Ezan bugün aslına dönmüştü!

Minarelerden ezanın Türkçe okutulması 16 Haziranda Meclisin aldığı kararla sona ermişti. Bu yüzden yarın müezzinler ezanları daha bir şevkle okusun!

Ezan bugün aslına dönmüştü!

Yarın 16 Haziran ve ezanın esaretinin bitişinin 59. yıl dönümü.

4 Şubat 1933 tarihinde müftülüklere ezanı Türkçe okumalarını, buna uymayanların kati ve şedid bir şekilde cezalandırılacaklarını bildiren bir tamim gönderilmesiyle ezan yasaklandı.

ÇizmeEzanın minarelere ve halkın kulağına hasreti 18 yıl sürdü. Dile kolay 18 yıl. Neredeyse ezanı aslıyla duymamış bir nesil büyüdü. Ancak genel olarak din ile ilgili her şeyin yasak altında olduğu yıllar, özelde ise ezanın esareti 16 Haziran 1950’de son buldu. Demokrat Parti’nin iktidara gelmesinin ardından yasak kaldırılarak milletin vicdanındaki derin hasret dindirildi.

Bize anlatılmıyor bunlar!

Biz gençler  o günleri pek de bilmiyoruz. Zannediyoruz ki bugünlere kolay gelindi. Büyüklerimiz genelde bunları bizlere anlatmaya bile korktuğundan bunlar yaşanmamış sanıyoruz.

Evet, neslimiz bu sızıyı bilmiyor! Biz de bilmiyoruz. Neler yaşandı, bilmiyoruz.

O zamanlar müezzinlik yapan İsmail Karaçam Hocamız diyor ki ezan serbest olduğunda ben hakiki ezanı okumayı bilmiyordum açıkçası diyor.

MenderesMenderes’e Kur’an okuyacaklar!

Ezanın yeniden orjinal haliyle okunmasının yıl dönümü münasebetiyle Eski İlahiyatlılar ve Din Görevlileri Derneği Adnan Menderes’in kabrine giderek ezan ve Kuran-ı Kerim okuyacak, haberiniz olsun. Müezzinlerimiz de ne olur,  yarının hürmetine ezanlarını daha coşkulu okusunlar, ne olur! Çevrenizdeki müezzinlere söyleyin, haber verin, yarın ezanın büyük günü bizler için Türkiye’de!

Biz dinleyenler de ezanı biraz daha kıymetini hisstmeye çalışarak dinleyelim.

Ezan Duası vardı, unuttun mu?!

Belki de bir şeyi özlemeden de kıymetini bilebileceğimizi anlarız. Mesela ihmal ettiğimiz ezan duası okumayı unutmayız belki yarın.

Ezanın yasaklandığı günleri ve milletin mücadelesini en iyi anlatan eserlerden biri Ömer Lütfi Mete’nin yazdığı ve İsmail Güneş’in  çevirdiği 1991 yapımı “Çizme” filmi. Film 1950 seçimlerinden sonra Arapça ezan yasağının kalkmasına rağmen yasak uygulamasına devam etmeye çalışan nahiye müdürü ile halk arasında geçen olayları konu ediyor. Karadeniz diklenmesinin en güzelini seyredebilirsiniz bu filmle!  Şimdiye kadar izleyemeyenler için hatırlatmakta fayda var.

Ezan Duası

 

Asım Gültekin, Ömer Faruk Pekuz hatırlattı

//www.cayeli.gen.tr/haber/676-video-haber-cizme-filmi-cayeli-haberde.html

Yayın Tarihi: 15 Haziran 2009 Pazartesi 18:39 Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2009, 18:39
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nurettin Durman
Nurettin Durman - 12 yıl Önce

Bir bey ve bir hanımefendi daha vardı yanlarında. Yardım edeyim teklifime teşekkür ettiler. Allah sağlık afiyet versin. Tekrar tekrar geçmiş olsun Ömer Lütfi Mete beyfendiye.

nurettin durman
nurettin durman - 12 yıl Önce

Ömer Lütfi Mete ile 12 Haziran cuma namazını yanyana kıldık. Çok halsiz görünüyordu. farzı kılıp çıktı. bende son sünneti kılıp peşinden çıkıp şadırvanın orda yetiştim. yanında bir hanım vardı koluna girmişti. geçmiş olsun dileklerimi sundum. çok ağır bir hastalık geçirmişti. belki de ilk defa çıkıyordu camiye. yardım etme teklifime teşekkür ettiler. tekrar geçmiş olsun Ömer Lütfi Mete beyfendiye. bu çizme filmini görmüştüm. cesareti haiz bir filmdir.

muhsin hüseyinoğlu
muhsin hüseyinoğlu - 12 yıl Önce

İlahî tecelliye bakın ki ilk ezan da 22 Cemaziyelahir, yani 15 Haziran'da okunmuştu...

banner26