Evliya'nın izinde mûsikîşinas bir fotoğrafçı: Timur Yalçın

Timur Yalçın’ın fotoğraflarına baktığımız zaman hem bu ruh güzelliğini hem de mümin bir sanatkârın derin bakışını görmemek mümkün mü?

Evliya'nın izinde mûsikîşinas bir fotoğrafçı: Timur Yalçın

Büyük yolculuğu Anadolu'da başlayan, bir ilk göçle İstanbul'a taşınan, ordan İngiltere'ye ve sonrasında Japonya'ya revan olan bir yolcu: Timur Yalçın. Kişinin nasibi nerdeyse oraya ulaştırılır. Yaradan, Timur Yalçın'a da bol bol seyahat etmeyi nasip etmiş. Tunus, Şam, Kudüs, Doha, Mardin, Balıkesir, Malezya, Hong Kong, Prag, Paris, Sidney, Bakü... Bu yerler ziyaret ettiği beldelerden sadece bazıları. Elbette çeşitli sebeplerle gerçekleştirdiği bu ziyaretlerden eli boş dönmemiş Yalçın. Fakat biz bu haberimizde daha çok onun çektiği güzel fotoğraflardan bahis açıyoruz. Ayrıca fotoğraflarından bazılarını da sizlerin temaşasına sunuyoruz.

İçinden müzik akan dinginlik!

Kendisiyle bir kaç defa seyahat etme imkânı bulduğum Timur Yalçın hakkında bir şeyler yazmak için oturduğumda şaşakaldım. Çünkü kronolojisiyle, memleketiyle, okuduğu okullarla ilgili çok az şey bildiğimi farkettim. Mesela hayal meyal hatırladıklarımdan biri hem Türkiye’de hem Japonya’da mûsikî terbiyesi aldığıydı.

Aslında onunla oturmak, sohbet etmek, yolculuk etmek insana yettiği için soru sorma gereği hissetmiyorsunuz. Müthiş bir dinginlik var tavırlarında, duruşunda, bakışında…

Söz sükût âlemine erişti!

Sad şükr ola Hayy-i lâ-yemûta

Kim erdi söz âlem-i sükûta

(O ölümsüz diriye, Allah'a yüzlerce hamdolsun ki söz, sükût âlemine erişti)

Şeyh Gâlib’in Hüsn-ü Aşk’ından düşürmüş olduğu/m bu beyit kendisini çok iyi anlatıyor. Ancak belli bir eşikten geçip bağdaş kurmuş, halkanın adabını çok iyi bilen bir yol erinde bulunabilecek güzelliklerle donanmış bir ruh asaletine sahip Timur Yalçın.

Sanat: Hakikati arayış ve abartısız ifade!

Fotoğraflarına baktığımız zaman hem bu ruh güzelliğini hem de mümin bir sanatkârın derin bakışını görmemek mümkün mü? Sabır, dikkat, incelik, derinlik, kapsayıcılık, hakikatin ışıldadığı sadelik, sevincin ve kederin, zorluğun ve ferahlığın abartısız ifadesi… Anı yakalayış ve sonsuzluğa ulaşma çabası.

Bir mimarın bakış açısıyla binaları, caddeleri, gökleri yakalarken de; çocukları, amcaları, dedeleri, teyzeleri yani insanı, deklanşöre basıp kaydederken de Yalçın, kendisidir. Sadeliğiyle, sessizliğiyle, güngörmüşlüğüyle, samimiyetiyle, inancıyla, içerden içerden yanışıyla… Ve elbette her yerde ve hep Allah!

Bir sanatkârın gözünden dünyaya bakmak!

Etkileyici sesiyle icra ettiği bir kaç mûsikî eserini ondan dinlediğimi de bu satırları yazarken hatırlıyorum. Kendi yatağında akmaya devam eden bir ırmak, sanki çağıldarken bile sırrî olmak istiyor. Evliya'nın yolunda giden ve yüzlerce seyahat gerçekleştiren Timur Yalçın, iyi ki gittiği yerleri fotoğraflıyor. Elinin kalem tutup tutmadığını bilmediğim bu mütevazı insanın ruh ve fikir derinliğini, güzelliğini, yanışını ve pişmişliğini bu fotoğraflardan okuyabiliyoruz çünkü. Dünyanın ahvalini-sergüzeştini onun merceğinden görüp okumak da az şey değil hani.

Efendim sizlerin de bu güzelliklere şahit olmanızı istedik. Bu yüzden sanat harikası binlerce fotoğrafından bazılarını dunyabizim.com takipçileri için bir araya getirdik ve gözünüze, aklınıza ve kalbinize hitap etsinler diye sergilemiş bulunduk. Buyrun farklı (ülkelere) seyahatlere...

Mustafa Nezihi bu güzelliliği paylaşmak istedi

Yayın Tarihi: 19 Mart 2012 Pazartesi 13:59 Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2020, 13:11
YORUM EKLE

banner19

banner36