Eskişehir'de Müslüman öğrenci ne yapmalı?

Müslüman bir öğrenci olarak Eskişehir’de üniversite okumanın zorlukları var ama bunun lezzeti de daha başka. Eskişehir’de her inançlı insan bir miktar yabancılık çeker. Ama çok şükür ki yalnızlık çekmez.

Eskişehir'de Müslüman öğrenci ne yapmalı?

 

Eskişehir, uzun yıllardır üniversite şehri olarak markalaşmış küçük bir Anadolu şehri. Şurada 5-10 yıl öncesine kadar bu haklı bir sözdü, çünkü bir Anadolu şehrinde iki devlet üniversitesinin bir arada bulunması pek rastlanır şey değildi. Şu an şartlar değişmiş durumda fakat Eskişehir’in üzerindeki bu etiket değişmedi. Bunun en önemli sebebi de muhtemelen lise öğrencilerinin hayalindeki Eskişehir imajı.

Eskişehir’e gelenler ne bekler?

Her yıl Türkiye’nin birçok yerinden Eskişehir’e okumaya gelen on binlerce öğrencinin birçoğunun hayalinde şu oluyor: Eskişehir’de genç nüfus fazla, dolayısıyla üzerimizde baskı hissetmeden rahatça gençliğimizi yaşayabileceğiz. Nereden mi biliyorum? Üniversite ortamında arkadaşlarımın birçoğu bunu dile getiriyordu.

Böyle bir ortamda inançlı ve değerlerine bağlı gençler ister istemez bir yabancılık çekiyorlar. Neyse ki bu konuda da Eskişehir’de bazı iyi gelişmeler de olmuyor değil. En azından artık Müslüman gençlerin (kampüslere uzak olsa bile) vakit geçirebilecekleri mekânlar oluşmaya başladı.

Nereye gidelim?

Eskişehir’e okumaya gelen Müslüman bir öğrencinin sığınacağı ilk liman vakıflar olabilir. Türkiye’nin birçok noktasında faaliyet gösteren vakıfların Eskişehir’de şubeleri olduğu gibi, yerel vakıflar da çalışmalarda bulunuyorlar.

Birlik Vakfı, hem düzenlediği programlarla, hem de öğrencilere sağladığı maddî ve fizikî yardımlarla bu vakıfların başında sayılabilir. İHH, Erkam Vakfı, Ensar Vakfı, Anadolu Gençlik Derneği, Medeniyet Gençliği gibi Türkiye çapında faaliyet gösteren oluşumların Eskişehir’de temsilcileri ve merkezleri bulunuyor. Bunun yanında sadece Eskişehir’de faaliyet gösteren ES-EV Vakfı, Hakka Hizmet Vakfı, ESİMDER gibi kurumlar da gençlerin uğrak adresleri olabilir. Yine birçok şehirde faaliyet gösteren Hukukçular Kulübü’nün hafta sonu panelleri de takip edilmesi gereken programlardan.

Kimler var?

Eskişehir denildiğinde akla gelen en önemli isimlerin başında herhalde Atasoy Müftüoğlu gelir. Kendisini “45 yıldır Eskişehir’de yaşayan ama buraya 45 dakika önce gelmiş kadar yabancı” şeklinde tanıtan Atasoy Müftüoğlu için, Eskişehir’e yolu düşen birçok kişinin ilk olarak kapısını çaldığı insan diyebiliriz. “Yasin İş Merkezi No:143” şeklinde kısa bir adresi bulunan Atasoy Müftüoğlu, gününün erken saatlerini buradaki ofisinde okuyarak, yazarak ve muhabbet ederek geçiriyor.

Eskişehir’in Müslümanların gözündeki olumsuz imajına rağmen, burada kayda değer isimlerin yaşaması da bir ironi gibi. Şair Mustafa Özçelik Eskişehir’de yaşamakla beraber, burada özellikle yazınsal anlamda çalışmalar yürütüyor. Kendisi ile ilk tanışmam Reşadiye Camii’nin altındaki çay ocağında olmuştu, ara sıra oraya takıldığını düşünüyorum.

Üniversite ortamı nasıl?

Eskişehir’deki iki üniversiteden Osmangazi Üniversitesi, Müslüman öğrenciler için görece Anadolu Üniversitesi’ne göre daha rahat bir ortama sahip. İlahiyat Fakültesi’nin burada bulunmasından ötürü Osmangazi Üniversitesi’nin ana kampüsü içerisinde hoş yapılı genişçe bir cami dahi bulunuyor. Yine İlahiyat Fakültesi sayesinde ciddî bir İslâmî bilinç oluşuyor Osmangazi Üniversitesi’nde. İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin kurduğu KAF Kulübü geçtiğimiz yıl güzel faaliyetlere imza atmıştı (Nureddin Yıldız konferansı gibi.) Bu yıl da faaliyetlerine devam etmelerini temenni ediyoruz.

