En güzel, yeni, resimli Cuma mesajları

Müslümanların birbirlerinin Cuma gününü kutlamalarını, günümüzde teknolojinin gelişmesi ve sosyal medyanın yaygınlık kazanması bu uygulamayı “Cuma mesajları” paylaşmak şeklinde dönüştürdü. Müslümanlar için büyük öneme sahip Cuma günlerinde vatandaşlar da birbirlerine resimli Cuma mesajları göndererek aralarındaki bağı güçlendiriyor.

En güzel, yeni, resimli Cuma mesajları

En güzel, anlamlı resimli cuma mesajları... Dostlarının, ailelerinin ve arkadaşlarının cumalarını kutlamak isteyen vatandaşlar, en güzel ve anlamlı Cuma mesajları hakkında araştırma yapıyorlar.  Her hafta olduğu gibi bu hafta da Cuma gününe özel birbirinden güzel ve resimli Cuma mesajlarını sizler için derledik. 

En güzel Cuma mesajları

Cuma hadisleri

Müslümanların birbirlerinin Cuma gününü kutlamaları da köklü bir gelenektir. Perşembe akşamından başlayan bu uygulamalar Cuma namazı sonrasına kadar devam eder. Günümüzde iletişim teknolojisinin gelişmesin ve sosyal medyanın yaygınlık kazanması bu uygulamayı “Cuma mesajları” paylaşmak şeklinde dönüştürmüştür.
Cuma gününün anlam ve önemini şüphesiz en iyi anlatacak olan metinler hadislerdir. Cuma gününün faziletlerini anlatan hadisler ise şöyle: 

1.“Üzerine güneş doğan en hayırlı gün cuma günüdür. Âdem o gün yaratıldı, o gün cennete konuldu ve yine o gün cennetten çıkarıldı. ” (Müslim)
2. “Bir kimse güzelce abdest alarak cuma namazına gelir, hutbeyi ses çıkarmadan dinlerse, iki cuma arasındaki ve fazla olarak üç günlük daha günahları bağışlanır. Kim hutbe okunurken çakıl taşlarıyla oynarsa, boş ve mânasız bir iş yapmış olur. ” (Müslim)
3. “Büyük günahlardan kaçınıldığı sürece, beş vakit namaz ile iki cuma ve iki ramazan, aralarında geçen günahlara keffaret olur. ” (Müslim)
4. “Bazı kimseler cuma namazlarını terketmekten ya vazgeçerler veya Allah Teâlâ onların kalplerini mühürler de gafillerden olurlar. ” (Müslim)
5. “Biriniz cuma namazına gideceği zaman boy abdesti alsın. ”(Buhârî)
6. “Cuma gününde bir zaman vardır ki, şayet bir Müslüman namaz kılarken o vakte rastlar da Allah’tan bir şey isterse, Allah ona dileğini mutlaka verir.” (Buhari)
7. “Günlerinizin en faziletlisi cuma günüdür. Bu sebeple o gün bana çokca salâtü selâm getiriniz; zira sizin salâtü selâmlarınız bana sunulur.” (Ebû Dâvûd)
8. Ebû Bürde İbni Ebû Mûsâ el–Eş`arî (ra) şöyle dedi: “ Bir gün Abdullah İbni Ömer bana: Cuma günü duaların kabul edildiği zaman hakkında babanın Resûlullah (sav)’den bir hadis rivayet ettiğini duydun mu? diye sordu. Ben de: Evet, duydum. Babam, Resûlullah (sav)’i şöyle buyururken işittiğini söyledi: “O vakit, imamın minbere oturduğu andan namazın kılındığı zamana kadar olan süre içindedir. ”

YORUM EKLE