Erbaa'da liseliler Osmanlıca gazete çıkarıyor

Erbaa’da Fatih Anadolu Lisesi Osmanlı Türkçesi ile bir gazete çıkarmaya başladı. Mustafa Uçurum yazdı.

Erbaa'da liseliler Osmanlıca gazete çıkarıyor

Osmanlı Türkçesi ülke gündemine geldiğinden bu yana çeşitli çalışmalar yapılarak Osmanlı Türkçesinin tekrar yaşatılmasına ve yeni neslin kadim geçmişine aşina olmasına dair faaliyetler her gün yeni alanlarda devam ediyor.

Tokat’ın Erbaa ilçesinin gözde okullarından Fatih Anadolu Lisesi, her alanda çalışmalar yaparak başarının sadece akademik alanda değil her alanda olması gerektiğini elde ettiği başarılarla ispatlıyor. Şimdi de çıkardığı Osmanlı Türkçesi gazetesi ile bu konudaki duyarlılığını da somutlaştırmış oldu.

Fatihnâme çıkarken

Fatih Anadolu Lisesi, Fatihnâme adlı bir gazete çıkardı. Osmanlı Türkçesinin okulda seçmeli ders olarak okutulmaya başlaması ile birlikte öğrenciler tarafından ilgiyle takip edilen, tercih edilen Osmanlı Türkçesi, Fatihnâme adlı gazete ile şimdi ete kemiğe bürünmüş oldu.

Fatihnâme’nin çıkış amacını şu şekilde belirtiyor gazete: “Bu gazete projesi ile öğrencilerimizin Osmanlı Türkçesine dair öğrendiklerini pekiştirmeyi, öğrencilerimizin ve insanımızın bu konuya dikkatini çekmeyi amaçladık.”

Derslerde öğrenilenlerin sınıfta kalmamasına ve hayata geçirilmesine en güzel örnek bu gazete. Seçmeli ders olarak okutulmasıyla birlikte yeniden gündeme gelen Osmanlı Türkçesi, Fatih Anadolu Lisesi öğrencilerinin gazeteleri ile birlikte okul dışına çıkmış ve halkın da ilgisi bu konuya çekilmeye çalışılmış.

Osmanlı Türkçesi gündemi oluşturulmuş

Fatih Anadolu Lisesi, sadece gazete çıkararak Osmanlı Türkçesi’ni gündemde tutmak istememiş, şehrin mülki amirlerine, okul öğretmenlerine sorular yöneterek onların da fikrini gazetede paylaşmış, şehirde bir farkındalık oluşturmaya çalışmış. Erbaa Kaymakamı Abdulkadir Demir, “Osmanlı medeniyetini, fikir ve düşünce sistemini daha iyi kavramak için Türkçemizin bu dönemini öğrenmek gerekir.” diyerek Osmanlı Türkçesinin sadece Arap harflerinden ibaret olmadığını, bir medeniyete giriş yapmak için anahtar niteliği taşıdığını söylüyor.

Belediye Başkanı Hüseyin Yıldırım, 600 yıllık medeniyete yabancı bırakılmamızın sebeplerinden birini Osmanlı Türkçesinden uzaklaştırılmamız olarak görüyor. Açılacak kurslarla bu açığın kapatılabileceğini ve gençlerin geçmişini daha yakından öğrenme imkânı bulabileceklerini sözlerine ekliyor. Milli Eğitim Müdürü Bekir Aslan da geçmişin daha iyi anlaşılması için Osmanlı Türkçesini öğrenmenin şart olduğunu ifade ediyor. Edebiyat öğretmeni Murat Ateş, Osmanlı Türkçesinin bir zihniyet meselesi olduğunu, Osmanlı Türkçesine ihtiyacımız yok demenin bir art niyet içerdiğini ve bunun milli bir cehalet olduğunu söylüyor. Yapılan bu söyleşiler gösteriyor ki toplum Osmanlı Türkçesine hazır ve öğrenmek için her türlü imkânı kullanmayı bekliyor.

Fatih Anadolu Lisesi, üzerine düşen görev olarak ve adına yakışanı yaparak Fatihname gazetesini çıkarmış. Elbette bu okulun ismiyle müsemma tek çalışması değil. Özelikle okul müdürü Durmuş Sezgin’in gayretleriyle okulda birçok çalışma hayata geçmiş. Okula bir mehter takımı kurulmuş. Tarih konulu söyleşiler, bilgi yarışmaları ile okulda tarih bilinci canlı tutulmaya çalışılmış. Gazetede de yer verilen Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil söyleşisi ve imza günü yapılan etkinliklerden sadece biri.

Erbaa Fatih Anadolu Lisesi, “Kalbimiz geleceğimiz için atıyor” diyerek sadece Erbaa’da değil Tokat’ta da adından söz ettiren bir eğitim kurumu olmaya devam ediyor. Bu hem akademik başarıda böyle hem de her türlü sosyal etkinlik bağlamında da aynı hassasiyetle devam ediyor.

 

Mustafa Uçurum yazdı

Yayın Tarihi: 22 Mayıs 2015 Cuma 14:18 Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2015, 10:57
YORUM EKLE

banner19

banner36