Anadolu Üniversitesi, ortam olarak Müslüman öğrencilerin taleplerine cevap verebilecek düzeyde değil maalesef. Küçük arkadaş grupları dışında öğrencilerin organize olup faaliyetler yaptıklarına pek rastlanmıyor. Geçtiğimiz yıl açılan mescid ile Yunusemre Kampüsü biraz daha rahatlamış durumda ancak kampüs içerisinde vakit geçirilebilecek başka bir alternatif yok. Kampüse en yakın iki cami olan Fatih ve Topçularaltı camilerinin imam ve müezzinleri, üniversitenin havasından olacak ki, gençlerle çok rahat iletişim kurabiliyor, sohbet ortamı oluşabiliyor bu camilerde.

Anadolu Üniversitesi bünyesinde bulunan kulüplerden özellikle Kentsel Gelişim Kulübü’nün bazı faaliyetleri dikkat çekebilir. Geçtiğimiz yıl Mustafa Özçelik’in katılımıyla düzenlenen “Mehmet Âkif ve Safahat” konulu bir konferans ve yine Mustafa Özçelik’in konuştuğu bir “Mavera Dergisi” söyleşisi dolu dolu geçmişti örneğin.

Kampüs dışında neler yapacağız?

Şehir içerisinde Müslüman öğrencilerin dikkat etmesi gereken noktalar var ki, bir tavsiye olmasa bile bir süre sonra bu dikkat oluşacaktır. Örneğin Doktorlar Caddesi ve Adalar Mevkii, yani şehrin iki işlek noktası “takılmak” için güzel alternatifler sayılmaz. Bunun yerine Hamamyolu civarındaki bazı küçük ve güzel mekânlar, daha da önemlisi tarihî Odunpazarı bölgesi vakit geçirmeye daha uygun. Burada bulunan Kurşunlu Külliyesi’nde her daim güzel insanlarla karşılaşma imkânınız oluyor. Yine bu bölgede bulunan çay bahçeleri ve kafeler daha nezih ortamlar ve buluşup vakit geçirmek için tercih edilebilecek yerler.

Vaktimizi nasıl dolu dolu geçirebiliriz?

Eskişehir’de Müslüman öğrencilerin en büyük avantajı, dışarıya ayıramadığı vakitlerini evlerinde oturup kitap okuyarak değerlendirme imkânlarının oluşu. Kitaba ulaşma konusunda Eskişehir yeni yeni ilerlemeye başlıyor. Son bir yılda beş-altı kitapçının açılmış olması buna dayanak olarak gösterilebilir.

Müslüman öğrenciler aradıkları türde kitaplara göre bu kitabevlerinden birini tercih edebilirler. Küçük bir hatırlatma olarak; İslâmi kaynaklara ulaşmanın en kolay yolu Yediler Kitabevi, 80’lerde ve 90’larda basılmış yine birçok Müslüman yayınevleri tarafından neşredilmiş ikinci el kitaplara ulaşmanın yolu da Eskişehir Sahaf.

Nerede yaşayalım?

Bir diğer önemli tavsiye de barınma konusunda. Müslüman gençler için bunca tehlikenin bulunduğu bir şehirde en önemli tavsiye de aslında barınma konusunda olabilirdi. Üniversitelere yakın bölgeler deyim yerindeyse “öğrenci mahalleleri” ve buralarda maliyetler yüksek olduğu gibi, bu bölgelerin çevresi de duyarlı insanlar tarafından tasvip edilmiyor. Bunun yerine benim tavsiyem, şehir merkezinde (veya yine Odunpazarı bölgesine yakın yerlerde) yaşamak ve ulaşım için az miktarda zaman ve para harcayarak daha huzurlu ve güzel bir çevrede öğrencilik hayatını sürdürmek.

Zor ama lezzeti de başka!

Sonuç olarak Eskişehir’de Müslüman bir öğrenci olarak okumak, zorlukları olan ve gayret gerektiren bir durum. Hele ki geldiğiniz yer Eskişehir’e nazaran daha “bizden” bir ortam ise. Eskişehir’de her inançlı insan bir miktar yabancılık çeker. Ama çok şükür ki yalnızlık çekmez. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, Müslümanları bulup onlarla beraber olmak, mümkünse günün veya haftanın bir bölümünü bu kişilere ayırmak.

Öyle düşünüyorum ki, bu sayfalara sığmayacak kaygılara sahip arkadaşlarımız da olabilir aramızda. Bu arkadaşlarla imkânım ölçüsünde ilgilenmeye hazırım. En azından doğru noktalarla iletişim kurabiliriz. Bunun için [email protected] adresine bir selam göndermeniz yeterli!

