ESKADER Dunyabizim dedi!

Her gün ortalama 4.500 haftada 35 bin farklı ziyaretçi alan sitemiz ESKADER'den ödülünü aldı..

ESKADER Dunyabizim dedi!

Uzunca bir arayıştan sonra Fatih Emniyet Müdürlüğü'nün yan tarafındaki Ali Emirî Efendi Kültür Merkezi'ni bulabilmiş olmama sevinmem gerekirken, büyük bir hiddetle giriyorum binanın kapısından içeriye. Yaklaşık 45 dakika arayıp da bulamadığı koskoca yeri görünce kim sinirlenmez ki?(!) Eskader

Koşa koşa çıkıyorum merdivenleri. Şükür ki çok geç kalmış sayılmam. Hemencecik boş bir koltuk bulup yerleşiyorum. Sunucu Cihat Zafer'in tek tek isimleri çağırdığını görüyorum. Salon da oldukça kalabalık…

Alev Alatlı, eleştiri dalında, Hollywood'u Kapattığım Gün isimli eseri dolayısıyla plaket verilmek üzere çağrılıyor. Ancak kendisi salona gelemediği için, Yasemin Serhat ödülünü ona vermek üzere alıyor. 

Ondan sonra, Halit Ömer Camcı'ya, gezi dalındaki ödülü Gezgin Dergisi dolayısıyla verildi. 

14201

Temaşa sanatı dalında, bu sanata katkılarından dolayı ödül alan Ünver Oral'a ödülünü Nurullah Tuncer takdim ediyor. Ünver Oral, kısa bir konuşma yapması isteği üzerine mikrofon başına geçti. Milli kültürümüzün en büyük tuğlalarından bahsetti. Bunların; dilimiz, inancımız ve milli musikimiz olduğunu söyledi. Ancak türkülerimizi bile gitarla çalan bir nesil yetiştiğine de üzüldüğünü belirtti.

O sırada Karagöz-Hacivat oyunundan bir diyalog paylaştı bizlerle. Karagöz, fabrikatör olduğunu ancak sonunun karakolda bittiğini söyler Hacivat'a. O da 'neden?' der. Karagöz ve ailesi ekmek fabrikası kurmuşlardır ve ekmeklerin içi odun, dışı hamurdur. Daha sonra polisler fabrikayı mühürlerler ve işleri karakolda biter. 'Neden odundan ekmek yapıyorsun?' diye sorduklarında ise bütün fırıncıların ön vitrinlerinde 'odun ekmek bulunur' diye yazdığını, gelip ona bu uygulamayı yaptıklarını söyler. Hacivat'sa, 'o başka, seninki başka' der. Günümüzdeki türküleri gitarla çalan gençler için bu kısa hikayeyi anlattı Ünver Oral. 

14244

Ardından Özcan Ergiydiren'in ödülünü kendisi gelemediği için eşi aldı. Hayali Cihan Değer-Samiha Ayverdi ile Hatıralar adlı kitap vesilesiyle. Samiha Ayverdi'nin eserleriyle hayatının bağdaşmadığından bahsetti. Çok daha farklı bir yaşam yaşadığını söyledi. 

Hemen sonra Cihan Aktaş'ın Kusursuz Piknik kitabı dolayısıyla aldığı ödül takdim edildi. Kendisine verilemedi, yurtdışında bulunduğu için. Ancak Hamdi Akyol ona vermek üzere plaketi aldı. 

II. Meşrutiyet Dönemi Türk Hikâyesi adlı eseriyle Nesime Ceyhan'ın ödülünü Ali Hakkoymaz verdi. Nesime Ceyhan, bu kitabının ilk olup olmadığı sorulduğunda, önceden 4 kitabının bulunduğunu söylemiş oldu. Onların da harp hikâyeleriyle ilgili olduğundan bahsetti. Şu anda yeni kitap hazırlığı içerisinde olduğunu belirtti. 

14245

Hüseyin Kutlu'ya, Hat Sanatı  Eserleri dolayısıyla plaketini Fuat Başar takdim etti. Aynı  zamanda Fuat Başar, Hüseyin Kutlu'ya, Kur'an'a hizmetlerinden dolayı  tekrar tekrar müteşekkir olduğunu söyledi. 

