Dramı, Kadir MısıroğluForum Şûra’nın okuma grubu değerli işler peşinde

Hal böyle olunca gençlere alternatif olmak üzere kurulmuş siteler de karşımıza çıkıyor. Ben böyle bir forum sitesinden  yaptıkları “okuma grubu” kampanyasını haber vermek amacı ile kısaca bahsetmek istiyorum.

Forum Şûra, özellikle gençler arasında tarihi bir şuur oluşturmak ve hassasiyetleri korumak adına iki üniversite öğrencisi tarafından kurulmuş. Forumun önemli kuralları yazım kurallarına dikkat etmek, seviyeli olup, “kırmızı çizgileri” korumak ve elbette magazinsel içerikten kaçınmak.

Geçtiğimiz günlerde ise forumda bir okuma grubu kuruldu: Forum Şûra Okume ve İstişare Grubu. Grubun amacı hep beraber belirlenen kitabı okumak ve ardından açılacak başlık altından kitabı yorumlamak ve tartışmak. Aynı kitabın farklı bakış açıları ile yorumlanmasının yararlı olacağı umut ediliyor ve bu yüzden gençler ve tüm kitap severler okumaya davet ediliyor.  Planlanan taslak ise bir kitabı okumak için ortalama 3 hafta süre verip, 1 hafta da kitabı tartışarak toplam bir ayda bir kitabı irdelemiş olmak. İlk kitap üyelerin çoğunluk fikrine göre belirlendi bile: Kadir Mısıroğlu - Filistin Dramı’nın Düşündürdükleri . Sonraki kitaplar üyelerin isteklerine göre belirlenmeye devam edecek.

Okumayı sevenler kaçırmasın!

 

 

Ayşenur Yalınkılıç haber verdi

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2010, 09:41
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
devamlıokur
devamlıokur - 10 yıl Önce

kitabı okuyup bir araya gelerek tartışmak daha faydalı ancak sanal alemde de olsa böyle bir çalışmaya adım atmak bile anlamlı.

banner19

banner26