 

İsmail Kaplan “üniversite hayatınız hayırla dolu geçsin” diye dua ederek yazdı

Yayın Tarihi: 06 Eylül 2013 Cuma 11:16 Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2014, 15:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
Selin
Selin - 6 yıl Önce

4 senedir Eskişehir de okuyorum ama nedense sizin bahsettiğiniz durumlarla hiç karşılaşmadım. Evet, Eskişehir farklı yapıda öğrencisi olan fakat kimsenin birbirine karışmadığı hoşgörülü, anlayışlı, modern, kültürel, sanatsal daha da sayabilirim.. Ama sizin gibi ''müslüman öğrenci'' şeklinde insanları birbirinden ayıran ''Sözde'' yazarlar oldukça bu memlekette daha nice insan ayrı düşmeye devam eder. He bırakın da bir tane de eleştiren bir yorum olsun..

Mustafa Yılmaz
Mustafa Yılmaz - 6 yıl Önce

Selamın aleyküm. Bende dini bütün biriyim ama dediklerinizin hiçbirine katılmıyorum ne yazık ki. Herkesin dini kendiğilinedir ve hayatını istediği gibi yaşar. Kaldı ki Eskişehir gibi bir şehirde dinini yaşamak isteyeninde, farklı yaşamak isteyeninde hoşgörülü bir şekilde karşılandığı bir şehirde bunları yazıyor olmanız geçen üzgünlük verici. Müslümanlığı anlama şekliniz ve insanları manipüle etme şekliniz gerçekten çok yanlış, kimse kusura bakmasın dediklerim içinde.

Mert Akça
Mert Akça - 6 yıl Önce

Eskişehiri çok yanlış tanımlamışsınız. Bu kadar çok öğrenci olmasına rağmen en az kavga gürültü olan şehirdir. Eskişehiri sanki komple müslümanlıktan uzak sadece vakıflarda ve camilerde müslüman bulabilirmişiz gibi tanıtmışsınız bu da çok yanlış. Dediğiniz adalarda bir cafe sahibi yada öğrenci mahallesinde yaşayan çoğu öğrenci müslüman ile tanışabilirsiniz

Senem Güloba
Senem Güloba - 6 yıl Önce

20 sene önce Eskişehir"e geldim ve yaşamak için bu kentti seçtim. Neden mi?4 sene devlet yurdunda kaldım, bu seneler içinde yurt karma bir yurt olduğu halde sahurumuzu da iftarımızı da kardeşçe, birbirimize saygımızı kaybetmeden karışık bir halde yaptık, ortak bir kantin ve yemekhanemiz vardı. Dileyen blokların içinde mevcut olan mescitlerde ibadetlerini yapardı, sohbetlere katılırdı, kimse kimseye yahu şu ibadetlerimi nerde yapayım, diye sormazdı. Ayırmadık biz birbirimizi, saygıyla yaşadık...

berivan demirok
berivan demirok - 9 yıl Önce

tam 5.5 sene eskişehir de öğrencilik yapmış biri olarak yazdıklarının hepsine katılıyor destekliyorum İsmail, bunları düşünüpte yazman çok güzel razı olunanlardan ol.Her zorlukla beraber şüphesiz iki kolaylık vardır.Belki çok zorlandık belki çok hata yaptık ama birşeyler yapıyor olma çabası Allah'ın tövbe kapısını sonuna dek açılmasına sebep olabiliyor,biz bunu gördük yaşadık inşaallah.Eskişehir zor bir yer olabilir ama bereketi çoktur duayla ilimle ahlakla donandıkça insanı çoğaltır biiznillah.

kenan zorbey
kenan zorbey - 9 yıl Önce

Hocam cok guzel yazmissin emek harcamissin ama okuduktan sonra kendimi yabanci bir ulkeye gidiyormus gibi hissettim. Sahi burasi bizim Musluman Turkiye'nin bir sehri degil mi?

nihal
nihal - 9 yıl Önce

hele bir de ESKİŞEHİR gibi üniversite gençliği hakkında pek de olumlu duyumlar edinilmeyen bir il hakkında bu yazı harika olmuş!

Cevat Akkanat
Cevat Akkanat - 9 yıl Önce

Tayyip Atmaca, Aydın Işık, Mesut Doğan, Fatma Şengil Süzer, Davut Güner... Eskişehir'de yaşayan şairlerimizden sadece birkaçı... Genç edebiyatçılar onlara kolaylıkla ulaşabilir, biliyorum. Aydın Işık, sivil toplum çalışmalarında da aktif olmuş bir isimdir. Özellikle kitap okumayı sevenler kendisine mutlaka uğramalı. Hayır, kitap okumaya sevenler değil sadece; hacca gidecekler bile. Dün (6.9.2013) oradaydım, hacca gidecek bir arkadaşa Şeriati'nin Hacc kitabını hediye etti mesela...


banner19

banner36