Türkiye Diyanet Vakfı  Yayınları dolayısıyla Ömer Kara'ya plaket takdim edildi. 

Cemal Çiftçigüzeli, Kubbealtı  Akademisi'ne ödülünü takdim etti ve akademinin 40. yaşının kutlanıldığından bahsedildi. 

Esat Kabaklı, Necdet Yaşar'a plaketini verdi. Necdet Yaşar, hayatı boyunca ilmi ve sanatı  düşündüğünü, dünyevî isteklerin onlardan sonra geldiğini belirtti. Esat Kabaklı, “istediğim kadar ödül alayım, şu anki onuru hiçbir şeyde bulamam” dedi. 

Altan Deliorman'ın Türk Yurdunun Bilgeleri eseri vesilesiyle almış olduğu plaket,  rahatsızlığından dolayı gelemediği için oğlu Bozkurt Deliorman'a takdim edildi. 

Radyo 15'ten Salacak Kahvehanesi programı, Radyo Programcılığı dalında ödülünü aldı. Uğur Dumlupınar, eskiden gerçekten de aynı  isimde bir kahvehanenin bulunduğundan bahsetti. 

Ahmet Özdemir, Etem Çalışkan'a ödülünü takdim etti. Babıâli’den emekli olduğunu ancak, resimde ve yazıda emekli olmayacağını söyledi. Çalışmaktan para kazanmadığını da söylemiş oldu. 

Murat Menteş, Korkma Ben Varım adlı kitabı dolayısıyla ödülünü almış bulundu ancak, ödül için ailesinin sevindiğini belirtti. Bu nedenle mutlu olduğunu söyledi. 

Erol Mermer, Atalay Taşdiken'e plaketini takdim etti. Kız Kardeşim Mommo adlı filmiyle ödül alan Taşdiken, bu filminin ilk olduğunu söylemeden geçmedi. Kültür-sanat ve sinemayı kendine dert edinmiş olan herkesi selamladı. 

Bestami Yazgan, Süleyman Çobanoğlu gelmediği için onun temsilcisine Hudayinabit şiir kitabı vesilesiyle ödülünü takdim etti. 

Tarihle ilgili çalışmaları  nedeniyle ödül alan Erhan Afyoncu salonda yoktu ancak onun yerine kitabın yayıncısı olan Yeditepe Yayınları'ndan Mustafa Karagüllüoğlu plaketi almış oldu.  

Selim İleri'nin Not Defterinden adlı TV programı aracılığıyla Selim İleri'nin plaketi, Mehmet Nuri Yardım'a verildi, kendisinin İzmir'de bulunması  nedeniyle. 

Derviş ve Ölüm tiyatrosu vesilesiyle Nurullah Tuncer'in ödülünü Üstün İnanç takdim etti. 

Şerif Önal, Metin Önal Mengüşoğlu'na, Bilge Terzi isimli eseri dolayısıyla plaketini vermiş oldu. 

Ardından, sitemizin genel yayın yönetmeni Asım Gültekin ve Cesur Küçük elektronik yayın dalında ödüllerini aldı. Asım Gültekin, dindarların gazetelerinin, TV’lerinin yapmadıkları kültür haberciliğini yapmak için 2 yıldır gece gündüz çalıştıklarını, tekil tıklama olarak günlük 4.500, haftada 35 bin, ayda 80 bin ziyaretçinin dunyabizim.com’dan beslendiğini, sitenin kopyala-yapıştır haberciliğe yanaşmadığını, kimseye saldırmamayı tercih ettiğini belirtti. 

Programın sonlarına doğru, Üstün Hizmet Ödülü; Süleyman Yalçın, Bekir Sıtkı Erdoğan ve Hekimoğlu İsmail'e verildi. 

Ardından toplu fotoğraf çekimi oldu ve herkes dağılmaya başladı. Ben de ufak ufak dışarıda kurulan standlardaki kitaplara ve dergilere doğru yol aldım.

 

 

Elif Karacan aktardı 

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2010, 21:26
YORUM EKLE

banner19

banner13