Evlerimizden başlıyor artık küreselleşmemiz!

Artık bizler 'küresel bir hanede' yaşıyoruz. İç içeyiz küre-i arzla. Yatak odamızdan mutfağımıza kadar bütün dünya bizimle artık. Melih Turan yazdı.

Evlerimizden başlıyor artık küreselleşmemiz!

 

 

Bediüzzaman Hazretleri’nin, küre-i arzı bir köye benzetmesi 1900’lerin başında olsa da, “küresel köy” kavramıyla şöhret bulan Kanadalı yazar Marshall McLuhan'dır. Bu kavram medeniyetin haberleşme organlarının gelişmesiyle -köyün diğer tarafından olup biten bir hadisenin hemen köyde yankılanmasını ortaya koyduğu gibi- telefon, telgraf ve baskı sistemleri de, dünyanın öbür ucundaki hadiseleri fazla gecikmeden bizleri haberdar edebilmekteydi. Bu hadiseler yüzyıl öncesine ait olduğu halde yeni küresel bir kavramla ortaya çıkan sanırım henüz şöhret bulmadı. Hadisat-ı âlem ve terakkiyat-ı medeniye bir asır öncesinden beş on misli değişmiştir değil mi?

Artık “küresel köy” yok; “küresel hane” var

Özellikle son 20-30 yıl içerisindeki gelişmelere bakarsak, bilgisayar ve internetin, cep telefonlarının, bilhassa son on yıldaki akıllı telefonların, tabletlerin ve taşınabilir bilgisayarların da gelişmesi, artık bizi “küresel köylü” olmaktan çıkarmıştır diye düşünüyorum. Bu mefhum yüz yıl öncesine aittir ve orada kalmalı artık. Yirmi yıl önceki kıyafetleri dahi şimdi giyemediğimiz halde, bu kavramı küremizde nasıl taşıyacağız bunca zaman sonra?

Artık bizler “küresel bir hanede” yaşıyoruz dostlar. İç içeyiz küre-i arzla. Yatak odamızdan, mutfağımıza kadar bütün dünya bizimle artık. Farkında mısınız; alışveriş merkezleri, restoranlar, yemek salonları, oyun odaları, stadyumlar, sohbet mekânları, üniversiteler, dershaneler, medreseler, konferans salonları, hocalar, şarkıcılar, sinemacılar, siyasetçiler her şey ama her şey artık hanemizde.

İnternet vesilesiyle, dükkânlar ve mağazaların ürünlerini rahatça görebilme ve alışveriş yapabilmekteyiz, yemek şirketlerinin hizmetleri sayesinde siparişlerimiz evde hazırlamaktan da kısa sürede elimize ulaşıyor. Uzaktan üniversite sistemleriyle diplomaya sahip olabiliyoruz. Çeşitli dini faaliyetler ile âlimlerin sohbetlerini dinleyebilmekteyiz. Vesaire…

Bütün bu olup bitene, doğru bir İslam’la karşı konulabilir ancak

Bununla birlikte bütün dünyayı dışımızda tutamamaktayız. İnsanların fikirlerinden, seslerinden ve ruh haletlerinden etkilenmekteyiz. Dolayısıyla “küresel hane” kavramı da “küresel kişiliklere” neden oluyor. Bu kişilik modeli ise, bizlere olumsuz olarak yansımaktadır. Bizlerden gayem Müslüman kişiliklerimiz. Medeniyetin verdiği gayr-i ahlakî terbiyeye kürevî hanemizde sınırlar koyamamakla birlikte, gaflet perdelerin kalınlaşmasıyla, “kürevîleşme” ve “dünyevileşme” yaşıyoruz. Bediüzzaman’ın dile getirdiği, yüz yıl öncesi medeniyetinin beşeriyetin ruhunda açtığı menfezlerin, küreselleşmenin hane boyutuyla daha da kapatılmaz yaralara sebeb olduğu kanaatindeyim. Bu yaralar ise, beşerin hiçbir sistemiyle şifa bulamayacak derecededir.

Ancak öyle bir kuvvet gerekiyor, öyle bir tesanüd, dayanışma elzem ki bu kuvvetlere mukabil gelebilsin. Nokta-i istinadı vahiy, zikri istiğfar ve salâvat, karşılığı uhrevî, gıdası uhrevî dertlenmek olan bir sistemle, yani  İslamiyeti tam manasıyla yaşamakla baş konulabilir itikadındayım. Bu gayeye ise birbirine girmiş ışık misali, felsefe huzmelerinden kurtulmakla, İlahî bir kudretin muavenetiyle ulaşılabilir.

Hâsıl-ı kelam küresel hanede yaşamakla, küresel bir tehlikenin eşiğindeyiz. Bu tehlikenin çıkış noktası ise İslamiyet’i gerçek manada yaşamak ve yaşatmaktan geçiyor. Eğer tehlikeyi, aşamaz isek imanımızdaki şüpheler ve vehimlere karşı koyamayacağız. Hanemizdeki mezkûr dünyevî yaşam, bize doğrudan uhrevî bir hayatı netice vermiyor. İslamiyet’in düsturlarını mihenk ederek, İlahi Kudret’in yardımıyla küreselliği lehimize alıp yönünü tevcih edebilirsek, ancak uhrevî bir yaşamın “Fatiha”sında olacağız.

 

Melih Turan yazdı

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2014, 16:35
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Özkan DMRTŞ
Özkan DMRTŞ - 5 yıl Önce

Gerçekten etkileyici, İnsandaki imani diriliş azmini tetikleyici bir yazı olmuş. İşte beklenen nesil budur, İşte ekilen nur tohumlarının zeminimizde çiçek açan devasa Nur ağaçları bunlar olsa gerek. Maşallah diyorum. Malkom X'in dediği gibi ''Bütün uyuyanları uyandırmak için bir kişinin uyanık olması yeter.''

banner19

banner13