Ezanda kulağın yoksa ne olur?

Müezzinlerden şikayet edenler çok. 'Ezanları kötü okuyorlar' diyenler çok ama biz şikayet yerine önerilerde bulunmak isteriz.

Ezanda kulağın yoksa ne olur?

Bundan yıllar önce, bayrak şairi şöyle bir duada bulunmuştu manzumen:

Biz kısık sesleriz… Minareleri,

Sen ezansız bırakma Allahım

Selimiye Camii - Ahmet Türel

Bu büyük nimetin şükründe miyiz?Selatin camileri

Farkında değiliz ama büyük bir nimet içindeyiz şu an. Minarelerimizde gür seda ile okunuyor ezanlar. Gavur diyarına gittiğimde anlamıştım kıymetini ezanın. Yüreklerin çöllere döndüğü o yerlerde kulaklar da paslıydı.

Alışmanın verdiği o korkunç umursamazlık, ezan sesini kulak ardı etmemize neden oluyor ister istemez. Oysa şöyle bir düşünelim, ezan okunmayan topraklarda yaşamışız yıllarca, kulaklarımız beşaret-i nebevî’nin o lahutî sadasına hasret kalmış. Ve bir gün dönmüşüz ansızın vatanımıza. Böyle bir durumda daha bir rikkatle kulak kabartmaz mıyız o müjdeye? Eyüp’te, Saba Makamı’nın o dingin sesinde maveraya yolculuk yapmaz mıyız?

Süleymaniye’de bir ikindi vakti, içli bir Hicaz makamı alsa götürse ya bizi şimdi. İlla gurbete mi gitmemiz gerek? Akşam vakti Bayezid’den geçerken, hızlı bir ezan sesinin farkına varıp haşyete kapılsak ya?

Selatin camileriSelâtin camileri daha bir başka

Evet, bugün ezanların sembolleştiği yerler hep selâtin camileridir. Modern dönem camilerimiz maalesef o havadan, o estetikten uzak. Mesela bir Maslak Camii, her ne kadar Allah’ın mescidi olması hasebiyle insana huzur verse de, bu camiden çıktığınızda dört bir yandaki gökdelenler sıkacaktır ruhunuzu. Oysa selâtin camilerinin ayrı bir havası var. Oralarda ezan dinlemek de, o havayı teneffüs etmek de ayrı bir tat.

Şunu biliyoruz ki, en deneyimli, bilgili, kaliteli hocalar genellikle selâtin camilerinde bulunur. Bu yüzden oraların ezanları da, namazları da sanki daha bir başkadır. O hocalar hangi vakitte hangi makamla ezan okunacağına da dikkat ederler. Eğer ruhunuz bunaldıysa gidin bir Osmanlı camiine. Abdestinizi alın. Ezan-ı Muhammedî’yi, her harfini hissederek dinleyin. Sonra da katılın cemaate. Kelam-ı kadim’i bu neşvede dinlemek nasıl olur kim bilir?

Not: Selâtin, ‘sultan’ kelimesinin çoğuludur, sultanların yaptırdığı camilere denir.

Selimiye Camii - Yılmaz Aynalı

Melih Koşucu sabah ezanını dinlerken yazdı

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2010, 22:12
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
TEK
TEK - 9 yıl Önce

Melih kardeşimizin bu yazısı selatin camilerine yakın bir yerde okumanın değerini bir kez daha anlamama, ve okuluma olan sevgimin bir kat daha artmasına vesile oldu. Allah(c.c.) kendisinden razı olsun.

banner19

banner13